„Hiljuti tegi Riigikogu e-Eesti toetusrühm üleskutse kõigi parlamendierakondade esimeestele uuesti ja üksmeelselt ühineda e-hääletuse hea tavaga (http://www.vvk.ee/e-haaletamine/e-haaletamise-hea-tava-3/) ja nüüd ma kordan seda veelkord,“ ütles Talve.

Selles hea tava leppes on ka punkt, et „valimiskampaania käigus ega pärast valimisi ei seata juhul, kui järgitakse e-hääletamise seadustatud protseduure, päevapoliitilistel kaalutlustel küsimuse alla e-hääletamist ja seega kogu valimiste legitiimsust“.

„Sotsiaaldemokraadid ei kahtle, et e-Eesti hoidmiseks ja edendamiseks on oluline arendada väsimatult kõiki meie turvalisi e-teenuseid, mille seas on loomulikult e-valimised,“ ütles Talve.

SDE juhatus: e-valimised ka valimispäeval ja nuti-valimised hiljemalt 2021. aastal

SDE juhatus toetas eilsel koosolekul e-valimiste arendamist, et juba järgmistel Riigikogu valimistel oleks e-hääletamine võimalik ka valimispäeval. Samuti peab SDE vajalikuks luua 2021. aastaks turvaline tehniline lahendus, et võimaldada e-hääletus ka nutiseadmetes. Vastavad ettepanekud tehakse Riigikogus peagi esimesele lugemisele tulevasse seaduseelnõusse.

„E-valimised on lahutamatu osa Eesti demokraatiast,“ kinnitas SDE esimees Jevgeni Ossinovski. „Nende usaldusväärsus on sotsiaaldemokraatidele väljaspool kahtlust. Küll peame ka siin tehnoloogia arenguga sammu pidama. Nutiseadmete võidukäik tõukab vana hea lauarvuti peagi ajalukku, mistõttu on hädavajalik, et asuksime kohe looma turvalist tehnilist lahendust, mis võimaldab hiljemalt 2021. aastal ka n-hääletuse – hääle andmise nutitelefoni või tahvelarvutiga."

SDE peasekretär Kristen Kanariku sõnul pole alates 2005. aastast kaheksa e-valimiste jooksul tuvastatud ühtegi rikkumist või muud põhjendatud probleemi.

„Nüüd peame vaatama, kuidas saaksime e-valimiste arendamisel järgmise sammu astuda ning muuta elektrooniline valimine veelgi mugavamaks,“ ütles Kanarik.