Nemtsov või Savtšenko? Eesti eurosaadikud Sahharovi auhinna kandidaatide osas eri meelt

 (47)
Sahharovi auhind
Foto: Eesti Ajalehed/Reuters/Scanpix

Eesti saadikud Euroopa Parlamendis on Sahharovi auhinna kandidaatide osas eri meelt. Kui Urmas Paet ja Kaja Kallas tegid ettepanku esitada kandidaadiks tapetud Venemaa opositsioonipoliitik Boriss Nemtsov, siis Tunne Kelam leiab, et auhinna peaks pälvima Venemaal vahi all viibiv Ukraina sõjaväelendur Nadija Savtšenko.

Urmas Paet ütles Delfile, et tegi ettepanku esitada Nemtsov Sahharovi auhinna kandidaadiks mõnevõrra varem kui kaassaadik Kelam ettepaneku esitada Savtšenko.

Paeti meelest on mõistlik esitada kandidaadiks Nemtsov, kuna auhinnaraha läheks sel juhul fondile, mille asutas tapetud opositsioonipoliitiku tütar Žanna Nemtsova ja mille kaudu saaks toetada Venemaal veel tegutsevaid kodanikuühiskonna- ja inimõigusorganisatsioone. „Nemtsovi puhul saaks auhinnaraha kasutada otseselt selle jaoks, mille jaoks see auhind omal ajal loodi ehk siis inimõiguste kaitse toetamiseks,“ ütles Paet. „Auhinna postuumselt Nemtsovile andmine oleks neile organisatsioonidele Euroopa Liidu poolt tugev julgustus ja toetus.“

Paeti sõnul ei ole see näide vastandumisest ja ei ole ka oluline, et Eesti eurosaadikud selles küsimuses üksmeelele jõuaks. Ka Kelam tunnistas Delfile, et tegemist ei ole kelle poolt või kelle vastu küsimusega. „Küsimus on selles, et keda saaks praegu praktiliselt aidata,“ sõnas ta.

Kelami sõnul peaks Sahharovi auhind siiski kuuluma elavatele. „See ei peaks see olema surmajärgne mälestamine,“ leidis ta. „Savtšenko küsimus on praegu väga põletav. Siis on see moment, kus saaks reaalselt aidata inimest, kes on näidanud üles mehisust ja jäänud kindlaks oma põhimõtetele ja vabadusele.“

Kelami sõnul alustati Rahvapartei grupis allkirjade kogumist Šavtsenko kasuks möödunud nädalal. „Meie argument oli see, et omal ajal, kui laual oli Anna Politkovskaja mõrva küsimus, siis arvasime samuti, et auhind tuleks postuumselt talle anda. Kuid juba toona oli vastuargumendiks see, et Sahharovi auhind on mõeldud elavatele, neile, kes praegu reaalselt võitlevad.“

Kandidaatide rohkus, tõdes aga Paet, näitab seda, et inimõigustega on praegu probleeme paljudes maailma paikades.

Euroopa Parlamendi liikmed nimetavad Sahharovi auhinna kandidaadid ametlikult septembris. Iga kandidaat peab saama vähemalt 40 parlamendiliikme toetuse ja iga liige võib korraga toetada vaid ühte kandidaati. Allkirjastatud ettepanekuid, millele on lisatud põhjendus, hinnatakse seejärel väliskomisjoni ja arengukomisjoni ühisel koosolekul. Seejärel koostatakse kolmest kandidaadist koosnev nimekiri, mis esitatakse esimeeste konverentsile lõpphääletuse korraldamiseks.

Sahharovi mõttevabaduse auhinda antakse europarlamendi poolt välja alates 1988. aastast. Auhinnaga tunnustatakse isikuid, kes on väljapaistval moel aidanud kaasa võitlusele inimõiguste eest kogu maailmas, juhitakse tähelepanu inimõiguste rikkumistele ning toetatakse laureaate ja nende tegevust.