Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki. Euroopa Liidul on nii valitsustevahelise kui ka rahvusülese organisatsiooni elemente.Euroopa integratsiooni alguseks peetakse Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamist 1951. aastal ning Rooma Lepingute sõlmimist 1957. aastal Belgia, Hollandi, Itaalia, Luksemburgi, Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Rangemalt võttes rajati Euroopa Liit 1993. aastal Maastrichti lepinguga.Euroopa Liidu riikide ühtlustatud seadusandlus peab tagama kodanike, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise Euroopa Liidu piires. Seitseteist liikmesriiki on võtnud tarvitusele ühisvaluuta euro.Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Toimetaja soovitab:
Euroopa Liit kärbib halduskulusid miljardi euro võrra  (8)
16.detsember 2011 06:26
Euroopa Komisjon võttis ametlikult vastu ettepaneku kavandatava personalireformi kohta, mis võimaldab 2020. aastaks kokku hoida 1 miljard eurot ja pikaajalises perspektiivis isegi rohkem kui 1 miljard eurot aastas.
Riigikogu arutab täna Euroopa võlakriisi mõju Eestile  (9)
13.detsember 2011 08:24
Täna tuleb riigikogus arutlusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riiklik küsimus, mis käsitleb Euroopa võlakriisi ning selle mõju Eestile. Ettekannetega esinevad akadeemik Urmas Varblane ja majandusekspert Indrek Neivelt .
Sarkozy: valitsustevahelise leppe juriidiline külg valmib 15 päevaga  (2)
12.detsember 2011 13:12
Euroopa Liidu reedesel ülemkogul kokku lepitud valitsustevahelise leppe juriidilised tahud töötatakse välja viieteistkümne päeva jooksul, ütles esmaspäeval Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy .
Viited:
Sturgeon: Šotimaa valmistub Suurbritanniast lahkumiseks  (36)
25.juuli 2016 16:23
Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon lubas alustada ettevalmistusi Suurbritanniast eraldumiseks.
Juncker: Türgi ei saa euroliidu liikmeks lähema ega kaugema aja jooksul  (21)
25.juuli 2016 14:04
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles esmaspäeval, et Türgil ei maksa niipea EL-i liikmelisust loota.
Ossinovski: maakonnad tuleb hääbumisspiraalist välja tuua  (91)
23.juuli 2016 16:53
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Jevgeni Ossinovski rõhutas täna erakonna volikogul peetud kõnes, et Eesti on Euroopa Liidu suurima sissetulekute ebavõrdsusega riik, mis pidurdab Eesti arengut ja ohustab ühiskonna sidusust. Eriti avaldub see tema sõnul regionaalses ebavõrdsuses.
Itaalia olukord on Euroopa Keskpanga jaoks tähtsam kui Brexit  (12)
22.juuli 2016 14:31
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi teatas eilsel pressikonverentsil, et toetab „erandlikel asjaoludel“ Itaalia raskustes pankade lunastamist. Analüütikute sõnul on näha, et Draghi hoolib Itaalia probleemidest praegu rohkem kui Brexitist, vahendab Financial Times.
EL-i raport: 63% Eesti supluskohti on väga hea veekvaliteediga
21.juuli 2016 21:30
Euroopa Liidu liikmesriikide suplusvee kvaliteet on viimaste aastakümnete jooksul jõudsalt paranenud, kuid halva kvaliteediga suplusalasid võib leida pea kõikjalt Euroopast, kirjutab Eesti Päevaleht .
Millise Euroopa pealinna elanikud on elukeskkonnaga enim rahul?  (1)
19.juuli 2016 16:15
Eurostati Euroopa Liidu riikide pealinnade elanike rahuloluküsitluse põhjal on elukeskkonnaga kõige rahulolematumad ateenlased. Kuidas tunnevad end tallinlased?
Kaljurand välisministrite kohtumisel: Eesti on Daeshi-vastase koalitsiooni liige ning oleme valmis panustama Iraagi relvajõudude väljaõppesse  (22)
18.juuli 2016 17:49
Tänasel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Brüsselis keskendus arutelu seoses viimaste päevade kriitiliste välispoliitiliste arengutega olukorrale Türgis ning terrorismivastasele võitlusele. Samuti räägiti uuest Euroopa Liidu globaalstrateegiast.
EL-i laienemisvolinik Hahn: Türgi valitsusel näisid vahistamisnimekirjad ettevalmistatud olevat  (47)
18.juuli 2016 15:24
Kohtunike ja teiste kiire kinnipidamine pärast ebaõnnestunud riigipöördekatset Türgis viitab sellele, et valitsus oli nimekirja varem valmis koostanud, teatas Euroopa Liidu naabruspoliitika- ja laienemisvolinik Johannes Hahn esmaspäeval.
EL ja USA: Türgi peab austama demokraatiat ja inimõigusi  (14)
18.juuli 2016 13:15
Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid teatasid, et Türgi peab nurjunud riigipöördekatsele reageerides austama demokraatiat ja inimõigusi.
Välisminister Johnson: Suurbritannia ei loobu juhtivast rollist Euroopas  (8)
18.juuli 2016 10:29
Suurbritannia uus välisminister ja üks juhtivaid Brexiti toetajaid Boris Johnson lubas esmaspäeval Brüsselis , et Suurbritannia mängib ka tulevikus Euroopas juhtivat rolli.
Belgia on valmis brittide asemel Euroopa Liidu eesistujariik olema  (8)
17.juuli 2016 14:31
Belgia välisminister Didier Reynders ütles, et riik on valmis vajadusel olema Suurbritannia asemel 2017. aastal Euroopa Liidu eesistujariik. Varasemalt on juttu olnud ka Eesti eesistumisaja võimalikust pikendamisest.
Suurbritannia minister hoiatab: uutel Euroopa Liidu migrantidel võib tulla riigist lahkuda  (84)
17.juuli 2016 12:01
Suurbritannia uue valitsuskabineti Euroopa Liidust lahkumise minister David Davis hoiatas täna, et praeguse hetke ja EL-ist ametliku lahkumise vahelisel ajal Ühendkuningriiki saabuvatel Euroopa Liidu kodanikel ei pruugi olla õigust riiki jääda.
Paet: ilmselt tegid Türgi riigipöörajad valearvestuse  (138)
16.juuli 2016 09:50
Türgi tsiviilühiskonna tugevust näitab see, et öist riigipöördekatset ei toetanud ka Erdogani poliitiline opositsioon ja seal hulgas kurdid, seega ka need, kelle suhtes Erdogani valitsus on viimastel aastatel karmilt käitunud. Tänane Türgi pole enam aegadetagune riigipööretealdis Türgi, leiab eurosaadik Urmas Paet .
Rõivas mõistab Türgi riigipöördekatse ühemõtteliselt hukka: sõjalise jõu kasutamine ei saa kunagi olla poliitilise võitluse instrument  (41)
16.juuli 2016 09:46
Peaminister Taavi Rõivas ütles ööl vastu tänast Türgis aset leidnud dramaatilisi sündmusi kommenteerides, et ta mõistab sõjalise riigipöörde katse ühemõtteliselt hukka.
Poola siseminister: Nice’i rünnak on multi-kulti ja poliitkorrektsuse tagajärg  (49)
15.juuli 2016 15:46
Poola siseminister Mariusz Błaszczak süüdistas Nice ’i rünnakus Euroopa Liidu juhtide, näiteks välispoliitikajuhi Federica Mogherini propageeritavat multikulturalismi ja poliitkorrektsust.
Tele2 mobiilne internet välismaal maksab nüüd parimal juhul kuni 80 korda vähem  (8)
14.juuli 2016 16:11
Tele2 tegi kättesaadavaks uued välisriikides kasutamiseks mõeldud internetipaketud, mis muudavad andmeside välismaal kuni 80 korda odavamaks.
Europarlamendi president Schulz: Briti uus valitsus jätkab parteisiseste vastuolude lahendamisele keskendumist  (6)
14.juuli 2016 14:24
Euroopa Parlamendi president Martin Schulz kritiseeris neljapäeval Suurbritannia peaministri Theresa May uut kabinetti, öeldes, et see jätkab ohtlikku nõiaringi, mis kahjustab Suurbritanniat ja Euroopat.
Prantsuse ja Saksa kolleegid nimetavad Briti välisministrit Johnsonit valetajaks ja vastutustundetuks plehkupanijaks  (129)
14.juuli 2016 13:13
Suurbritannia nimetas Boris Johnsoni näol välisministriks valetaja, kellel on selg vastu seina, samas kui sellesse ametisse oleks vaja kedagi usaldusväärset, kuulutas Prantsusmaa välisminister Jean-Marc Ayrault neljapäeval. Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier nimetas Johnsonit aga vastutustundetuks poliitikuks, kes pärast Brexitit plehku pani.
Saksamaal püstitati 2015. aastal sisserände rekord: saabus 2,1 miljonit inimest  (21)
14.juuli 2016 11:47
2015. aastal saabus Saksamaale 1,1 miljonit inimest rohkem, kui sealt lahkus. Sealhulgas ei olnud enneolematult suur mitte ainult sisserändajate, vaid ka väljarändajate arv.
Paeti arvates ei peaks Suurbritanniat survestama EList kiiresti lahkuma: praeguses kohati vaenulikus maailmas tuleb liitlasi hoida  (32)
14.juuli 2016 08:24
Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul ei tohi Euroopa Liit praegu Suurbritanniat survestada EList lahkumistaotluse esitamisel.
Ieva Ilves kritiseeris Läti ajakirjas sealseid omavahel ühendamatuid ja edutuid IT-projekte  (37)
14.juuli 2016 08:04
Et Läti raiskab riigi raha paljudele omavahel seostamata ja ka edututele IT -projektidele, on vaja riigi poliitilist tahet ja tugevat valdkondadeülest juhti või institutsiooni, kelle nägemusi austatakse ja kelle otsused ellu viiakse, kirjutas Läti ajakirjas Ir küberjulgeolekuekspert ja president Toomas Hendrik Ilvese abikaasa Ieva Ilves .
Läti välisminister mõistis hukka koos Yana Toomiga Süürias käinud Tatjana Ždanoka teo  (21)
13.juuli 2016 13:36
Süüriat külastanud ja president Bashar al-Assadiga kohtunud Euroopa Parlamendi liikme Tatjana Ždanoka tegu on vastuvõetamatu ja see tuleb hukka mõista, teatas Läti välisminister Edgars Rinkēvičs, kelle sõnul on see vastuolus Euroopa Liidu ühtse poliitikaga.
Šoti poliitik toob Eesti kasulõikamise EL-ist Šotimaale eeskujuks, kuid on vastu Briti vägede siia paigutamisele  (40)
13.juuli 2016 10:29
Šoti rahvuspartei (SNP) poliitik Kenny MacAskill, kes on endine Šoti parlamendi liige ja justiitsminister, toob Eesti Šotimaale eeskujuks kui väikese riigi, kellele Euroopa Liit on kasu toonud.
Euroopa rahandusministrid otsustasid toetada Hispaaniale ja Portugalile trahvi määramist  (5)
12.juuli 2016 14:05
Eile toimus esimene euroala majandusministrite kohtumine Briti referendumist saati. Põhiteemadeks olid Brexit , Itaalia panganduskriis ja Hispaania ning Portugali täitmata eelarvetingimused.
Tuhande Briti juristi kiri peaministrile: Brexiti-referendum oli nõuandev, otsustama peab parlament  (74)
11.juuli 2016 12:14
Rahvahääletus Euroopa Liidust väljaastumise üle oli nõuandev, niisiis peaks parlament otsustama, kas Suurbritannia peaks Euroopa Liidust välja astuma, teatas üle tuhande Ühendkuningriigi tuntud juristi peaminister David Cameronile saadetud kirjas.
Autotootja tunnistab: reaalsel kütusekulul ei ole laboritulemustega palju ühist  (25)
10.juuli 2016 12:35
PSA Grupp ( Peugeot , Citroën ja DS Automobiles) on esimene autotootja, kes tunnistab, et laboris mõõdetud NEDC testitsükli tulemused ei klapi kokku päriseluga. Juuli alguses tegi PSA kõigile teatavaks sõltumatute organisatsioonidega koostöös korraldatud nn. reaalse sõidu mõõtmistulemused.
Gruusia - muinasjuttude maa
08.juuli 2016 11:01
Lähema kümne aasta jooksul Euroopa Liidu liikmeks saada lootvat Gruusiat ei ole regulatsioonid ja reeglid veel oimetuks kägistanud, kirjutab Krister Kivi.
Toomas Hendrik Ilvesele kuuluv OÜ Ermamaa võlgnes möödunud aastal riigile ja tarnijatele ligi 81 000 eurot  (128)
08.juuli 2016 06:02
Toomas Hendrik Ilvese osaühing Ermamaa teenis mullu kopsaka summa metsamüügist, ent lisakulude tõttu lõpetas aasta kahjumis. Ilves võlgnes riigile ja tarnijatele ligi 81 000 eurot.
Poodlejad nõuavad MasterCardilt rekordsuurt hüvitist ebaõiglaste kaarditasude eest  (29)
06.juuli 2016 20:05
Briti advokaadid on ette valmistamas ajaloolist 19 miljardi naela (22 miljardi euro) suurust ühishagi MasterCardi vastu, kes on poodlejailt aastate jooksul liigsuurte tasudega koorinud kuni 400 naela (470 euro) suuruse summa inimese kohta.