Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki. Euroopa Liidul on nii valitsustevahelise kui ka rahvusülese organisatsiooni elemente.Euroopa integratsiooni alguseks peetakse Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamist 1951. aastal ning Rooma Lepingute sõlmimist 1957. aastal Belgia, Hollandi, Itaalia, Luksemburgi, Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Rangemalt võttes rajati Euroopa Liit 1993. aastal Maastrichti lepinguga.Euroopa Liidu riikide ühtlustatud seadusandlus peab tagama kodanike, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise Euroopa Liidu piires. Seitseteist liikmesriiki on võtnud tarvitusele ühisvaluuta euro.Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Toimetaja soovitab:
Euroopa Liit kärbib halduskulusid miljardi euro võrra  (8)
16.detsember 2011 06:26
Euroopa Komisjon võttis ametlikult vastu ettepaneku kavandatava personalireformi kohta, mis võimaldab 2020. aastaks kokku hoida 1 miljard eurot ja pikaajalises perspektiivis isegi rohkem kui 1 miljard eurot aastas.
Riigikogu arutab täna Euroopa võlakriisi mõju Eestile  (9)
13.detsember 2011 08:24
Täna tuleb riigikogus arutlusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riiklik küsimus, mis käsitleb Euroopa võlakriisi ning selle mõju Eestile. Ettekannetega esinevad akadeemik Urmas Varblane ja majandusekspert Indrek Neivelt .
Sarkozy: valitsustevahelise leppe juriidiline külg valmib 15 päevaga  (2)
12.detsember 2011 13:12
Euroopa Liidu reedesel ülemkogul kokku lepitud valitsustevahelise leppe juriidilised tahud töötatakse välja viieteistkümne päeva jooksul, ütles esmaspäeval Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy .
Viited:
Allikas: Euroopa Liidul on esmaspäevani aega CETA heaks kiita
23.oktoober 2016 16:55
Euroopa Liit andis Belgiale esmaspäevani aega, et ületada Valloonia piirkonna vastuseis Euroopa Liidu ja Kanada vahelisele vabakaubandusleppele (CETA). Vastasel juhul jäetakse ambitsioonika kaubanduslepingu allkirjastamiseks mõeldud tippkohtumine ära, tõdes mitu uudisteagentuuri Reuters allikat.
Suurpangad ähvardavad tuleval aastal Suurbritanniast lahkuda  (52)
23.oktoober 2016 11:24
Suurbritannia pankade assotsiatsiooni tegevdirektor Anthony Browne hoiatas usutluses ajalehele The Observer, et mitu juhtivat panka ähvardab veel enne järgmise aasta märtsi, mil riik alustab lahkusläbirääkimisi Euroopa Liiduga, riigist minema minna.
Suhkrumaks: Mis asi see tegelikult on?  (16)
22.oktoober 2016 18:25
Suvi sai läbi ning taas puhuti tolm vanalt plaanilt maha – suhkrule tuleks maks kehtestada. Seda kõike ikka ülla eesmärgi nimel, et parandada Eesti inimeste tervist ja suunata neid kallimate hindadega tervislikuma toidu poole. Teemat lähemalt uurides ei olegi võimalik täpselt aru saada, mis asi see suhkrumaks on – millele see peaks kaasa aitama, kui suur see hakkab olema ning kellele kahju teeb.
Euroopa Liit peab kriisikõnelusi, päästmaks vabakaubanduslepe CETA  (13)
22.oktoober 2016 14:38
Euroopa Parlamendi president Martin Schulz ütles täna pärastlõunal pärast kriisikohtumist Kanada kaubandusministri Chrystia Freelandiga, et Euroopa Liidu ja Kanada vaheline vabakaubanduslepe (CETA) allkirjastatakse järgmisel nädalal.
Valloonia liider CETA–st: kahetsen kanadalastega kokkuleppele mitte jõudmist  (22)
22.oktoober 2016 11:14
Belgia Valloonia piirkonna juht Paul Magnette tunnistas ööl vastu tänast usutluses uudisteagentuurile AFP, et kahetseb Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubandusleppe (CETA) läbirääkimiste ebaõnnestumist ja avaldas lootust, et kõnelusi õnnestub jätkata.
Rahastusleping sai allkirjad: 300 miljonit eurot maksva Eesti-Soome gaasijuhtme ehitus algab järgmisel aastal  (22)
21.oktoober 2016 11:06
Elering ja Soome riigile kuuluv Baltic Connector allkirjastasid täna Euroopa Komisjoniga Eesti-Soome gaasitoru Balticconnector rahastamislepingu.
Daily Mail: kas Balkani mere ääres asuv Soome võib olla uus Ukraina?  (87)
21.oktoober 2016 10:17
Kremlit on süüdistatud süstemaatilises valede kampaanias Soome vastu ning ametnikke Helsingis teeb ärevaks Soome iseseisvuse kahtluse alla seadmine Venemaal, kirjutab Briti ajaleht Daily Mail.
Donald Tusk: Venemaa strateegia on EL-i nõrgestamine  (21)
21.oktoober 2016 08:14
Venemaa püüab Euroopa Liitu nõrgestada, teatas Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk Euroopa Liidu riigijuhtide tippkohtumisel pressikonverentsil ning lisas, et tuleb püsida kursil ja jääda Moskva -suunalises poliitikas ühtseks.
Võõrtöölisele võib varsti vähem palka maksta  (48)
21.oktoober 2016 08:11
Ettevõtetel võib tekkida võimalus hakata kolmandatest riikidest pärit võõrtöölistele vähem raha maksma.
Itaalia blokeeris EL-i katse ähvardada Venemaad uute sanktsioonidega  (140)
21.oktoober 2016 07:43
Euroopa Liidu riigijuhid mõistsid küll reedel hukka tsiviilisikute pommitamise Venemaa poolt Süürias Aleppos , kuid uute sanktsioonide kehtestamise poole liikumine põrkus Itaalia vastuseisule.
EL-i liidrid astuvad sammu edasi ja ähvardavad Venemaad uute sanktsioonidega  (247)
20.oktoober 2016 18:56
Suur kolmik – Saksamaa , Prantsusmaa , ja Suurbritannia – hakkavad mõistma, et Putin kõneleb ainult jõu keelt.
Ajaleht Bild: Putin saabus Berliini kohtumisele pikas limusiinis ja reserveeris toa hotellis Adlon, kuid lahkus tagaukse kaudu  (98)
20.oktoober 2016 16:03
Venemaa president Vladimir Putin saabus kolmapäeval Berliinis toimunud läbirääkimistele Ukraina ja Süüria teemadel pikas limusiinis ja talle oli reserveeritud tuba tipphotellis Adlon, kuid ta lahkus öösel tagaukse kaudu, kirjutab Saksa ajaleht Bild.
Teadlane: Eesti piimatootjate konkurentsivõime on langenud  (14)
19.oktoober 2016 09:20
Kuna Läti ja Leedu on maksnud piimatootjatele top-up -toetusi, kuid Eesti seda viimastel aastatel teinud ei ole, on Eesti piimatootjate konkurentsivõime teiste Balti riikidega võrreldes halvenenud, selgus parlamendi maaelukomisjoni tellimusel Eesti ja lähiriikide põllumeeste olukorda võrrelnud maaülikooli professori Rando Värniku analüüsist.
Taavi Rõivas: Venemaa jätkab sõjapidamist ka Euroopas, kui arvestame kõiki sõjapidamise viise  (102)
18.oktoober 2016 10:46
Venemaa sekkumine kübervahenditega presidendivalimistesse, äärmusparteide rahastamine Euroopas ja ka nende indoktrineerimine Krimmis, lennuõnnetuse sõltumatu uurimise õõnestamine, propaganda ja valede levitamine mahub eri vahenditega sõjapidamise kirjelduse alla, märkis peaminister Taavi Rõivas täna parlamendisaadikutele peetud kõnes.
PIINLIK: Briti eurovastane välisminister Boris Johnson toetas veel tänavu Euroopa Liitu jäämist  (6)
17.oktoober 2016 13:36
Ajaleht the Times avaldas pühapäeval Briti referendumikampaania tuntuima euroskeptiku Boris Johnsoni varem avaldamata artikli, kus praegune välisminister argumenteerib euroliitu jäämise poolt.
Suurbritannia ja Prantsusmaa tahavad EL-i hukkamõistu Venemaa tegevusele Süürias  (22)
17.oktoober 2016 13:14
Suurbritannia ja Prantsusmaa püüdsid esmaspäeval veenda Euroopa Liitu Venemaa hävituslikke õhurünnakuid Süürias hukka mõistma ja sillutama teed täiendavatele sanktsioonidele president Bashar al-Assadi valitsuse vastu.
Sõjaline võimekus merel - koht, kus Euroopa järjest enam hätta jääb  (13)
16.oktoober 2016 12:15
Euroopas on tekkimas julgeolekulõhe – vahe julgeolekuvajaduse ja selle tagamiseks olemas olevate ressursside vahel. Eriti märgatav on see merenduses.
Leht: Merkel tahab EL–i sanktsioone Venemaale karmistada  (31)
16.oktoober 2016 12:07
Saksamaa liidukantsler Angela Merkel tahab teiste Euroopa Liidu riikide nõusolekut, et tugevdada sanktsioone Venemaale seoses viimase sõjalise tegevusega Süürias, kirjutab Saksamaa ajaleht, toetudes kantslerile lähedal seisvatele allikatele.
Donald Tusk Euroopa ekretest: nad ihalevad isolatsionismi, imetlevad Putinit ja toetavad Trumpi, aga ei paku midagi positiivset  (128)
14.oktoober 2016 14:12
Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ütles neljapäeval peetud kõnes, et tänane oht on Euroopa lagunemine nii poliitilises kui ka ideoloogilises mõttes. Need kes seavad kahtluse alla liberaalse demokraatia, on tihti samad, kes kutsuvad üles Euroopa Liitu lammutama.
Kaks edukat Eesti noort valiti töövarjuks Euroopa tippjuhtidele
14.oktoober 2016 12:39
Euroopa suurim ettevõtlushariduse pakkuja Junior Achievement (JA) Europe korraldab algava nädala kolmapäeval piirkonna kõige ettevõtlikumatele noortele töövarjupäeva „Leaders-for-a-Day“ Euroopa absoluutsetes tippettevõtetes. Kolmekümne viie valituks osutunud õpilase hulgas sõidavad Brüsselisse ka eestlased Grete Elmi ja Kristjan Erik Liive.
Poola kaitseministri asetäitja: prantslased õppisid paar sajandit tagasi meilt kahvliga söömist  (71)
12.oktoober 2016 14:24
Pärast Poola loobumist Prantsuse helikopterite Caracal ostmisest otsustas Prantsusmaa , et messile Euronaval 2016 saabunud Poola delegatsiooni ei loeta ametlikuks. Poola kaitseministri asetäitja Bartosz Kownacki sõnul oli see prantslaste poolt oma „klassi“ näitamine.
Eestisse saabusid järgmised kaheksa Süüria sõjapõgenikku, elama asutakse Tallinnasse, Harjumaale ja Türile  (169)
11.oktoober 2016 15:20
Täna saabusid Kreekast Eestisse Euroopa rändekavaga vastu võetud kaheksa sõjapõgenikku. Neile tulid vastu tugiisikud ja nad liikusid edasi oma uutesse kodudesse Tallinnas , Harjumaal ja Türil.
VIDEO: Erdoğan ja Putin allkirjastasid Vene-Türgi gaasitorukokkuleppe  (55)
11.oktoober 2016 07:43
Türgi ja Venemaa kirjutasid esmaspäeval alla kokkuleppele suure merealuse gaasitoru TurkStream ehitamiseks ning lubasid püüelda üksmeele suunas Süüria sõja asjus.
Söö seda, Euroopa Liit: kuidas taanlased kaneelirulli-piirangust kõrvale hiilisid  (2)
09.oktoober 2016 12:40
Mõne aja eest paanikat tekitanud Euroopa Liidu keeld rahva seas armastatud kaneelirullidele Taanis kehtima ei hakanudki, sest need nimetati ümber traditsiooniliseks rahvustoiduks.
Wall Street Journal: Saksamaa kaalub EL-i uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone Süüria pärast  (42)
06.oktoober 2016 07:40
Saksamaa kaalub Euroopa Liidu uute Venemaa-vastaste sanktsioonide algatamist vastuseks Venemaa tegevusele Süürias , teatas asjaga kursis olev allikas kolmapäeval ajalehele Wall Street Journal.
Riigikaitsekomisjon arutab Soome kolleegidega kahepoolset kaitsealast koostööd  (8)
06.oktoober 2016 06:16
Riigikaitsekomisjon on täna ja homme visiidil Soomes, kus kohtutakse kolleegidega Soome parlamendis, Soome kaitseministri Jussi Niinistö ning Soome Kaitsejõudude juhataja viitseadmiral Kari Takaneniga.
Riigikohtu esimees: haldusreformi kohtuotsusega venitamist ei tule  (1)
06.oktoober 2016 00:00
Riigikohtu esimees Priit Pikamäe ütleb, et haldusreformi põhiseaduspärasuse üle käivas vaidluses võib oodata teist ringi siis, kui valitsus on teinud ära liitmisotsused.
VIINA AJALUGU: Viina on joodud nii metsas kui palees  (6)
05.oktoober 2016 12:56
Viinal on rikas ja mitmekesine ajalugu, seda destillaati on joodud nii peentes paleedes Poolas ja Veenemaal, aga ka külades, metsas ja kõrtsides Siberis ja Läänemere ääres. Viimastel aastakümnetel on viin jõudnud erinevate segujookide koostises ka baaridesse ja restoranidesse.
Andmekaitsemääruse jõustumiseelsete tegevuste TOP 10: uus andmekaitsemäärus ei tunne riigipiire  (4)
04.oktoober 2016 16:48
Tuleva aasta mais jõustuva andmekaitse üldmääruse puhul tuleb tähele panna, et tegemist on õigusaktiga, mis ei tunne riigipiire, sh Euroopa Liidu omasid.