Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki. Euroopa Liidul on nii valitsustevahelise kui ka rahvusülese organisatsiooni elemente.Euroopa integratsiooni alguseks peetakse Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamist 1951. aastal ning Rooma Lepingute sõlmimist 1957. aastal Belgia, Hollandi, Itaalia, Luksemburgi, Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Rangemalt võttes rajati Euroopa Liit 1993. aastal Maastrichti lepinguga.Euroopa Liidu riikide ühtlustatud seadusandlus peab tagama kodanike, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise Euroopa Liidu piires. Seitseteist liikmesriiki on võtnud tarvitusele ühisvaluuta euro.Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Toimetaja soovitab:
Euroopa Liit kärbib halduskulusid miljardi euro võrra  (8)
16.detsember 2011 06:26
Euroopa Komisjon võttis ametlikult vastu ettepaneku kavandatava personalireformi kohta, mis võimaldab 2020. aastaks kokku hoida 1 miljard eurot ja pikaajalises perspektiivis isegi rohkem kui 1 miljard eurot aastas.
Riigikogu arutab täna Euroopa võlakriisi mõju Eestile  (9)
13.detsember 2011 08:24
Täna tuleb riigikogus arutlusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riiklik küsimus, mis käsitleb Euroopa võlakriisi ning selle mõju Eestile. Ettekannetega esinevad akadeemik Urmas Varblane ja majandusekspert Indrek Neivelt .
Sarkozy: valitsustevahelise leppe juriidiline külg valmib 15 päevaga  (2)
12.detsember 2011 13:12
Euroopa Liidu reedesel ülemkogul kokku lepitud valitsustevahelise leppe juriidilised tahud töötatakse välja viieteistkümne päeva jooksul, ütles esmaspäeval Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy .
Viited:
Inimõiguste Aastakonverentsil räägitakse migratsioonist ja sõnavabadusest  (15)
09.detsember 2016 07:33
Juba kuuendat korda toimuv Inimõiguste Instituudi aastakonverents keskendub kahele rahvusvaheliselt aktuaalsele teemale: migratsioonile fookusega sisserändel ning propagandale ja sõnavabadusele.
Peaminister Ratas läheb töövisiidile Riiga  (3)
09.detsember 2016 06:21
Peaminister Jüri Ratas läheb täna töövisiidile Riiga, kus ta kohtub Läti presidendi Raimonds Vējonise ja Läti peaministri Māris Kučinskisega ning osaleb Balti Ministrite Nõukogu peaministrite ametlikul kohtumisel.
Aasta pressisõbra ülevaade: Eestiski on olnud tänavu murettekitavaid õiguslikke meedia-intsidente  (6)
08.detsember 2016 20:26
2016. aasta on olnud mitmes mõttes huvitav ja keeruline. Aastat iseloomustab populism, propaganda ning turvalisuse eelistamine vabadustele. Sellest tulenevalt oli ka sõnavabaduse eest võitlemisega kaasnevat tööd palju. Ainuüksi viimasel kuul on Venemaa blokeerinud LinkedIn -i; Türgis on piiratud ajakirjanduse võimet ühiskonna jaoks olulist kajastada ning Poolas päitsestati efektiivselt kogu avalik-õiguslik meedia.
Euroopa Komisjon soovitab lubada riikidel hakata sisserändajaid alates märtsist Kreekasse tagasi saatma  (23)
08.detsember 2016 13:29
Euroopa Komisjon teatas neljapäeval, et liikmesriikidel tuleks alates märtsi keskpaigast lubada saata osa varjupaigataotlejatest tagasi Kreekasse. Brüssel loodab, et see samm aitab taastada Euroopa Liidu sisserändepoliitika, mis eelmisel aastal massilise sissevooluga kokku varises.
President Kaljulaid kohtumisel Hollande’iga: me loome üheskoos turvalisust  (16)
08.detsember 2016 06:37
President Kersti Kaljulaid kohtus eile Prantsuse riigipea Francois Hollande’iga. Kohtumisel keskenduti Euroopa Liidu tulevikule ja rollile maailmapoliitikas, julgeolekuküsimustele ning arutati küberturvalisuse ja e-riigi võimalusi.
Eesti saab ELi eesistujana kümneid tuhandeid külalisi  (2)
07.detsember 2016 18:05
Üksteist mitte­ametlikku Euroopa Liidu maade ministrite nõukogu istungit leiab 2017. aastal aset Tallinnas Kultuurikatla industriaalses miljöös.
Välisminister Mikser: NATO-EL koostöö süvendamine tugevdab Euroopa julgeolekut ja euroatlantilist sidet  (21)
07.detsember 2016 06:04
Välisminister Sven Mikser arutas eile Brüsselis koos NATO kolleegidega koostööd Euroopa Liiduga, stabiilsuse tagamist NATO lähinaabruses, üleatlandilist julgeolekuolukorda ning suhteid Venemaaga.
Valitsuse pärast, kojusõidu pärast - pikk abielu kui tülitsemise meistriklass
06.detsember 2016 09:08
Mõned abielupaarid elavad rahulikult kogu elu koos, mõned abielupaarid lähevad kooselu järel rahulikult lahku, mõned abielupaarid lähevad kooselu järel riiuga lahku, Aina ja Juhan elasid aga tülitsedes koos peaaegu 25 aastat.
Mihkelson keskendub Washingtoni visiidil suhetele USA uue administratsiooniga  (10)
05.detsember 2016 06:16
Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson on sel nädalal visiidil Ameerika Ühendriikides, kus ta osaleb NATO Parlamentaarse Assamblee foorumil ning kohtub USA Kongressi juhtivate liikmetega.
Itaalia hääletab rahvahääletusel, kaalul peaminister Renzi tulevik  (5)
04.detsember 2016 10:16
Itaalias toimub täna põhiseadusreferendum, mille läbikukkumisel on peaminister Matteo Renzi lubanud tagasi astuda.
VAATA UUESTI: Kaks aastat Eesti e-residentsust - millised on edusammud  (7)
02.detsember 2016 14:10
Täna toimus e-residentsuse teise aastapäeva tähistamisega seoses konverents, kus anti ülevaade viimase aasta edusammudest ja kasust Eestile.
Europol hoiatab Islamiriigi rünnakute eest, Euroopas võib olla kümneid võitlejaid  (50)
02.detsember 2016 13:41
Islamiriik korraldab tõenäoliselt uusi rünnakuid Euroopas , hoiatas Euroopa Liidu politseiagentuur Europol reedel. Europoli teatel on juba kohal kümneid võitlejaid ning lisa võib olla tulemas, sest Islamiriik seisab silmitsi tagasilöökidega Süürias ja Iraagis .
Politseimajor: liikluses hukkunute arv ületab juba novembris mullust arvu  (17)
30.november 2016 18:20
Tänavu liikluses hukkunute arv ületas juba novembri seisuga eelmise aasta taseme.
EL-i kohus tunnistas osa Vene oligarhi vastaseid sanktsioone alusetuiks  (7)
30.november 2016 12:52
Euroopa Liidu kohus tunnistas kolmapäeval alusetuteks Euroopa Liidu sanktsioonid president Vladimir Putinile lähedase oligarhi Arkadi Rotenbergi vastu perioodil 2014. aasta juuli kuni 2015. aasta märts, kuid 2015. aasta märtsist 2016. aasta septembrini kehtinud sanktsioonid leidis kohus põhjendatud olevat.
Junckeri esindaja Castro kuritegusid meelde tuletanud ajakirjanikule: see on teie isiklik nägemus  (58)
29.november 2016 11:45
Euroopa Komisjoni presidendi pressiesindaja teatas Castro toetuse kohta Praha kevade mahasurumisele, et see on „kitsas vaade reaalsusele“.
Brexiti-partei UKIP sai Nigel Farage’i asemele uue juhi  (2)
28.november 2016 15:22
Suurbritannia Euroopa Liidu vastane erakond Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei ( UKIP ) valis esmaspäeval oma uueks juhiks endise ajalooõppejõu Paul Nuttalli, kes võtab ameti üle ühelt suuremalt Brexiti eestkõnelejalt ja USA presidendiks valitud Donald Trumpi poliitiliselt liitlaselt Nigel Farage ’ilt.
President Kaljulaid: Eestit ei piina hirm sisserände ega Venemaa ees  (317)
28.november 2016 09:16
President Kersti Kaljulaid kirjutas vastuse portaalis EurActiv ilmunud artiklile „ The Brief: Europe’s elites rush to hide behind Mutti’s skirts “ („The Brief: Euroopa eliit tormab Mutti seeliku taha peitu“).
Erdogan: Euroopa Liit teadku oma kohta!  (51)
26.november 2016 17:12
Türgi president Recep Tayyip Erdogan soovitas Euroopa Liidul „oma kohta teada“.
Aftonbladet: Narva elanikud panevad oma lootused Donald Trumpile  (122)
25.november 2016 14:09
Rootsi ajaleht Aftonbladet kirjutab, et venekeelne Narva on koht, kust võib puhkeda kolmas maailmasõda ning nüüd loodab linna elanikkond USA presidendiks valitud Donald Trumpi peale.
Erdoğan: kui EL Türgile survet avaldab, avab Türgi pagulastele väravad Euroopasse  (131)
25.november 2016 11:49
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan hoiatas reedel, et Türgi võib avada pagulastele väravad Euroopasse , kui Euroopa Liit talle survet avaldab. Päev varem võttis Euroopa Parlament vastu resolutsiooni, milles kutsutakse üles Türgi liitumisläbirääkimised EL-iga ajutiselt peatama.
Prantsuse konservatiivide juhtiv presidendikandidaat Fillon esines väitluses Putinile meelepäraste seisukohtadega  (20)
25.november 2016 08:24
Prantsusmaa konservatiivide presidendikandidaadiks pürgivad endised peaministrid François Fillon ja Alain Juppé pidasid neljapäeva õhtul maha televäitluse, kus nendevaheliseks peamiseks erimeelsuseks kujunes suhtumine Venemaa presidenti Vladimir Putinisse. Igal juhul on selge, keda Putin ise eelistaks.
Europarlament kutsub peatama liitumisläbirääkimised, kuni Türgi tühistab ebaproportsionaalsed karistusmeetmed  (2)
24.november 2016 15:01
Saadikud soovivad Türgiga peetavate liitumisläbirääkimiste ajutist külmutamist. Neljapäeval vastu võetud resolutsioonis ütlevad saadikud, et on sellegipoolest jätkuvalt pühendunud Türgi ja ELi sidemete säilitamisele. Parlament on valmis oma seisukoha üle vaatama pärast seda, kui erakorralise seisukorraga kehtestatud ”ebaproportsionaalsed karistusmeetmed” on tühistatud, öeldakse resolutsioonis.
Energiapuidu tulevik euroametnike laual
24.november 2016 00:00
Euroopa Liidus näeb prognoos ette, et 2020. aastal moodustab pool toodetud taastuvenergia lõpptarbimisest bioenergia, kusjuures 70% sellest leiab kasutust soojamajanduses.
Trump tahtis Nigel Farage’i Briti suursaadikuks Washingtoni. London: töökoht pole vaba  (22)
22.november 2016 10:53
Suurbritannia tõrjus teisipäeval USA presidendiks valitud Donald Trumpi pretsedenditu toetusavalduse ühele Brexiti -kampaania juhile, Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei liidrile Nigel Farage ’ile, milles Trump avaldas soovi, et Farage’ist saaks Suurbritannia suursaadik Washingtonis. Londonist teatati, et see töökoht pole vaba.
Mida tähendab Brexit Eesti üliõpilastele Suurbritannias?
22.november 2016 10:41
Juunis aset leidnud referendumil otsustas Suurbritannia Brexiti ehk Euroopa Liidust (EL’st) lahkumise kasuks. Ühendkuningriikides õppivatele Eesti tudengitele antud valik aga lähiaastatel tõenäoliselt suuri muutusi kaasa ei too.
Mõjukate tooride meelest tuleks Mayl Brexiti-apellatsioonist loobuda  (16)
19.november 2016 16:59
Mõjukate konservatiivide meelest tuleks peaminister Theresa Mayl loobuda apellatsioonist kohtuotsuse vastu, mille kohaselt on vaja valitsusjuhil riigi Euroopa Liidust väljaviimiseks parlamendi heakskiitu.
Toomas Hendrik Ilves: Trumpi USA presidendiks valimise järgne hüsteeria Euroopas võib asju hullemaks teha  (140)
18.november 2016 14:03
Me ei tea veel, kuidas USA presidendiks valitud Donald Trump ametis käituma hakkab, kuid praegune hüsteeriaseisund võib asju hullemaks teha, kirjutab president Toomas Hendrik Ilves ajakirjas Foreign Policy.
Eesti avas aukonsuli esinduse Jersey saarel  (18)
18.november 2016 07:37
Suursaadik Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigis Lauri Bambus avas eile Jersey saarel Eesti aukonsuli esinduse. Eesti aukonsul Jersey saarel on tihedate Eesti-sidemetega Auberon Ashbrooke, kes töötab Jerseyl Plymouthi ülikooli Highlands College’i lektorina. Pidulikul vastuvõtul esines klaverikontserdiga Londonis elav pianist Sten Heinoja .
USA analüütik: Trump peab varsti otsustama, kas Balti riikide kaitsmine on väärt kolmandat maailmasõda  (566)
17.november 2016 15:20
USA presidentide George W. Bushi ja Barack Obama administratsioonide liige olnud Paul D. Miller kirjutab ajakirjas Foreign Policy, et ennustas neli aastat tagasi ette Venemaa sissetungi Ukrainasse ning nüüd ennustab ta, et Balti riigid on järgmised ning sellest saab USA presidendiks valitud Donald Trumpile üks esimesi ja suuremaid proovikive.