Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki. Euroopa Liidul on nii valitsustevahelise kui ka rahvusülese organisatsiooni elemente.Euroopa integratsiooni alguseks peetakse Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamist 1951. aastal ning Rooma Lepingute sõlmimist 1957. aastal Belgia, Hollandi, Itaalia, Luksemburgi, Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Rangemalt võttes rajati Euroopa Liit 1993. aastal Maastrichti lepinguga.Euroopa Liidu riikide ühtlustatud seadusandlus peab tagama kodanike, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise Euroopa Liidu piires. Seitseteist liikmesriiki on võtnud tarvitusele ühisvaluuta euro.Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Toimetaja soovitab:
Euroopa Liit kärbib halduskulusid miljardi euro võrra  (8)
16.detsember 2011 06:26
Euroopa Komisjon võttis ametlikult vastu ettepaneku kavandatava personalireformi kohta, mis võimaldab 2020. aastaks kokku hoida 1 miljard eurot ja pikaajalises perspektiivis isegi rohkem kui 1 miljard eurot aastas.
Riigikogu arutab täna Euroopa võlakriisi mõju Eestile  (9)
13.detsember 2011 08:24
Täna tuleb riigikogus arutlusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riiklik küsimus, mis käsitleb Euroopa võlakriisi ning selle mõju Eestile. Ettekannetega esinevad akadeemik Urmas Varblane ja majandusekspert Indrek Neivelt .
Sarkozy: valitsustevahelise leppe juriidiline külg valmib 15 päevaga  (2)
12.detsember 2011 13:12
Euroopa Liidu reedesel ülemkogul kokku lepitud valitsustevahelise leppe juriidilised tahud töötatakse välja viieteistkümne päeva jooksul, ütles esmaspäeval Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy .
Viited:
Reisi ajal haigestumine võib osutuda ootamatult kulukaks  (2)
23.mai 2016 09:00
Euroopa ravikindlustuskaardi puudumise tõttu tuli möödunud aastal 402 inimesel Euroopa Liidus reisides tasuda ise raviarve, mille kulud oleks saanud katta haigekassa.
Paet: Euroopa Parlament otsustab Gruusia viisavabaduse loodetavasti lähiajal  (12)
22.mai 2016 14:31
Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul vastab Gruusia kõigile Euroopa Liidu viisavabaduse kriteeriumitele ning loodetavasti tehakse otsus viisavabaduse osas lähiajal.
Briti minister: tehnoloogiafirmade uueks koduks võib Brexiti korral saada Baltikum  (37)
21.mai 2016 16:45
Suurbritannia digitaalturuminister Ed Vaizey hoiatas neljapäeval, et Euroopa Liidust lahkumise korral võib Ühendkuningriik silmitsi seista massilise tehnoloogiafirmade lahkumisega teistesse Euroopa riikidesse.
INTERVJUU: Kaljurand: Gruusiale ja Ukrainale ütlen alati, et keegi ei uskunud ka Eesti jõudmist NATO-sse  (20)
20.mai 2016 18:40
Neljapäeval ja reedel kohtusid Brüsselis NATO riikide välisministrid, et valmistuda alliansi juulis toimuvaks tippkohtumiseks.
Tasakaaluliikur on lahe sõiduvahend, aga kuidas veenduda, et internetist tellitud seade on ohutu?  (3)
20.mai 2016 14:53
Internetis pakutavad tasakaaluliikurid – ühe inimese vedamiseks mõeldud elektrisõidukid – ei pruugi vastata Euroopas kehtivatele nõuetele.
Venemaa esindaja EL-i juures: Venemaa paiskas 2014. aasta kriisi ajal Krimmi 9000 sõjaväelast  (39)
19.mai 2016 09:09
Venemaa alaline esindaja Euroopa Liidu juures Vladimir Tšižov rääkis intervjuus Deutsche Wellele, kuidas Vene sõjaväelasi Krimmi paisati ja miks lendavad Vene pommitajad välja lülitatud transponderitega.
Lugu sellest, kuidas loodusteaduste olümpiaadist sai matkaseiklus mägedes
18.mai 2016 10:27
Uudis sellest, et meid oli valitud 2013. aastal Luksembugis toimuv Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadi (EUSO) Eesti võistkonda tuli mõnevõrra üllatusena ning valmistas suurt heameelt. Olümpiaadi esimees Michael A. Cotter on olümpiaadi peaeesmärkideks sõnastanud loodusteaduste integreerimise ja osalejate omavahelise sotsialiseerumise, vähem tähtsustades võistlusmomenti. Ja nii ka oli: EUSO käigus saime sõpradeks paljude tulevaste teadlastega üle Euroopa ja eelkõige eestlastega omavahel. Ürituselt saime väga positiivse kogemuse, mis tekitas suuremat huvi täppisteadustega tegelemise vastu.
FT: Kreekas olevad pagulased keelduvad vaesematesse riikidesse, nagu Eesti, ümberpaigutamisest  (69)
18.mai 2016 09:13
Üks igast seitsmest varjupaigataotlejast, kes tuleks Euroopa Liidu skeemi järgi ümber paigutada, on kas sellest keeldunud või redutama hakanud, selgub Kreeka valitsuse esitatud andmetest.
Puškov: London ja Berliin peaksid vähem mõtlema baltlaste kaitsmisele väljamõeldud hirmude eest  (45)
18.mai 2016 08:18
Vene riigiduuma väliskomitee esimees Aleksei Puškov leiab, et Suurbritannia ja Saksamaa juhtkonnad peaksid rohkem mõtlema kahjule, mida neile teevad Venemaa -vastased sanktsioonid, mitte katkestama kontakte Moskvaga .
Vilja Toomasti muudatusettepanekud tubakaseadusele jäid sotsiaalkomisjonis toetuseta  (8)
17.mai 2016 19:02
Riigikogu sotsiaalkomisjon hääletas täna Vilja Toomasti ( Reformierakond ) esitatud muudatusettepanekuid tubakaseadusesse. Muudatuste poolt oli vaid üks komisjoniliige. Eelnõu saadeti riigikogu suurde saali teisele lugemisele.
Eile maandus Tallinnas Nordica uus CRJ900 lennuk  (4)
17.mai 2016 18:32
Esmaspäeval, 16. mail saabus Tallinnasse neljas CRJ900 tüüpi lennuk, mis on juba kuues lennumasin Nordica lennukipargis. 88-kohaline lennuk registrinumbriga ES-ACG osteti USA eraettevõttelt ning selle omanikuks saab riigi äriühing Transpordi Varahaldus , kellelt Nordica lennukit pikaajaliselt rentima asub
Tusk: EL on valmis rändekokkulepet täitma, kuni Türgi mängib reeglite järgi, mitte reeglitega  (5)
17.mai 2016 13:32
Euroopa Liit on valmis Türgiga sõlmitud rändekokkuleppest kinni pidama, kuid Ankara ei peaks püüdma reegleid muuta pärast seda, kui need on juba kokku lepitud, teatas Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk teisipäeval.
Endised meeskonnakaaslased, tänased teadlased – head sõbrad siis ja praegu
16.mai 2016 11:13
Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad (EUSO) on oma olemuselt võistkondlik praktiliste oskuste võistlus, mis on alati tähendanud põnevat tegutsemist ja ka koostöö logistika lihvimist. Kuna korraldajad proovivad alati üllatada uute ülesannetega, mida oodata ei oska, on see pakkunud omapäraseid praktilisi väljakutseid.
Londoni ekslinnapea võrdles Euroopa Liidu eesmärke natsi-Saksamaa omadega  (33)
15.mai 2016 11:01
Londoni endise linnapea, konservatiivide raskekaallase, EL-i vastu kampaaniat tegeva Boris Johnsoni sõnul võib Euroopa Liidu eesmärke võrrelda natsi- Saksamaa diktaatori Adolf Hitleri omadega.
3 juhtumit, mil reisikindlustus on suureks abiks
14.mai 2016 11:00
Enamasti õnnestub inimestel reisida ilma suuremate viperusteta – lennud toimuvad plaanipäraselt, pagas jõuab õigeaegselt sihtkohta ja meditsiiniabi ei ole samuti tarvis.
Asepresident: Serbia ei saa Euroopa Liitu enne, kui tunnustab Kosovot  (8)
14.mai 2016 10:19
Euroopa Parlamendi asepresident Ulrike Lunacek ütles, et ta on veendunud, et Serbia ei saa Euroopa Liiduga liituda enne, kui ta tunnustab Kosovot.
Frontex: Kreekasse saabunud sisserändajate arv kahanes 90 protsenti
13.mai 2016 13:32
Kreekasse saabunud sisserändajate arv on aprillis kahanenud 90 protsenti, teatas Euroopa Liidu piiriagentuur Frontex reedel. See on märk, et kokkulepe Türgiga rände piiramiseks töötab.
Maffia ja mandliõied
13.mai 2016 12:30
Anneli Treumuth kohtub Sitsiilias jõustruktuuride suhte­korraldajaga, maitseb pühvlijuustu ja pääseb napilt rongi alla jäämisest.
Tallinnas said kokku Euroopa riikide mereväe ülemad
13.mai 2016 12:19
Täna kohtuvad Tallinnas 26 Euroopa riigi mereväe ülemad, et arutada merelise julgeolekuga seonduvatel teemadel.
Briti parlamendikomitee raport: EL-i missioon ei häiri inimsmugeldamist Vahemerel mingil olulisel viisil  (17)
13.mai 2016 08:15
Euroopa Liidu mereväemissioon inimsmugeldamise takistamiseks Vahemere keskosas ei suuda oma eesmärke täita, väidab Briti parlamendikomitee. Lordide koja Euroopa Liidu komitee raportis öeldakse, et operatsioon Sophia ei häiri inimsmugeldajate aluseid „mingil tähendust omaval viisil“.
Türgi ähvardab EL-iga viisavabaduse ärajäämise korral piirid taas põgenikele avada  (30)
12.mai 2016 07:59
Türgi keeldus kolmapäeval taas tegemast muudatusi oma terrorismivastastesse seadustesse, mida nõuab Euroopa Liit . Türgi seisukoha jäikus võib aga ohtu seada rände piiramise alase kokkuleppe Türgi ja Euroopa Liidu vahel.
Vene blufiga võitleja: vale vastu aitab huumor  (3)
12.mai 2016 00:00
Euroliidu välisteenistuse ekspert Anneli Kimber seisab vastu Kremli-meelsele valeinfole ja kohandab ELi sõnumeid Gruusia suunal inimkeelseks.
Briti konservatiiv oma eurovastastest parteikaaslastest: nad valetavad ja süüdistavad EL-i Ukraina sõjas  (18)
11.mai 2016 15:36
Suurbritannia konservatiivide ridadesse kuuluv europarlamendi saadik Charles Tannock tunnistas, et teda panevad muretsema „kinnisideedega fanaatikutest“ parteikaaslased, kes on EL-ist lahkumise unistuse täideviimiseks mistahes abinõu järgi haarama. Sealhulgas ka selgete valedega esinema.
Britist europarlamendi kaitsekomisjoni asejuht Delfile: Suurbritannia EL-ist lahkumisest võidaks ainult Putin  (29)
10.mai 2016 15:17
Kirde-Inglismaad europarlamendis esindav leiborist Afzal Khan tõdes, et täie hooga Suurbritannias käivitunud EL-i liikmelisuse üle peetava referendumi eel ei saa kumbki pool olla ette kindel oma võidus. Aga tugeval EL-i jäämise poolt seisev poliitik avaldas lootsust, et sügavamalt järele mõeldes veenduvad britid EL-i liikmeks olemise vajalikkuses.
Miks on juhiluba roosal taustal? Isegi Brüssel ei tea vastust anda  (14)
10.mai 2016 13:00
Tänapäeval on igaks asjaks oma äpp ja igale küsimusele peaks leitama vastus. Kuid Helsingin Sanomat jäi jänni, kui üritas leida vastust lugejaküsimusele: "Miks on juhiluba roosa ?"
Ungari otsustab pagulaste riikilaskmise referendumil  (12)
10.mai 2016 12:58
Rahvahääletus välismaalaste riiki lubamise üle toimub tõenäoliselt oktoobris.
NATO endised peasekretärid: Suurbritannia lahkumine EL-ist aitab lääne vaenlasi  (8)
10.mai 2016 11:28
NATO endised peasekretärid teatasid teisipäeval, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust aitab lääne vaenlasi. USA endised välis- ja kaitsepoliitikajuhid hoiatasid aga, et Suurbritannial on väljaspool Euroopa Liitu väiksem mõjukus.
Soini: Soome vana „salaarmukese“ USA tugev kohalolek Läänemere piirkonnas loob stabiilsust ja suurendab julgeolekut  (32)
10.mai 2016 08:27
USA sõjaline roll Euroopas tugevdas Soome positsiooni külma sõja aastatel ning tänapäeva olukorras on USA liitlassuhted Euroopaga Soome jaoks esmatähtsad, teatas Soome välisminister Timo Soini esmaspäeval.
Juncker hoiatab: brittide euroliidust lahkumisel oleks ettenägematud tagajärjed  (36)
09.mai 2016 19:55
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker tõdes, et kõik eurooplased soovivad, et Suurbritannia jääks Euroopa Liitu ning lahkumisel ehk Brexitil oleksid Euroopa koostööle ettenägematud tagajärjed, vahendab France Presse.