Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki. Euroopa Liidul on nii valitsustevahelise kui ka rahvusülese organisatsiooni elemente.Euroopa integratsiooni alguseks peetakse Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamist 1951. aastal ning Rooma Lepingute sõlmimist 1957. aastal Belgia, Hollandi, Itaalia, Luksemburgi, Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Rangemalt võttes rajati Euroopa Liit 1993. aastal Maastrichti lepinguga.Euroopa Liidu riikide ühtlustatud seadusandlus peab tagama kodanike, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise Euroopa Liidu piires. Seitseteist liikmesriiki on võtnud tarvitusele ühisvaluuta euro.Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Toimetaja soovitab:
Euroopa Liit kärbib halduskulusid miljardi euro võrra  (8)
16.detsember 2011 06:26
Euroopa Komisjon võttis ametlikult vastu ettepaneku kavandatava personalireformi kohta, mis võimaldab 2020. aastaks kokku hoida 1 miljard eurot ja pikaajalises perspektiivis isegi rohkem kui 1 miljard eurot aastas.
Riigikogu arutab täna Euroopa võlakriisi mõju Eestile  (9)
13.detsember 2011 08:24
Täna tuleb riigikogus arutlusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riiklik küsimus, mis käsitleb Euroopa võlakriisi ning selle mõju Eestile. Ettekannetega esinevad akadeemik Urmas Varblane ja majandusekspert Indrek Neivelt .
Sarkozy: valitsustevahelise leppe juriidiline külg valmib 15 päevaga  (2)
12.detsember 2011 13:12
Euroopa Liidu reedesel ülemkogul kokku lepitud valitsustevahelise leppe juriidilised tahud töötatakse välja viieteistkümne päeva jooksul, ütles esmaspäeval Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy .
Viited:
EL pikendas Venemaa-vastaseid sanktsioone aasta lõpuni  (31)
01.juuli 2016 14:53
Euroopa Liidu nõukogu tegi reedel ootuspärase otsuse ja pikendas Venemaa -vastaseid majandussanktsioone kuue kuu võrra.
President Halonen ristis täna Tallinki uue kiirlaeva Megastari  (4)
01.juuli 2016 13:40
Reedel, 1. juuli toimus Meyer Turku laevatehases Soomes Tallinki uue LNG -kiirlaeva Megastari ristimistseremoonia, aluse ristiemaks sai Soome Vabariigi endine president Tarja Halonen .
Analüütik Vene-Türgi ootamatust suhete soojenemisest: pole välistatud, et tegemist oli eelnevalt kokkulepitud ühislavastusega  (131)
30.juuni 2016 21:37
Vene-Türgi suhete kiire normaliseerimine on klassikaline näide sellest, kuidas ootamatu ja radikaalne muutus rahvusvahelistes suhetes ehk siis konkreetselt Brexit andis päevapealt kõrvalolevatele tegijatele (ingl. k. "actor") võimaluse, julgustuse ja õigustuse samamoodi oma poliitikat muuta. Elik – kui nood teevad kannapöörde oma suhetes, siis miks ei või meie teha sama!? Ehk siis – kõik muudavad oma poliitikat.
Avalike teenuste doteerimine võib keelatud riigiabiks osutuda  (11)
30.juuni 2016 20:40
Üldist majandushuvi pakkuvad teenused (ÜMPT) on teenused, mida ettevõtja tavapärastes turutingimustes ehk täiendava hüvitiseta ei pakuks või ei pakuks samas ulatuses või avalikkust rahuldatavatel tingimustel. Kõige tavapärasem üldhuviteenus Eesti kontekstis on bussitransport, mille osutamist riik ja/või omavalitsused avaliku teenindamise lepingute alusel ja hankemenetluse järgselt tellivad. Samas võib ÜMPT-iks pidada mistahes teenuseid, mida maksumaksja raha eest doteeritakse.
Kaljurand: kaotame ära Brasiilia saatkonna, Shanghai diplomaat kolib Pekingisse ja Kasahstan saab pool aastat ajapikendust  (107)
30.juuni 2016 19:11
Tänasel valitsuse kabinetiistungil arutati Eesti saatkondade võrgustiku tulevikku. Välisminister Marina Kaljurand sõnas arutelu järel Delfile, et lähikuude muutused puudutavad Brasiilia , OECD , Shanghai ja Astana esindusi. Euroliidu ja NATO riikide kallale ei minda.
GRAAFIK: Eurovastased meeleolud levivad kogu Euroopas  (97)
30.juuni 2016 18:00
Pew´ uurimiskeskuse kevadine uuring näitab, et Prantsusmaal on euroskeptilised meeleolud isegi levinumad kui Ühendkuningriigis .
KOLUMN: Veidi tossu või täielik halvatus
30.juuni 2016 00:00
Istusin 14. aprillil 2010 puupüsti täis lennukis, mis startis Reykjavíkist Kopenhaageni poole. Kuna minu kõrval mürgeldas paariaastane plikatirts, ei kuulnud ma korralikult piloodi teadet. Aga selle peale küünitasid paljud inimesed kõrgust koguvas lennukis teisel pool asuvast aknast välja vaatama.
Rõivas: Suurbritannia ei saa hakata endale saiast vaid rosinaid noppima  (128)
29.juuni 2016 16:11
Euroopa Liidu 27 riigi juhid otsustasid, et kui EL-ist lahkuv Suurbritannia tahab olla osa ühisest turust, tuleb neil täita ka teised vabadused nagu näiteks inimeste vaba liikumine.
Lugeja ei leia uue kujundusega suitsupakkidelt üles vajalikku informatsiooni, EL direktiiv seda enam edastada ei lubagi  (42)
29.juuni 2016 14:58
"Uutelt pakkidelt ei ole ma siiani leidnud nikotiini, tõrva ja vingugaasi koguseid. Kas uue kujundusega tubakapakkidel ei peagi nüüd neid olema? Hetkel on mulje et nende jaoks pole lihtsalt ruumi," on Delfile kirjutaja murelik.
Nicola Sturgeon: Šotimaa tahab jääda Euroopa Liitu  (26)
29.juuni 2016 13:06
Šotimaa esimene minister Nicola Sturgeon kohtus kolmapäeval Brüsselis europarlamendi juhi Martin Schulziga.
Juulist jõustuv Euroopa digimäärus ehk E-Eestist E-Euroopasse  (2)
28.juuni 2016 16:25
Eesti ID-kaart ja Mobiil-ID , digitaalne allkirjastamine ning suur hulk e-teenuseid on meie digiühiskonna viinud maailmakaardile. Kuigi ka paljudes teistes Euroopa riikides kasutatakse nii elektroonilist identifitseerimist kui digitaalseid teenuseid, on piiriülene elektroonilise identiteedi ja e-allkirjade tunnustamine olnud keeruline. Selle põhjus on olnud erinevate riikide praktikate ja tavade ebaühtlases tasemes ning tehnilise koostöövõime puudumine. Euroopa Liidu määrus eIDAS aitab tasemeid võrdsustada ja luua ühtselt toimivat keskkonda.
Sellisena nägi Winston Churchill ette ühinevat Euroopat 1946. aastal  (32)
28.juuni 2016 15:00
Winston Churchill tõi Suurbritannia võitjana välja Teisest maailmasõjast, olles peaministriks aastail 1940-1945 ja uuesti 1951-1955. Vahepeal oli tal aega mõtteid koguda ja ajaloolisi kõnesidki pidada. 1946. aastal läks ta maailma ajalukku vähemalt kahe kõnega - mais deklareeris ta, et Läänemerest Aadria mereni on kerkinud Euroopas raudne eesriie ja see ähvardab meid uute konfliktidega, septembris tegi aga prantslastele ja sakslastele ettepaneku luua Euroopa Ühendriigid.
Kaljurand rõhutas Prantsusmaa, Saksamaa, Balti ja Põhjamaade välisministritega Ühendkuningriigi referendumist kõneldes ELi ühtsuse vajadust  (30)
28.juuni 2016 13:50
Välisminister Marina Kaljurand kõneles täna telefonitsi Prantsusmaa välisministri Jean-Marc Ayrault´ga Ühendkuningriigi Euroopa Liidu liikmesuse referendumi järelmitest ning ELi ühtsusest ja tulevikust.
VIDEO: Euroopa Parlamendi liikmed segasid Nigel Farage´i kõnet vahelehüüete ja pilgetega  (127)
28.juuni 2016 12:49
"17 aastat tagasi ütlesin teile, et tahan EL-ist lahkuda ja te naersite - enam te ei naera," kuulutas UKIPi juht Nigel Farage teisipäeval Euroopa Parlamendis esinedes.
Keskerakondlane Max Kaur: britid välja, Galojan koju tagasi  (4)
28.juuni 2016 12:29
Brexit on maailma poliitikas kindlasti fenomenaalne sündmus. Riigi olulisem ja komplekseim küsimus anti otsustada peast põrunud pensionäridele. Nüüd ei teata, mida tulemusega peale hakata.
Lugeja: miks mind hämmastab Brexit?  (17)
28.juuni 2016 10:34
Kogu selle Brexiti juures ei pane mind hämmastama see, et britid võtsid kätte ja otsustasid referendumil nii nagu nad otsustasid, mind paneb hämmastama hoopis see, millisel moel selle tulemustele reageeritakse.
Matti Maasikas Brexitist: kust pärast EL-ist lahkumist põllumajandustoetused tulema hakkavad, hakati rääkima alles pärast referendumit  (61)
28.juuni 2016 09:40
Eesti suursaadik Euroopa Liidu juures Matti Maasikas nentis, et Brexiti õppetund teistele Euroopa maadele on see, et parim, mida EL-i lagunemise vältimiseks teha saab, on oma rahvale ausalt olemasolevate valikute selgitamine.
Kas inglise keel EL-i töökeelena on ohus? Ei, aga saksa ja prantsuse keele tähtsus kasvab  (7)
28.juuni 2016 09:05
Euroopa Parlamendi põhiseaduskomisjoni juht Danuta Hübner meenutas esmaspäeval, et iga liikmesriik saab EL-ile deklareerida ühe ametliku riigikeele, mis arvatakse ühenduse ametlike keelte hulka.
Euroopa tudengite õppimisvõimalus Inglise ülikoolides on ohus  (69)
28.juuni 2016 00:10
Inglismaal praegu õppivad EL-i tudengid saavad arvatavasti oma õpingud lõpetada, aga mis saab tulevastest üliõpilastest?
Miljardär Soros lõikas Brexiti tulemustelt kasu  (17)
27.juuni 2016 17:40
1992. aastal Briti valuuta naelsterlingi vastu panustamisega kuulsust kogunud miljardär George Soros ei spekuleerinud enne brittide neljapäevast hääletust naela vastu, kuid lõikas tänu Brexiti tulemustele kasu teistelt panustelt, kinnitas mehe pressiesindaja.
Jamie Oliveri laidab Brexitit: kui Boris Johnson saab peaministriks, siis ma lahkun!  (16)
27.juuni 2016 16:02
Staarkokk ja tervisliku toitumise eest võitlemisega tuntust kogunud Jamie Oliver teatas oma Instagrami kontol, et Ühendkuningriikide inimesed ei saa lubada endale endise Londoni meeri Boris Johnsoni peaministriks saamist, vahendab The Telegraph .
IMFi juht: finantsturud alahindasid Briti referendumi mõju  (2)
27.juuni 2016 15:01
Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Christine Lagarde tõdes, et globaalsed finantsturud alahindasid Suurbritannia referendumi mõju ulatust.
Lugeja: brittide otsust võib võrrelda uppuvalt laevalt päästepaati astumisega  (12)
27.juuni 2016 12:27
Mina nii ei arva, et britid tegid elu suurima lolluse, nagu üks siin Rahva hääles kirjutas. Esiteks tuleb alustada sellest, et miks on Britid olnud lahkumise poolt? Kuskilt pidi algama midagi, mis neid selleni viis (kui välja jätta Cameroni populismi trikk, kuid see läks läbi, kuna paljud toona soovisid lahkuda).
Kuidas muutub reisimine Suurbritanniasse?  (6)
27.juuni 2016 12:02
Brittide otsus lahkuda Euroopa Liidust ei tohiks muuta üle öö mitte midagi - et nii mõnigi asi muutus reisijatele kohe.
JAGA MÕTTEID, mis peaksid olema Suurbritannia järgmised sammud?  (6)
27.juuni 2016 09:22
Ühendkuningriigi rahvahääletus on toimunud ja Euroopa Liidust soovis väljaastumist 52% brittidest. Brexit ajas ka aktsiaturud pöördesse.Selline referendum on pannud ka Euroopa tõsisemalt mõtlema. Hea lugeja! Mis saab edasi? Mida peaks Suurbritannia järgmisena tegema ja kuidas käituma? Missugust rolli mängivad Šotimaa ja Põhja-Iirimaa otsused? Kuidas mõjutab see kõik Eestist? Jaga oma mõtteid aadressil rahvahaal@delfi.ee või kommentaariumis!
HOMMIKU-UUDISED: Euroopa liidrid nõuavad Suurbritannia kiiret lahkumist EL-ist, alanud nädal tuleb soe ja vihmane
27.juuni 2016 08:46
Head lugejad, Delfi toob teieni igal tööpäeval hommiku-uudiste ülevaate, kus vahendame teieni kõige värskemat infot öistest ja varahommikustest uudistest, eelinfot päeva sündmuste kohta ja kõike, millest värsketel ärkajatel võib kasu olla.
OTSEBLOGI: Eurooplased ja britid arutavad pärast Brexiti-referendumi šokki edasisi samme  (1693)
26.juuni 2016 09:07
Teisipäeval kogunevad Euroopa Ülemkogu, Euroopa parlament, Šotimaa parlament ja leiboristide parlamendifraktsioon, et rääkida Briti 23. juuni referendumi tagajärgedest.
Briti ettevõtja ei pea Euroopa Liidust lahkumist pelgama: hakaku Eesti e-residendiks!  (20)
25.juuni 2016 15:28
Brittide lahkumine Euroopa Liidust (või soov lahkuda) toovad Eesti e-residendi programmile võimsa lootuse kiiresti kasvada. 10 miljonit e-residenti kokku saada ei tundugi enam nii raskesi saavutatav eesmärk!
Eesti Panga ökonomist: referendum tõi turgudele ebakindluse  (16)
24.juuni 2016 19:55
Eesti Panga ökonomisti Peeter Luikmeli sõnul tõi Suubritannia eilse referendumi EList lahkumist pooldav otsus turgudele rohkesti ebakindlust, mida jätkub veel aastateks.