Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit (EL)

Euroopa Liit on põhiliselt Euroopa riike hõlmav majanduslik ja poliitiline ühendus, millel on 27 liikmesriiki. Euroopa Liidul on nii valitsustevahelise kui ka rahvusülese organisatsiooni elemente.Euroopa integratsiooni alguseks peetakse Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamist 1951. aastal ning Rooma Lepingute sõlmimist 1957. aastal Belgia, Hollandi, Itaalia, Luksemburgi, Lääne-Saksamaa ja Prantsusmaa vahel. Rangemalt võttes rajati Euroopa Liit 1993. aastal Maastrichti lepinguga.Euroopa Liidu riikide ühtlustatud seadusandlus peab tagama kodanike, kaupade, teenuste ja kapitali vaba liikumise Euroopa Liidu piires. Seitseteist liikmesriiki on võtnud tarvitusele ühisvaluuta euro.Euroopa Liidu liikmesriigid on Austria, Belgia, Bulgaaria, Eesti, Hispaania, Holland, Itaalia, Iirimaa, Kreeka, Küpros, Leedu, Luksemburg, Läti, Malta, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Saksamaa, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Suurbritannia, Taani, Tšehhi, Ungari.

Toimetaja soovitab:
Euroopa Liit kärbib halduskulusid miljardi euro võrra  (8)
16.detsember 2011 06:26
Euroopa Komisjon võttis ametlikult vastu ettepaneku kavandatava personalireformi kohta, mis võimaldab 2020. aastaks kokku hoida 1 miljard eurot ja pikaajalises perspektiivis isegi rohkem kui 1 miljard eurot aastas.
Riigikogu arutab täna Euroopa võlakriisi mõju Eestile  (9)
13.detsember 2011 08:24
Täna tuleb riigikogus arutlusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud olulise tähtsusega riiklik küsimus, mis käsitleb Euroopa võlakriisi ning selle mõju Eestile. Ettekannetega esinevad akadeemik Urmas Varblane ja majandusekspert Indrek Neivelt .
Sarkozy: valitsustevahelise leppe juriidiline külg valmib 15 päevaga  (2)
12.detsember 2011 13:12
Euroopa Liidu reedesel ülemkogul kokku lepitud valitsustevahelise leppe juriidilised tahud töötatakse välja viieteistkümne päeva jooksul, ütles esmaspäeval Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy .
Viited:
19 kõige jõukaimat ja majanduslikult heal järjel olevat linna maailmas  (4)
26.september 2016 10:07
Ülemaailmse haardega disaini- ja konsultatsioonifirma Arcadis avaldas, millised on kõige jätkusuutlikumad linnad maailmas.
Orbán tahab Liibüasse rajada hiiglasliku põgenikelinna  (24)
25.september 2016 11:20
Ungari peaminister Viktor Orbán ütles, et Euroopa Liit peaks Liibüa rannikule rajama hiiglasliku põgenikelinna, kuhu oleks võimalik hakata majutama Lähis-Ida ja Aafrika päritolu inimesi, kellel on soov tulla Euroopasse varjupaika taotlema.
Naabrite juures läks maksude pärast tüliks: kas Läti aktsiis on liiga kõrge?  (8)
23.september 2016 09:15
Kui meie alkoholitootjad ja -müüjad kurdavad kõrge alkoholiaktsiisi üle ja toovad eeskujuks lõunanaabreid ning hirmutavad nende juurde odava alkoholi järele suundujate tõttu kiratsema jääva riigikassaga, siis samal ajal nurisetakse kohaliku liigkõrge alkoholiaktsiisi üle ka Lätis.
Start: andmekaitsemääruse jõustumiseelsete tegevuste TOP10
22.september 2016 16:58
2018. aasta maist on täitmiseks kohustuslik uus Euroopa Liidu liikmesriikidele ühtne ligi 100-lehekülje pikkune üldine andmekaitsemäärus. Ettevõtetele toob see kaasa mitmeid muutusi. Millised need muutused on ja kuidas ettevõtja peaks juba täna hakkama nende reeglite täitmiseks valmistuma, selgitab Karmen Turk .
USA asepresident hoiatab Ukrainat: kui te reforme ei tee, loobub EL sanktsioonidest  (71)
22.september 2016 10:28
USA asepresident Joe Biden hoiatas kolmapäeval, et Ukraina peab täitma oma lubadused majanduslike ja poliitiliste reformide kohta või riskib sellega, et Euroopa Liit loobub Venemaa -vastastest sanktsioonidest.
Rounduppi ei soovitata, aga midagi paremat pole leiutatud
22.september 2016 00:00
Tänavune koristusperiood nõudis viljakasvatajatelt meeletut kannatust, et umbrohtunud põllult saak kätte saada. Pärast viljakoristust on vaja põld järgmiseks aastaks rohust puhastada.
Kohus tunnistas kaks Vene Föderatsiooni kodanikku süüdi seadusevastases piiriületamises ja vietnamlaste smugeldamises  (7)
21.september 2016 07:44
Tartu maakohus tunnistas septembris kaks Vene Föderatsiooni kodanikku kokkuleppemenetluses süüdi inimkaubanduses, Eesti vabariigi ajutise kontrolljoone ebaseaduslikus ületamises ja vietnamlaste ebaseaduslikult üle Eesti vabariigi ajutise kontrolljoone toimetamises.
President Ilves kutsus ÜRO rände-teemalisel tippkohtumisel toetama migratsioonileppeid rändesurve lähteriikidega  (26)
20.september 2016 06:59
„Rändekriis puudutab paljude riikide paljusid valdkondi ning mõjutab turvalisust, stabiilsust ja arengut maailma eri piirkondades. Just riikide omavaheline koostöö aitab haavatavatel inimestel põgeneda sõja ja terrori, poliitilise või sotsiaalse tagakiusamise, vaesuse ja nälja eest,“ ütles president Toomas Hendrik Ilves eile New Yorgis ÜRO rändetippkohtumise plenaaristungil.
Salmond: Šotimaa hääletab iseseisvuse üle kahe aasta pärast  (1)
17.september 2016 10:47
Šotimaa endine valitsusjuht Alex Salmond ennustas usutluses telekanalile Russia Today, et uus iseseisvusreferendum toimub Šotimaal juba vähem kui kahe aasta pärast.
Suurbritannia käivitab artikli 50 arvatavasti uue aasta algul  (2)
17.september 2016 10:20
Suurbritannia käivitab artikli 50 ja alustab lahkumisläbirääkimisi „tõenäoliselt“ järgmise aasta veebruaris, ütles Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk .
London lubab Euroopa Liidu ühise sõjaväe loomisele veto panna  (54)
17.september 2016 10:03
Suurbritannia kavatseb kuni Euroopa Liidust väljaastumiseni blokeerida igasugused katsed asuda looma Euroopa Liidu ühist sõjaväge, lubas kaitseminister Michael Fallon.
Euroopa Liidu laeva ähvardas Bratislavas karile sõitmine. Mitte piltlikult, vaid päriselt  (13)
16.september 2016 17:14
Madal veetase Doonau jões muutis EL-i liidritele mõeldud kruiisi plaane.
OTSE BRATISLAVAST: EL-i liidrid tõotasid lähikuudel kõik erimeelsused lahendada  (46)
16.september 2016 14:45
Reede hommikul algas Slovakkia pealinnas Bratislavas 27 EL-i riigijuhi mitteametlik tippkohtumine, kus loodetakse sisemistest pingetest pakatavale liidule uus hingamine leida.
Hollande: Prantsusmaa ei saa olla ainus sõjaliste pingutuste tegija EL-is  (16)
16.september 2016 12:06
Prantsusmaa president François Hollande teatas EL-i tippkohtumisel Bratislavas, et Prantsusmaa ei saa olla ainus sõjaliste pingutuste tegija Euroopa Liidus .
Rõivas Brüsseli väljaandes: EL hülgab juba olulisi partnereid nagu USA ja Türgi, see on tee stagnatsiooni  (82)
16.september 2016 10:18
Peaminister Taavi Rõivas avaldas reedel Euroopa Liidu teemadele keskenduvas väljaandes Politico karmisõnalise arvamusloo, kus sõitles „mõningaid EL-i riike“, kes rühivad sügava protektsionismi poole.
Donald Tusk: Brexiti kriisi ei tohi raisku lasta  (3)
16.september 2016 09:13
Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk kutsus Euroopa Liidu juhte vaatama Bratislava kohtumisel liidu probleemidele „jõhkralt ausalt“ , et leida pärast Suurbritannia šokeerivat lahkumist tee edasi.
Peaminister Rõivas osaleb homme Bratislavas Euroopa Liidu liidrite tippkohtumisel  (14)
15.september 2016 19:14
Peaminister Taavi Rõivas osaleb homme Bratislavas toimuval Euroopa Liidu 27 liikmesriigi valitsusjuhi ja riigipea mitteametlikul kohtumisel, kus alustatakse arutelu Euroopa Liidu järgmiste sammude üle pärast Ühendkungriigi otsust ühendusest lahkuda.
VIDEO: Lauristin europarlamendile: Türgi valitsuse tegevus meenutab stalinistlikku terrorit  (12)
15.september 2016 15:19
Eestlasest europarlamendi liige Marju Lauristin kritiseeris teisipäeval europarlamendis peetud kõnes teravalt Türgi valitsuse poolt riigipöördekatse järel korraldatud repressioone.
VIKTORIIN: Tartu Emajõe kooli nägemispuudega õpilased teevad liikumispäeval paraolümpiateemalist testi. Kui palju tead sina paraspordist?
15.september 2016 13:42
Esimestele kaasaegsetele olümpiamängudele, mis toimuvad iga nelja aasta tagant, pani aluse Pierre de Coubertin 1896. aastal. 1944 aastal peale II maailmasõda alustas Inglismaal neuroloog Ludwig Gutmann rehabilitatsiooni eesmärgil sporditegevuse propageerimist vigastatud inimeste seas. 1948. aastal korraldas dr Gutmann esimesed võistlused vigastatud sõduritele, mida loetakse paraspordi kujunemise alguseks.
Poola eurosaadik põhiseaduskriisist oma riigis: valitsus ignoreerib Euroopa arvamust, aga EL-i sanktsioone ka ei tule  (11)
14.september 2016 18:12
Euroopa Parlament nõudis Varssavis võimul olevalt Seaduse ja Õigluse erakonna valitsuselt põhiseaduskohtu töö halvamise lõpetamist. Aga Poola opositsioonilise endise valitsuserakonna liikmest eurosaadiku sõnul seda üleskutset tõenäoliselt kuulda ei võeta.
DELFI VIDEO: Külas tüdrukute maadlustrennis! Eesti suurimas maadlusspordikeskuses saavad end treenida kõik
14.september 2016 12:03
10.-18. septembril 2016 viiakse läbi spordinädalat, seda nii Eestis kui ka kõikides teistes Euroopa Liidu liikmesriikides. Noorte Hääl käis külas Eesti suurimas maadlusspordikeskuses, Korrus3 . Vaatlesime tüdrukute maadlustrenni ja rääkisime juhataja Martin Plaseri ja noore ja tubli maadleja Maarjaga.
Euroopa Komisjoni president Juncker: kõik õnnestumised on praegu liikmesriikide omad, läbikukkumised EL-i omad  (28)
14.september 2016 09:02
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker esines kolmapäeval kõnega „olukorrast liidus“, milles ründas populismi ja kutsus Euroopa Liitu pärast Suurbritannia lahkumisotsuse traumat ühte hoidma.
Valitsus kiirendab majanduse elavdamiseks eurotoetuste investeerimist  (18)
13.september 2016 18:54
Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel kiirendada Euroopa Liidu toetuste kasutusele võtmist, et elavdada majandust ja tõsta tempokamalt inimeste elatustaset.
Paremäärmuslaste presidendikandidaat soovib Austria liitumist sisserändevastase Visegrádi grupiga  (9)
13.september 2016 14:36
Austria paremäärmusliku Vabaduspartei (FPÖ) presidendikandidaat Norbert Hofer teatas, et sooviks Kesk-Euroopa riikidest koosnevat laiendatud Visegrádi gruppi , millel oleks Euroopa Liidus tugevam hääl.
Luksemburgi välisminister: Ungari tuleks pagulaste kohtlemise pärast EL-ist välja visata  (33)
13.september 2016 11:42
Ungari tuleks sisserändevastase poliitika, sealhulgas Euroopa Liidu väärtusi õõnestavate okastraattarade püstitamise pärast Euroopa Liidust välja visata, ütles Luksemburgi välisminister Jean Asselborn teisipäeval Saksa ajalehele Die Welt.
DELFI VIDEO: Lapsesuu spordist: vanaema ja vanaisa peaksid iga päev rääkima, et sporti tuleb teha
13.september 2016 10:01
10-18. septembril 2016 viiakse läbi spordinädalat, seda nii Eestis kui ka kõikides teistes Euroopa Liidu liikmesriikides. Delfi Noorte Hääl käis vaatamas, kuidas Elva gümnaasiumi õpilastel lood sportimisega on ning mida kõige pisemad õpilased spordist arvavad! Vaata videost!
Euroopa ombudsman aitab ühinguid EL haldusomavoli vastu
11.september 2016 13:02
Eesti on täieõiguslik Euroopa Liidu liikmesriik juba üle kümne aasta ning enamus EL institutsioone saanud selle aja jooksul ettevõtjatele juba üsna tuttavaks, kuid Euroopa Ombudsmani olemasolust, ülesannetest ja pädevusest teavad veel vähesed.
Sky: Suurbritanniasse reisimiseks võib peagi vaja minna viisat  (31)
10.september 2016 14:54
Suurbritannia kodanikel võib pärast kuningriigi Euroopa Liidust lahkumist Euroopa riikidesse reisimiseks vaja minna viisat, selgub dokumentidest.
Juncker tegi Ansipile ja Oettingerile karmi peapesu ning käskis neil tähtsa algatuse ümber teha  (135)
09.september 2016 13:45
Euroopa Komisjon teatas neljapäeval, et komisjoni president Jean-Claude Juncker saatis Andrus Ansipi ja Günther Oettingeri eestvedamisel koostatud rändlustasude direktiivi projekti autoritele tagasi.