GRAAFIK | Praeguse toetuse juures võiks Keskerakond moodustada valitsuse nii Reformi kui ka EKRE-ga, aga ka mõlemata?

 (110)
Valitsuse pressikonverents 27.04
Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Foto: Rauno Volmar

Kui detsembrikuises veebiküsitluses näidatud erakondade reitingud realiseeruks märtsis riigikogu valimistel, saaks Keskerakond parlamendis 28, Reformierakond 25 ja EKRE 24 kohta, mis tähendaks, et Keskerakonnal oleks kaks võimalust ühe partneriga enamusvalitsuse moodustamiseks, vahendab MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut.

Instituut arvutas enda tellimusel ja Turu-uuringute AS poolt detsembris läbi viidud erakondade populaarsuse küsitluse tulemuste põhjal välja, milline võiks välja näha riigikogu koosseis, kui samad reitingud realiseeruks ka valimistel. Küsitluse järgi toetas Keskerakonda detsembris 24,66, Reformierakonda 22,38 ja EKRE-t 21,25 protsenti hääletajatest, mis tähendaks neile vastavalt 28, 25 ja 24 riigikogu kohta.

Sotsid saaksid antud küsitluse toetusprotsendi juures 12, Isamaa seitse, Eesti 200 viis riigikogu kohta.

Taolise riigikogu koosseisu puhul saaks Keskerakonna ja Reformierakonna ühine valitsus 51-kohalises parlamendis 53, Keskerakonna ja EKRE koalitsioon 52 kohta. Samuti oleks Keskerakonnal võimalik moodustada napp 52-kohaline valitsus koos sotside, Isamaa ja Eesti 200-ga.

Oluline on arvestada, et kohtade arvu määramiseks käsitles instituut Eestit ühe valimisringkonnana ning täpsemat kohtade jaotumise protseduuri valimistel ei ole küsitlusandmete põhjal võimalik korrata.