Paet: Euroopasse jõudnud lapspõgenikud peavad saama kiiresti kaitse

 (151)
Viimased rongid Saksamaale
Viimased rongid SaksamaaleFoto: Ester Vaitmaa

Euroopa Parlamendi liikmed, nende hulgas Urmas Paet, saatsid Euroopa Komisjoni justiitsküsimuste, tarbijakaitse ja soolise võrdõiguslikkuse volinikule Vera Jourovale kirja, milles nõuavad otsustavamat ja kiiremat tegutsemist saatjata alaealiste põgenike kaitsmisel ja neile normaalsete elutingimuste tagamisel.

Euroopa Parlamendi liikmed juhtisid kirjas tähelepanu, et selle aasta algusest saadik on Euroopasse saabunud põgenikest 40% lapsed. “Ainuüksi Kreekas elab üle 200 saatjata lapse kinnistes keskustes, kus neil puudub ligipääs eluks vajalikule nagu arstiabi, haridus ja normaalne majutus,” ütles Urmas Paet. “Pole siis ka ime, et nad on suure vaimse pinge all ja et 10 000 lapspõgenikku on Euroopas teadmata kadunud, sest on otsustanud parema elu nimel vastuvõtukeskustest ära joosta,” lisas ta.

Kirjas juhiti Euroopa Komisjoni liikme Jourova tähelepanu, et kuigi Euroopa Liit on seoses põgenikekriisiga viimasel ajal mitmeid tegevuskavasid ja plaane teinud, siis saatjata alaealistele põgenikele pole piisavalt tähelepanu pööratud. ”Saatjata alaealisi käsitlevale tegevuskavale, mis oli mõeldud käsitlema ajavahemikku 2011–2014, tõmmati juba aasta eest joon alla. Me ei näe, et sellele oleks midagi kiireloomuliselt järgnenud, vaatamata Euroopa Parlamendi korduvatele üleskutsetele,” ütlesid europarlamendi saadikud oma kirjas.