NATO peasekretär jälgis Lätis koos Balti riikide presidentidega õppusi ja kinnitas veelkord, et Venemaal pole tema hinnangul mingisugust kavatsust NATO riikide ründamiseks, vahendab BNS.

"See on märk meie vägede jõust ja otsustavusest kaitsta liitlasi, kuid see ei ole signaal mingile kindlale riigile," ütles Rasmussen Ādaži sõjaväebaasis ajakirjanikele.

"See on muidugi signaal kõigile, kel võib olla kavatsus NATO liitlasi rünnata. Kuid minu arvates pole Venemaal mingit sellist kavatsust ja seega ei pea venelased muretsema," lisas peasekretär.

Rasmussen toonitas ühtlasi, et NATO õppused pole ka vastuseks äsjastele Venemaa-Valgevene õppustele Zapad.

Ka president Toomas Hendrik Ilves tutvus kolmapäeval koos Läti ja Leedu riigipeade ja NATO peasekretäriga Ādaži polügoonil NATO kiirreageerimisjõudude õppusega Steadfast Jazz.

"NATO näitab õppusega Steadfast Jazz 2013, et me oleme valmis vastama ohtudele ükskõik millises alliansi piirkonnas ja ükskõik millise stsenaariumi korral," ütles Ilves presidendi kantselei vahendusel BNS-ile.

Ilves sõnas, et hoolikalt kavandatud ja pikalt ettevalmistatud Steadfast Jazz on osa NATO regulaarsete õppuste programmist ning eksivad need, kes otsivad siin sidet hiljutiste provokatiivsete sõjaliste harjutustega Zapad 2013.

"Afganistani operatsiooni lõpetamise järgselt järgmisel aastal peab NATO suurendama oma tähelepanu alliansi enda territooriumi kaitsele, sealjuures olema võimeline vastama tänapäevastele ohtudele, ka näiteks küberrünnakutele," ütles Ilves.

Õppusel Steadfast Jazz 2013 harjutab NATO kiirreageerimisjõudude NRF kasutamist konventsionaalse suuremahulise sõjalise rünnaku korral ning hõlmab peaaegu kõiki NATO liitlasi ja mitmeid partnereid.

Õppusest võtab osa 6000 sõjaväelast 18 liikmesriigist, sealhulgas üle 1000 jalaväelase mehhaniseeritud üksustes, üle 40 lennuki ja üle 15 mereväe aluse. Õppuste juhtstaap asub Lätis Ādažis, õppuste taktikaline osa viiakse läbi Poolas Drawsko Pomorskie polügoonil.

Koos tsiviilpoolega panustab Eesti õppustele pea 300 inimesega. Taktikalistest üksustest osaleb lisaks mehhaniseeritud jalaväekompaniile ja Kaitseliidu miinipildujarühmale veel mereväe miinijahtija Admiral Cowan, mis kuulub NATO reageerimisjõudude alaliselt tegutsevasse 1. miinitõrjeeskaadrisse.