Ungari üritab sündivust tõsta maksudest vabastamise ja laenude kustutamisega

 (30)
Ungari üritab sündivust tõsta maksudest vabastamise ja laenude kustutamisega
Foto: ATTILA KISBENEDEK, AFP

Ungaris vabastatakse nelja või enama lapsega naised eluks ajaks tulumaksust, lubas peaminister Viktor Orbán, esitledes plaane sündivuse kasvatamiseks.

Orbáni sõnul on see viis kaitsta Ungari tulevikku, jäädes sõltumatuks sisserändest, vahendab BBC News.

Ungari rahvaarv kahaneb 32 000 inimese võrra aastas ja naistel on seal vähem lapsi kui Euroopa Liidus keskmiselt.

Osana sündivuse kasvatamise meetmetest pakutakse noortele paaridele kümne miljoni forinti (31 000 euro) suurusi intressivabu laene, mille tagasimaksmisest paar vabastatakse, kui neil sünnib kolmas laps.

Orbán ütles, et „lääne” jaoks on vastus langevale sündivusele Euroopas sisseränne: „Iga puuduva lapse kohta peaks olema üks saabuv ja siis peaks numbrid korras olema. Ungari rahvas mõtleb teistmoodi. Meil ei ole vaja numbreid. Meil on vaja ungari lapsi.”

Orbán tegi need meetmed teatavaks oma aastakõnes. Tema plaani teised punktid on: lubadus luua järgmise kolme aastaga 21 000 lasteaiakohta, täiendava 2,2 miljardi euro eraldamine tervishoiusüsteemile, elamuasemetoetused ja riiklik toetus seitsmekohaliste autode ostmiseks.

Ungari naine sünnitab oma elu jooksul keskmiselt 1,45 last. Euroopa Liidu keskmine on 1,58. Sündivus on Euroopa Liidus suurim Prantsusmaal – 1,96 last naise kohta – ja väikseim Hispaanias – 1,33. Maailma suurim sündivus on Nigeris – 7,24 last naise kohta.