Soome välisminister Tuomioja salvas Ilvest

 (416)
Soome välisminister Tuomioja salvas Ilvest
Foto: erakogu

Soome välisminister Erkki Tuomioja kritiseeris ajalehe Kauppalehti veergudel Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilvese seisukohta, et hetkel Ukraina idaosas toimuv ei ole põrmugi erinev sellest, mis leidis Eestis aset 1919. ning 1940. aastal.

Ilves ütles Võidupüha paraadil peetud kõnes, et see, "mida näeme tänapäeval Ida-Ukrainas, nägi Eesti rahvas ise 1940. ja 1919. aastal". Riigipea tähtsustas korduvalt ka NATO olulisust Eesti turvalisuse tagamisel. "Me ei suuda ja sageli ei tahagi ette kujutada, kui habras on tegelikult me harjumuspärane heaolu."

Tuomioja andis aga usutluses Kauppalehtile märku, et Ilvese seisukohaga ei nõustu. “Ilvese maailmavaade on kujunenud Münchenis ning Ühendriikides, samal ajal kui teised on elanud ja hakkama saanud siin,” sähvas ta lühidalt.

Seotud lood:

Muuhulgas ütles Tuomioja, et Venemaa agressioon Ukrainas ei mõjuta kuidagi Soome tänast julgeolekuolukorda ning riigi kaitsepoliitikat "muutma ei hakata".

Erkki Sakari Tuomioja on pikaaegne Soome poliitik. 1999. aasta aprillist kuni 2000. aasta veebruarini oli ta kaubandus- ja tööstusminister ja alates 2000. aasta veebruarist kuni 2007. aasta aprillini välisminister. Välisministriks sai
ta taas 2011. aastal. 2008. aastal oli ta ka Põhjamaade Nõukogu president.