Saksamaa president muretseb suhete halvenemise pärast Venemaaga

 (22)
Saksamaa president muretseb suhete halvenemise pärast Venemaaga
Foto: Yuri Kochetkov, AP

Saksamaa president Frank Walter Steinmeier väljendas muret suhete halvenemise pärast Venemaaga topeltspioon Sergei Skripali mürgitamise järel, ja ütles, et lääneriikidel tuleks astuda diplomaatilisi samme, et läbisaamist parandada.

„Absoluutselt, hoolimata [president Vladimir Putinist], ei tohi me kogu Vene riiki ja rahvast näha kui vaenlast,“ ütles Steinmeier usutluses ajalehele Bild am Sonntag.

Tema sõnul oli Skripalide mürgitamine murettekitav, „kuid kasvav võõrandumine Venemaa ja Lääne vahel on oluliselt kaugemale ulatuvate tagajärgedega, ja selle pärast peaks samamoodi muret tundma“.

Ta tunnistas, et osapoolte vahel ei ole mingisugust usaldust, ja riikidevahelise võõrandumise peatamine oleks kõikidele „tõsine väljakutse, nõudes vastutustundlikku poliitikat“.

Saksamaal, Euroopa Liidu ühel juhtriigil, on vaja Venemaale seetõttu pidevalt meelde tuletada, et riik võib oma tegevustega viia olukorra omavaheliste suhete halvenemiseni, tõdes president Steinmeier, märkides, et mõtleb nende Venemaa-poolsete sammude seas relvakonflikti jätkumist Ukraina idaaladel ja Krimmi annekteerimist Ukrainalt. Tema sõnul tuleb neid kõiki punkte aga meelde tuletada omavahelistel kohtumistel, mida ei tohiks lõpetada.