Johnson viskas Tuskiga lõbusalt nalja hoolimata „hüüdnimede tülist“

 (3)
Johnson viskas Tuskiga lõbusalt nalja hoolimata „hüüdnimede tülist“
Foto: Scanpix

Suurbritannia peaminister Boris Johnson paistis täna G7 kohtumisel Euroopa Ülemkogu presidendi Donald Tuskiga hästi läbi saavat, hoolimata teineteise hüüdnimedega ähvardamisest päev varem.

Johnson ja Tusk hoiatasid enne kohtumist mõlemad teineteist hüüdnime Härra Leppeta Brexit eest, vahendab uudistekanal Sky.

Ühendkuningriik lahkub ELi-st 31. oktoobril. Johnson on korduvalt öelnud, et eelistaks lahkuda Euroopa Liidust leppega, kuid nõuab tungivalt, et lahkumislepingust eemaldaks nn tagauks, mis on mõeldud reaalse piiri vältimiseks Iiri saarel.

"Ma olen teinud täiesti selgeks, et ma ei soovi lepinguta lahkuda ja me peame vabanema nn tagauksest ning kui Tusk ei taha minna ajalukku kui Härra Leppeta Brexit, loodan ma, et seda asjaolu suudetakse ka silmas pidada," lausus Johnson laupäeval.

Foto: Scanpix

Varem kasutas Tusk sama hüüdnime Johnsonist rääkides.

"Ma endiselt loodan, et peaminister Johnsonile ei meeldi ajalukku minna kui Härra Ilma Leppeta," ütles ta. "Euroopa Liit on alati olnud koostööks avatud. Üks asi, mille osas ma koostööd ei tee, on aga leppeta Brexit."

"Oleme nõus kuulama ideid, mis on operatiivsed, realistlikud ja vastuvõetavad kõigile Euroopa Liidu liikmesriikidele," ütles Tusk.

Foto: Scanpix

G7 tippkohtumine - maailma suurimate majandusjuhtide kokkusaamine - toimub tänavu natuke rohkem kui kaks kuud enne seda, kui Ühendkuningriik kavatseb EL-ist lahkuda. Johnson soovib Iiri tagaust - Brexiti peamist vaidluskohta - uuesti lauale tuua, kuid Euroopa Liit on selle järjekindlalt välistanud.

Tagauks ehk backstop on abinõu juhuks, kui Suurbritannia ja Euroopa Liit ei peaks Brexiti järel vabakaubanduslepet saavutama, ja see tähendaks Põhja-Iirimaal mõnede ELi ühtse turu eeskirjade säilimist.