Inimsmugeldaja, kes teenib sada tuhat dollarit kuus

 (32)
Loe, kui palju maksab sõit Kreekasse, Itaaliasse või Rootsi!
Inimsmugeldaja, kes teenib sada tuhat dollarit kuus
Foto: Yannis Behrakis, Reuters/Scanpix

Ajalehel The Sunday Telegraph õnnestus usutleda üht põgenikekriisi taga olevat inimsmugeldajat, kelle abiga jõuab Euroopasse iga päev kümneid kui mitte sadu inimesi.

Abu Mahmoud on rikkam kui kunagi varem, kirjeldab ajaleht. Varem oli ta doktor Aleppos, kuid seal ei ulatunud tema sissetulek kunagi sellistesse kõrgustesse nagu praegu, mil ta smugeldab iga päev kümneid inimesi Türgist paatidega üle mere Kreekasse.

Ainuüksi selle kuu jooksul on Mahmoud teeninud enam kui 100 000 dollarit. Kuid see ei ole tulnud kergelt. Tööd on mehel kogu aeg, mistõttu venib ka intervjuu temaga tundide pikkuseks, kuna usutluse ajal peab inimsmugeldaja oma kolme mobiiltelefoni kaudu ühendust erinevate alluvate ja abivajajatega.

Intervjuu leiab aset kohvikus ühe Instanbuli peatänava ääres, kus käib õhtuse tipptunni ajal kõva sagimine – põgenikud suunduvad lähedalasuvasse parki, mis on saanud mitteametlikuks ootealaks, kust nad bussidega rannikulinna Izmiri viiakse ja sealt edasi paatidega merele saadetakse. Eesmärk on pea kõigil üks - jõuda Kreekasse ja sealt edasi Lääne-Euroopa või Skandinaavia riikidesse.

Heliseb telefon. Kõne tuleb Mahmoudi alluvalt. Põgenikke transportinud buss on Izmiri lähedal kinni peetud ja politsei toimetab inimesed Istanbuli tagasi. „Ütle neile, et nad ei pea enam päevagi Istanbulis veetma,“ sõnab inimsmugeldaja. „Ma viin nad kohe tagasi.“

Mahmoud jõuab vaevu kõne lõpetada, kui telefon heliseb taas. Üks perekond palub end üle mere toimetada. „Mitte enne kui su vend on raha ära maksnud,“ ütleb ta, viidates helistaja sugulasele, kes on juba Euroopasse jõudnud, kuid ei ole veel maksnud lubatud 1100 dollarit.

Inimsmugeldajale teevad peavalu ka poliseireidid. Intervjuule eelneval päeval puistati Mahmoudi kontorit. Et rahu saada, maksis ta politseinikele 1000 dollarit altkäemaksu.

Kuid see on siiski väike ebameeldivus, kui arvestada šokki, mis tabas Abu Mahmoudi – mitte tema pärisnimi - nelja kuu eest, kui ta leidis oma nime Interpoli tagaotsitavate nimekirjast.

Kui seni smugeldas mees inimesi üle mere Mersinist, kasutades suuri paate ja võttes üleviimise eest suurt tasu, siis nüüd tuli tal hakata hoidma madalamat profiili. Tal tuli oma äri ümber korraldada ja hakata smugeldamisoperatsioone juhtima kaugelt.

Itaaliasse jõudmiseks tuli põgenikul Mahmoudile välja käia ühe koha eest paadis 5000 dollarit. Nüüd ajab mees asju koos Türgi maffiaga ja toimetab põgenikke Kreekasse, küsides neilt ühe koha eest alusel 1100 dollarit.

Ta väidab, et kahe aasta jooksul on tema abiga Euroopasse jõudnud 8000 kuni 9000 inimest. Mahmoudi sõnul julgustab Euroopa Liit põgenikke teele asuma ja enam ei ole vahet, kas piirid jäävad lahti või mitte. „Nad kaevavad kasvõi tunnelid kui vaja,“ väidab ta. Teekond Kreekast Saksamaale maksab 2000 eurot ning Rootsi või Norrasse kõige rohkem 3000 eurot. „Odav,“ leiab inimsmugeldaja.

Ka Mahmoud näeb oma tulevikku Euroopas. Hiljuti saatis ta Hollandisse oma 11-aastase poja, mistõttu ta loodab, et saab loa oma perekonnaga seal liituda.