Diplomaadid: Euroopa Liit pakub Suurbritanniale Brexiti üleminekuaja pikendamist aasta võrra

 (43)
Diplomaadid: Euroopa Liit pakub Suurbritanniale Brexiti üleminekuaja pikendamist aasta võrra
Foto: POOL New, REUTERS

Euroopa Liit on valmis pikendama Brexiti „lahutusejärgset” üleminekuperioodi aasta võrra, et anda rohkem aega kaubanduskokkuleppe sõlmimiseks, teatasid diplomaadid täna enne keerulist tippkohtumist.

Peaminister Theresa May esineb 27 Euroopa Liidu liidri ees ummikusse jooksnud läbirääkimiste teemal, vahendab AFP.

Läbirääkimised on ummikus Põhja-Iirimaa ja Iiri Vabariigi vahelise piiri lahtihoidmiseks seadusliku raamistiku leidmiseks pärast Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumist.

Kahe Euroopa diplomaadi sõnul on Euroopa Liidu läbirääkija Michel Barnier valmis lisama 21-kuulisele Brexiti-järgsele üleminekuperioodile aasta, mis venitaks selle 2021. aasta lõpuni, et anda rohkem ruumi kaubanduskokkuleppele jõudmiseks.

Seotud lood:

See pakkumine ei lahenda iseenesest Iirimaa piiri küsimust, mis tuleb paika panna Brexiti-kokkuleppes, mis tuleb ratifitseerida enne märtsi, et vältida kahjulikke ilma kokkuleppeta stsenaariume.

Ajapikendus annab aga rohkem aega kokku leppida Euroopa Liidu-Suurbritannia kaubandussuhetes ja vältida vajadust eraldi plaanide jaoks Põhja-Iirimaale, millele London on kindlalt vastu.

Diplomaatide sõnul avaldas Barnier oma pakkumise Euroopa Liidu ministritele täna kohtumisel Luxembourg’is.

Euroopa Liit püüab selle pakkumisega survestada Mayd, et ta tuleks Brüsselisse oma ideedega.

„Ma kavatsen küsida peaminister Maylt, kas tal on konkreetseid ettepanekuid, kuidas patiseis murda,” teatas Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk.