VIDEO ja BLOGI: Loone: Pettai garantiikirjad on meie arvates õigustühised, sest need on partei huvide ja heade kommetega vastuolus

 (211)
VAATA PRESSIKONVERENTSI TÄISPIKKUSES

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar korraldas täna kell 13.00 pressikonverentsi Tallinna pressikeskuses. Pressikonverentsi teemaks oli meedia vahendusel välja käidud võimalik uus kahtlustus, Delfi tegi sündmusest otseülekande.

Pressikonverentsil osales ka Keskerakonna peasekretär Oudekki Loone, kes rääkis Keskerakonna väljastatud garantiikirjadest ärimees Paavo pettai firma heaks. Loone sõnul on nüüdseks advokaatidega nõu pidades selgunud, et tegemist õigutühiste dokumentidega.

Loone sõnul oli Priit Toobalil peasekretärina juriidiline õigus neid dokumente allkirjastada. "Kas aga sisuliselt see garantii on kehtiv või mitte, siis on see teise tasandi küsimus. Jah, Toobal võis võtta erakonnale kohustusi, aga see konkreetne kohustus on õigustühine," rääkis Loone ja lisas, et need kirjad on väidetavalt erakonna huvidega ja heade kommetega vastuolus ja seega ka õigustühised.

Prokuratuur esitas septembris Keskerakonna esimehele ja kriminaaluurimise tõttu Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaarele lisaks varem esitatud kahtlustusele veel kahtlustuse Tallinna eelarveraha enda kasuks pööramises.

Kahtlustus tuleneb 2013. aasta kohalike omavalitsuste valimiste aegsetest valimisreklaamidest, sest pärast seda käivitatud kriminaaluurimine selgitas, et linnale eraldatud raha on kuritarvitatud.

Seotud lood:

Näiteks läks tele- ja raadioreklaam "Tallinn liigub", kus Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar liikumist ja sporti propageeris, linnakodanikele maksma üle 50 000 euro.

Lisaks on koos Savisaarega saanud kahtlustuse ka mitmed linnaametnikud.

Loe blogist täna räägitu kohta:

Savisaare pressikonverents
Pressikonverents on lõppenud. Võiks selle kokku võtta ERRi ajakirjaniku tõdemusega pressikonverentsi lõpus: päris täpselt ei saanud aru, miks see üritus üldse korraldati.
Küsimuse esitas ka kurikuulus aktivist Meelis Kaldalu, kes küsis jõuorganite poliitilise vastutuse kohta. Savisaar arvas, et teda üritatakse jah maha võtta.
Loone selgitab: Toobalil oli juriidiline õigus allkirjastada. Kas sisuliselt see garantii on kehtiv või mitte, siis on see teise tasandi küsimus. Jah, Toobal võis võtta erakonnale kohustusi, aga see konkreetne kohustus on õigustühine.
Loone: mul kahju, et Pettai ei taha istuda maha ja meiega rääkida, vaid minna arbitraaži. Toobalil oli küll õigus toona selle garantiikirja vastuvõtmiseks, kuid see oli erakonna huvidega ja heade kommetega vastuolus ja seega ka õigustühine. Me ei vehi rusikatega, vaid me räägime.
Savisaare positisoon kõigub? Savisaar: meil ei ole midagi kommenteerida, sest eks vastused sõltuvad kõik sellest, kuidas valijad nendesse suhtuvad. Meie tunneme, et valijad on meie seljataga. Loone: partei liikmed mõistavad, kes nende heaolu eest seisab.
Savisaar: Savisaar, Mutli, Aas - need olid kõik inimesed, kelle oleks seal Hiiu staadioni plakatil tõi üritusele kasu.
Loone garantiikirjadest: Pettaile oleme teatanud, et meie hinanngul need kirjad on tühised. Eks me siis näeme, kuidas see asi edasi läheb. Me oleme Pettaile ja Midfield OÜ-le teatanud, et need kirjad tühised ja palume Pettail originaalid tagastada, sest need kirjad on väljastatud selliselt. et rikuvad ulatuslikult meie huvisid. Need on liiga suure summa peale.
Savisaar: altkäemaksu ma võtnud ei ole.
Loone: meil on olnud ka varasemalt hüpoteeke. Mina olen kindel, muide, et võidame selle juhtumi ja meid välja ei tõsteta.
Savisaar kongressi korraldamisest: ma arvan, et partei muutub sellises olukorras monoliidsemaks ja see käib ka Keskerakonna kohta. Ega meie valijad mõtlevad asjadele ja tõsiselt. Kongressist olen kirjutanud juba paar artiklit ja oma arvamuse öelnud, vaatame, mida partei liikmed selle kohta ütlevad.
Loone: olen täiesti hämmastunud, et 2014. aasta garantiikrijadest keegi ei tea. Tolleaegsed aseesimehe Kadri Simson ja Enn Eesmaa ei öelnud midagi mulle. Ma olen üllatunud, aga samas ma mõistan, et suur kampaania ja ju läks inimestel meelest. Toona oli kommunikatsioonis ilmselgelt probleem.
Küsimus: kas teadsite Toobali garantiikirja võtmisest midagi? Savisaar suunas küsimuse Loonele: vasta sina, sa oled parem vastaja. Loone: mina ei olnud teadlik. Savisaar ka vastas: et see oli valimiskampaania ajal ja ma tõesti ei olnud ka teadlik.
Delfi küsimus: kuidas teie taastusravi läheb ja kas raha kogutakse jala jaoks? Savisaar: selleks kogutaksegi, et ma uuesti kõndima hakkaks.
(Jätkus pikk Loone tiraad Keskerakonna tähtsusest ja toetamisest)
Loone: enamik minu kolleege avaldab suurt muret, et suur osa kohtuasju lõpeb prokuratuuri võiduga. Samuti on murettekitav, et Eesti opositsiooni üritatakse eemaldada jõuvõtetega, mtte poliitikaga.
Oudekki Loone: mul jätkuvalt suur mure, et meie õigussüsteem karistab Savisaart ja seda ei ole võimalik edasi kaevata. Mul saadikuna väga suur mure. Kriminaalmenetlus ja seadused tuleb üle teha. See seadustik kiusab igaühte meist.
Savisaar: kapo püüdis mulle anda edasi oma materjali ehk kahtlustust. Ma olin valmis minema sinna, aga tuletasin meelde, et kõik parlamendierakondade esindajad on seotud presidendivalimistega ja nad olid nõus, et tõstavad selle kohtumise nädala võrra edasi. Ja siis kirjutate artikli, et esitati suur süüdistus Savisaarele.
Savisaar: viimaste nädalate arengute valguses saab kohtus olema rohkem süüdistatavaid, kui maadevahetuses. Tahaks küsida, et miks te venitate, kapo ja proks, et mida te kardate?
Savisaar: peaminister annab ERRile intervjuusid, aga kohtu alla satun ikka mina.
Savisaar: prokuratuur väidab, et kahtlustused tulevad mingist ekspertiisist. See on jamajutt. tegelikult on olemas ka kaks ekspertiisi, mis räägivad ka täpselt vastupidist juttu.
Savisaar: Hiiu staadioni avamine (üks asi, mille promomises linna raha eest teda süüdistatakse - toim.) oli oluline üritus rahvale. Need teavitused leidsid oma eesmärgi.
Savisaar: erinevatest üritustest on olemas teavitamisvajadus, seega on teavitustegevus täiesti seaduslik. Üks asi ei saa olla seaduslik ja ebaseaduslik. Ükski paragrahv ei keela ametnikel osaleda selles tegevuses.
Savisaar: see päev tähendab kõigepealt seda, et valimisi tegelikult vaja ei ole, kapo ja prokuratuur määravad võimu. Riigivaenlased tunnevad end õndsalt, sest kogu aparaat tegeleb minuga.
Savisaar: täna möödub aasta sellest, kui kapo tegi ründe Hundisilmale. Mul on seoses sellega büroos kaks kringlit ja te olete kõik teretulnud neid maitsma. Ma usun, et see on tähtis päev.
Savisaar jõudis kohale just, kohe peaks hakkama pressikonverents.
Taustaks tänane lugu: https://epl.delfi.ee/news/eesti/hulgal-tallinna-ametnikel-lasub-kahtlustus-omastamises?id=75680285

Samuti olid 2013 aasta augustis ja septembris linnaruumis eksponeeritud Hiiu staadioni talgutele ja avamisele kutsuvad reklaamid. Plakatil olid kujutatud Jaanus Mutli, Edgar Savisaar ja Arvo Sarapuu, plakatil oli ka tekst: "Hiiu staadioni avapidu ja avamäng", "15. september", "kell 12.00". Samuti oli plakatil isikute fotode juurde paigutatud nende nimed.

Savisaarele varasemalt esitatud kahtlustuse järgi võttis ta 2014. ja 2015. aastal korduvalt varade ja soodustustena altkäemaksu nii enda kui ka Keskerakonna kasuks kokku mõnesaja tuhande euro väärtuses. Karistusseadustik näeb selle eest ette ühe- kuni kümneaastase vangistuse.

Altkäemaksu andmises kahtlustatakse ettevõtjaid Vello Kunmani, Hillar Tederit, Alexander Kofkinit ja Aivar Tuulbergi. Altkäemaksu vahendamises sai kahtlustuse ka endine keskkonnaminister Villu Reiljan, kes on juba kaks korda korruptsioonikuriteos süüdi mõistetud.

Hiljem sai samas kriminaalasjas kahtlustuse ka Keskerakond juriidilise isikuna ja samuti Keskerakonna kampaaniameister Paavo Pettai.