Urmas Paet: Põhja-Korea peab lõpetama provokatiivse käitumise

 (14)
Urmas Paet on kõige kõrgemalt hinnatud minister.
Urmas Paet Foto: Priit Simson

Välisminister Urmas Paeti sõnul peab Põhja-Korea režiim on läinud oma agressiivses retoorikas liiga kaugele ning peab lõpetama provokatiivse käitumise ja ähvardused.

"Loodud on foon võimalusele, et pisemgi vahejuhtum võib viia reaalse konflikti tekkimiseni, mis omakorda tooks kaasa ulatuslikke tagajärgi," ütles Paet.

Paeti sõnul on rahvusvaheline kogukond, seal hulgas Eesti võtnud kasvava murega vastu teated Põhja-Korea viimastest sammudest. "Põhja-Koreal tuleb viivitamatult täitma asuda ÜRO Julgeolekunõukogus 7. märtsil ühehäälselt heaks kiidetud resolutsiooni 2094 nõudeid, mille kohaselt peab Põhja-Korea loobuma igasugustest edasistest tuuma- ja raketikatsetustest ning provokatsioonidest," ütles välisminister Paet. Resolutsiooniga tugevdati oluliselt ka varasemate julgeolekunõukogu otsustega kehtestatud sanktsioone.

Lõppeva nädala teises pooles paigutas Põhja-Korea kaks keskmaaraketti Korea poolsaare idarannikule, kus rakettide ulatusse jäävad Jaapan ning USA-le kuuluvad Guami saared. 4. aprillil teatas Põhja-Korea otsusest taaskäivitada Yongbyoni tuumarajatis, mille sulgemise kohustuse Põhja-Korea võttis endale 2007. aastal kuuepoolsetel kõnelustel. 30. märtsil kuulutas riik välja sõjaseisukorra.