„Meil on soov ja plaan muuta riigijuhtimine avatumaks. Leppisime kokku, et muudame riigikogu töö- ja kodukorda kaasavamaks - kõige olulisemate eelnõude puhul saab osapoolte kaasamine olema mitte ainult hea tava, vaid kohustus,“ ütles Reformierakonna poolne koalitsioonikõneluste juht, peaministrikandidaat Taavi Rõivas.

„Läbipaistvuse suurendamiseks ja korruptsiooni tõkestamiseks kehtestame avalikus sektoris lobitegevusele selged reeglid,“ lausus Rõivas.

„Samuti suurendame uute erakondade ja üksikkandidaatide võimalusi valimistel osalemiseks, näiteks kaotame kautsjoni erakonnale, mis esimest korda parlamendivalimistel osaleb. Lisaks võrdsustame riigikogu valimistel ringkonnamandaadi saamise alused erakondade ja üksikkandidaatide vahel, kehtestades, et mandaadi saavad mõlemad 0,75 kvoodi täitumisel,“ sõnas Rõivas.

Uue valitsusliidu moodustamisel on prioriteetideks tööjõumaksude vähendamine, sh tulumaksu ja töötuskindlustusmakse määra langetamine ja tulumaksuvaba miinimumi tõstmine, lastetoetuste tõus ja kaitsekulude tagamine vähemalt 2% SKT-st.

„Eesti riigi julgeoleku tagamisel Reformierakond järeleandmisi ei tee. Oleme sotsiaaldemokraatidega kokku leppinud, et uus valitsus tagab riigikaitsekulud vähemalt 2% SKTst. Eesti kaitsevõime kindlustamiseks jätkame kaitseväe 10 aastase arengukava elluviimist,“ ütles Reformierakonna aseesimees, välisminister Urmas Paet.

„Kaitsetahte ja –võime arendamisel peame oluliseks vabatahtlikkuse põhimõtte soodustamist – Kaitseliitu ja vabatahtlikult ajateenistusse astumist,“ lausus Paet.

Paeti sõnul on uue koalitsiooni eesmärgiks tugevdada Euroopa Liidu ühist välis- ja julgeolekupoliitikat. „Seisame Rail Balticu, Baltic Connectori ja LNG terminalide rajamise eest. Need sammud suurendavad nii regionaalset konkurentsivõimet kui julgeolekut, ühendades Eestit veelgi enam füüsiliselt Euroopaga," sõnas Paet.

Täna koalitsioonikõnelustel läbiräägitavad teemad on demokraatia ja kaasamine, riigireform, riigikaitse ja välispoliitika, õiguskord ja siseturvalisus, kultuur ja sport.