Paet esitas resolutsiooni projekti sõjalennukite pimedate lendude teemal

 (45)
Pressikonverents Välisministeeriumis
Urmas PaetFoto: Andres Putting

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet esitas resolutsiooni projekti, millega kutsutakse Euroopa Komisjoni üles algatama rahvusvahelise õigusruumi muutmist nii, et sõjalennukid ei tohiks lennata sisselülitamata transponderite ja teiste sidesüsteemideta.

Paeti sõnul on viimasel ajal oluliselt tihenenud Vene sõjalennukite lennud rahvusvaheliste vete kohal Euroopa õhuruumis.

"Need lennukid lendavad valdavalt sisselülitamata transponderiteta, mistõttu ei näe neid teised lennukid ega tsiviillennujuhid. See on põhjustanud viimasel ajal mitmeid ohtlikke intsidente," ütles Paet resolutsioonieelnõu seletuses.

Paet lisas, et eesmärk on muuta rahvusvahelist õigusruumi nii, et ka sõjalennukid oleksid kohustatud transponderid ja teised sideseadmed sisse lülitama tagamaks lennuohutus.

"Oluline on teemale tähelepanu pöörata ja püüda probleem lahendada enne, kui juhub suurem õnnetus. Ka Läänemere piirkonnas on Vene sõjalennukite liikumine oluliselt tihenenud ning see on suurendanud riski. Pealegi on Läänemere ääres mitu tiheda liiklusega lennujaama nagu Kopenhaagen, Stockholm, Helsingi, Riia, Tallinn ja Gdansk, mille läheduses on lennuliiklus tihe, lennukid muudavad kõrgust ning teevad manöövreid," sõnas ta.

Urmas Paet ütles, et rahvusvaheline tsiviillennunduse konventsioon kohustab riike tagama lennuohutus, kuid samas on reguleerimata sõjalennukite lendamise nõuded ja nende seos ohutuse tagamisega. "Seetõttu tegingi Euroopa Parlamendis resolutsiooniettepaneku, et Euroopa Komisjon asuks kujunenud olukorra muutmisega tegelema, et kaitsta lennureisijate elu ja turvalisust," lisas ta.