Kas Eestist on saanud Trumpi vaenlane? Eestil on USA-ga suur kaubandusülejääk

 (99)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: NICHOLAS KAMM, AFP

USA president Donald Trumpi häirib riigi suur väliskaubanduse defitsiit ja ta on astunud jõulisi samme, et seda vähendada. Eestil on aga aastaid olnud USA-ga suur väliskaubanduse ülejääk. Kas meie suur kaubavahetuse ülejääk USA-ga tähendab, et meist on saanud Trumpi vaenlane?

Trump on juba mõnda aega oma Twitteri kontol kritiseerinud teiste riikide suhtumist USA-ga kauplemisse. 2. juunil avaldas ta järjekordse kriitilise postituse. "Kui oled väliskaubanduses peaaegu 800 miljardiga aastas miinuses, siis ei saa sa kaubandussõda kaotada. Teised riigid on aastaid USA-d väliskaubanduses koorinud, on aeg targem olla!"

Eesti kaubavahetust USA-ga on aastaid iseloomustanud suured ülejäägid. Näiteks eelmisel aastal eksportis Eesti Ühendriikidesse 374 miljoni euro eest, aga importis USA-st vaid 148 miljoni eest. Alates aastast 2004 pole Eesti kaubavahetus USA-ga olnud kunagi tasakaalus või isegi selle lähedal.

Seotud lood:

Äramärkimist väärib, et Eesti üldine kaubavahetuse bilanss on väikeses defitsiidis ehk me impordime rohkem kui ekspordime.

1. juunist kehtestas USA 25-protsendise imporditolli Euroopa Liidust pärit terasele ja kümneprotsendise alumiiniumile. Ei ole välistatud kaubandussõja laienemine USA ja Euroopa Liidu vahel.