Kallas: Reformierakonna 1999. aasta valimiskampaaniat rahastasid ettevõtjad Luman, Ljadov, Sarri, Teder ja teised

 (103)
Siim Kallas
Siim KallasFoto: Priit Simson

Eesti poliitika üheks saladuseks on olnud, kes rahastasid Reformierakonnale edukaid valimisi 1999. aastal R-Hooldus OÜ nimelise firma kaudu. Reformierakonna tollane esimees Siim Kallas pole varem tahtnud sellest rääkida, täna ütles ta aga Äripäevale antud intervjuus välja nii mõnedki nimed.

Kallase sõnul annetasid raha Toomas Luman, Oleg Ljadov, Andres Sarri, Hillar Teder ning kunagise Maksumaksjate Klubi liikmed.

Maksumaksjate klubi liikmeteks olid Meelis Milder, Andres Sarri, Hannes Tamjärv, Toomas Sildmäe, Olari Taal, Heldur Meerits, Peeter Kiloman, Priit Vilba, Rein Lang, Jüri Raidla, aga ka Siim Kallas ja Märt Rask.

R-Hoolduse kaudu liikus Reformierakonda 2,1 miljonit krooni. Annetajate nimed olid pikalt salajased, aga tol ajal ei nõudnud ka ükski seadus annetajate nimede avalikustamist.

1999. aasta valimistel sai Reformierakond 16 protsenti häältest ja 18 kohta riigikogus. Seejärel algas Reformierakonna 17 aasta pikkune valitsusperiood, mis lõppes alles eelmisel aastal.

Aastatel 1999-2001 oli Reformierakond Mart Laari juhitud valitsuses koos Isamaaliidu ja Mõõdukate, praeguste sotsiaaldemokraatidega. Aastal 2002 tegi Reformierakond koalitsiooni Keskerakonnaga ja Siim Kallasest sai peaminister.