Ilves: juba kakskümmend aastat tagasi teadsime, et Eestist ja Kanadast saavad sõbrad

 (20)
President Toomas Hendrik Ilvese ja Evelin Ilvese Riigivisiit Kanadasse.....rp/Foto RAIGO PAJULA
Foto: RAIGO PAJULA, Presidendi kantselei

Kanadas visiidil olev president Toomas Hendrik Ilves meenutas Ottawas pidulikul tervitustseremoonial enda ja Eesti tihedaid sidemeid Kanadaga.

„Meid mõlemaid, Eestit ja Kanadat, kihutab tagant üks püüdlus, mis on sõnastatud Kanada ordeni vapikirjal – me tahame teha oma riigi paremaks,“ ütles esimese Eesti riigipeana Kanadasse riigivisiidile saabunud president Ilves eile Ottawas.

„Geograafiline vahemaa ei ole meid kunagi eksitanud. NATO liikmesriikidena, tugeva Atlandi-ülese silla toetajatena on Eesti ja Kanada lähedased ja vastutustundlikud kaasteelised 21. sajandi keerulises maailmas,“ pöördus president Ilves Kanada kindralkuberneri David Johnstoni poole.

„Koostöö hariduse ja eriti just infotehnoloogia vallas, ühised kogemused NATO juhitud operatsioonil Afganistani kõige ohtlikumas piirkonnas, toetus Kanada ja Euroopa Liidu tihedatele majanduslikele ja poliitilistele sidemetele – need on vaid mõned olulised teemad, iseloomustamaks meie sarnast mõtlemist ja, mis veel olulisem, sarnast tegutsemist,“ kõneles Eesti riigipea.

President Ilves meenutas ka isiklikke mälestusi seoses Kanadaga, kus ta veetis lapsena mitu suve Jõekääru Suvekodus Ontarios, hiljem aga elas neli aastat Vancouveris, õpetades eesti keelt Simon Fraseri Ülikoolis ning lisas: „20 aastat tagasi andsin siinsamas Eesti esimese suursaadikuna üle oma volikirjad. Me kumbki, ei Eesti ega Kanada, ei osanud siis paljutki ette näha: Vene väed olid veel vastu Eesti tahtmist meie riigis, NATO laienemine oli alles unistus kõigile uutele demokraatiatele Kesk- ja Ida-Euroopas. Kuid üks oli selge ja teada, riikidena saavad meist head sõbrad. Nii ongi läinud.“

Eesti riigipea kohtub Ottawas Kanada kindralkuberneri David Johnstoniga, Kanada parlamendi liidrite Noël A. Kinsella, Andrew Scheeri ja Peter Van Loaniga ning peaminister Stephen Harperiga.

Torontos kõneleb president Ilves Euroopa Liidu tulevikuvisioonidest mõjukal majandusfoorumil Economic Club of Canada ning kohtub Kanada-Eesti Kaubanduskoja liikmete ja sealsete eestlastest ettevõtjatega. Samuti külastab ta IKT-le keskendunud Waterloo/Kitcheneri tehnoloogiapiirkonda ja Kanada Innovatsioonikeskust Communitech ning esineb seal avaliku ettekandega e-valitsemise ja küberjulgeoleku teemal. Samas allkirjastavad koostöömemorandumi Tallinna Tehnikaülikooli ja Waterloo Ülikooli esindajad ning Eesti IT-ettevõtjad kohtuvad oma partneritega.

Toronto Eesti Majas kohtub president Ilves Eesti sealse kogukonnaga. 4. mail, rahvusvaheliseks kasvanud talgupäeval „Teeme ära!“ osalevad Eesti riigipea ja Evelin Ilves Jõekääru noortelaagris, kus Toomas Hendrik Ilves ka ise lapsepõlves käis.

Presidendi ametlikku delegatsiooni kuuluvad ka haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, kultuuriminister Rein Lang, riigikogu liikmed Liisa Pakosta ja Imre Sooäär, kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Välisministeeriumi Euroopa ja Atlandi-ülese koostöö küsimuste asekantsler Mart Laanemäe, Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor professor Erkki Truve ja küberjulgeoleku programmi juht Marko Kääramees, Cybernetica AS juhatuse liige Aivar Usk, NOW! Innovations tegevjuht Üllar Jaaksoo.