DELFI FOTOD: USA luurejuht saabus äärmiselt turvatud korteežiga Kadriorgu

 (207)
Täiendatud Rõivase ja Ilvese kommentaaridega
USA luureameti juht kohtub presidendiga
Foto: Andres Putting

Delfi kaamerasilma ette jäi täna Ameerika Ühendriikide riiklik luuredirektor James Clapper, kes saabus Kadriorgu kohtuma president Toomas Hendrik Ilvesega.

Delfi fotograafi sõnul oli Kadriorgu saabunud korteež äärmiselt turvatud ning kõik sissepääsud suleti.

Eestis visiidil viibiv Clapper kohtus neljapäeva hommikul ka peaminister Taavi Rõivasega.

„Hea luureanalüüs ja sisukas infovahetus aitavad langetada õigeid otsuseid. Mul on hea meel, et Eesti ja Ameerika luureasutustel on tihe koostöö,“ lausus peaminister Taavi Rõivas kohtumisel.

James Clapper, kes koordineerib USA 16 erineva luureorganisatsiooni koostööd, avaldas peaministrile tänu Eesti ametkondade märkimisväärse panuse eest partnerlussuhetesse ning nimetas siinsete luureasutuste tööd väga professionaalseks ja kvaliteetseks. Samuti tunnustas ta Eesti panust kaitsekulutustesse.

„Võimalusi meie riikide vahelise luurekoostöö tihendamiseks kindlasti jätkub," lisas peaminister Rõivas.

President Toomas Hendrik Ilves ja direktor Clapper tõdesid, et muutunud julgeolekupilt NATO lähiümbruses eeldab ka NATO luurereformi.

Seotud lood:

„Me peame olema ohtudest hästi informeeritud, täpsed oma hinnangutes ja analüüsides, tulemuslikud omavahelises koostöös,“ ütles Eesti riigipea.

„NATO liitlaste ja meie lähemate partnerite julgeolek vajab kvaliteetsele luureinfole toetuvat pädevat analüüsi, et langetada otsuseid, olgu siis küsimus rahvusvahelise terrorismi tõkestamises, terroristlike organisatsioonide murendamises või allianssi ebasõbralikult suhtuvate riikide tegevuse hindamises,“ sõnas president Ilves.

Kohtumisel arutati ka laiemalt küberjulgeoleku tagamise olulisust.

Kohtus Eesti julgeolekuasutuste juhtidega

James Clapper ütles aga kohtumisel Eesti julgeolekujuhtidega, et Eesti on Ühendriikidele kindel liitlane ning sisejulgeolekualaselt väärib erilist märkimist kahepoolne luureandmete vahetus. Tema sõnul on jätkuvalt oluline koostöö Venemaa agressiooni heidutamisel ja Euroopa terrorismivastases võitluses.

Siseminister Hanno Pevkur tunnustas Ameerika Ühendriikide pühendumust Euroopa, Baltikumi ja Eesti sisejulgeolekusse panustamisel ning märkis, et Euroopa Liidu ja NATO julgeolekualast koostööd tuleb veelgi laiendada.

Pevkur rääkis kohtumisel, et juba järgmisel aastal on Eesti Euroopa Liidu eesistujariik. „Üks Euroopa Liidu väljakutseid on reageerida ühiselt Euroopas arenevatele ohtudele ja neid ennetada. Seda on võimalik teha vaid ühise ja läbimõeldud tegutsemisega, üksi ja eraldatuna tegutsedes tänapäeva maailmas kaugele ei jõua,“ lisas ta.

Hea koostöö näitena tõi ta Eestis peetava rahvusvahelise eriüksuste terrorismivastase õppuse ATHOS (Allied Terrorism Hindering Operation Simulation), millel on oluline strateegiline mõju nii Euroopa Liidu sisesele koostööle kui ka koostööle Ameerika Ühendriikidega.

Ameerika Ühendriikide riikliku luureteenistuse direktori James Clapperi ja tema saatjaskonnaga kohtusid siseminister Hanno Pevkur, siseministeeriumi kantsler Lauri Lugna, sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort, politsei- ja piirivalevameti peadirektor Elmar Vaher ja kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu.

Clapper juhib 16 erinevat luureasutust

James Clapper on USA riiklik luurekoordinaator 2010. aasta augustist. Ta juhib USA luurekogukonda, mis koosneb 16 erinevast luureasutust (sealhulgas CIA, FBI, NSA, erinevate ministeeriumide ja kaitseväe luureüksused), ning on peamine USA presidendi nõustaja luureküsimustes.

Luureteenistuse ülema ametikoht loodi pärast 11. septembri 2001 sündmusi, kuna uurimine näitas, et USA ründamine sai võimalikuks riigi süstemaatiliste vigade tõttu.

Clapper läks USA õhujõududest erru 1995. aastal pärast 32-aastast karjääri ja töötas pärast seda kaitseeksperdina ja õppejõuna. Ameerika Ühendriikide president Barack Obama nimetas Clapperi ametisse 2010. aasta suvel.

Luureameti juht koordineerib riigi 16 luureagentuuri tööd.