Kui näiteks USA presidendil Barack Obamal on kombeks veeta igal aastal koos oma perega kaks nädalat Hawaiil puhates ja tema eelkäija George W. Bush võttis oma kaheksa aastat kestnud ametiaja jooksul välja koguni 879 puhkusepäeva, siis Eesti presidendid pole siiani puhkamist võimalikuks pidanud.

Vabariigi presidendi kantselei teatel ei ole ei Lennart Meri, Arnold Rüütel ega ka Toomas Hendrik Ilves riigipeana puhkust kasutanud. "Kõik riigipead alates 1992. aastast on lähtunud põhimõttest, et vabariigi presidendi ametiaeg ja puhkus pole ühitatavad. Riigipea on riigipea 365 või 366 päeva aastas," kinnitas presidendi kantselei juhataja Piret Pert.

Perdi sõnul on siin lisaks sellele põhimõttele ka mitmed praktilist laadi probleemid. "Näiteks: kui Vabariigi President ei saa täita oma ülesandeid, siis seaduse järgi täidab neid Riigikogu esimees, kelle volitused parlamendis peatuvad, kuna aga Riigikogu peab olema 101-liikmeline, siis peab parlamenti minema asendusliige jne. Niisiis, iseseisvuse taastanud Eestis ei ole ükski riigipea puhkust välja võtnud ning ametiaja lõppemisel on nad kõik saanud seadusega ettenähtud korras kasutamata puhkuse eest hüvitist," selgitas Pert. President Toomas Hendrik Ilvese puhkusehüvitis on 6026 eurot aastas 35 päeva eest.

See aga tähendab, et Toomas Hendrik Ilves pole päevagi puhanud 2006. aastast, kui temast president sai. Delfi küsimusele, mida öelda neile kodanikele, kes seda kuuldes presidendi tervise pärast muret tunnevad, vastas Pert, et sellega on kõik korras.