Guineas, Sierra Leones, Libeerias ja veel mitmes riigis on registreerinud juba enam kui viissada Ebola viirusega nakatunud patsienti ja enam kui kolmsada surmajuhtumit, vahendas Associated Press korrespondent Sarah DiLorenzo Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kõige värskemat statistikat Aafrikast.

Organisatsiooni teateil on puhkenud epideemia taga kõige agressiivsem Zaire-tüüpi Ebola viirus, mis tapab rohkem kui üheksa kümnest nakatunust. "Oleme silmitsi mitte kunagi varem nähtud ulatusega epideemiaga," hoiatas Piirideta arstide koordinaator Guineas Mariano Lugli juba mõne kuu eest.

WHO väitel pole veel kunagi varem toonud Ebola kaasa nii palju hukkunuid.

Eesti välisminister Urmas Paeti sõnul on tegemist väga kiiresti leviva viirusega, mille kiire tõkestamine on hädavajalik. “Peame ära hoidma suurema epideemia, mis halvima stsenaariumi korral võib hakata massiliselt levima nii Guineas kui ka naaberriikidesse,” rääkis välisminister Paet aprillikuus.

Eesti on seoses Ebola viiruse epideemiaga eraldanud WHO-le 10 000 eurot.

Ebola viirus on Aafrika mandril esinev viirus, mis põhjustab inimestel ja primaatidel (ahvidel, gorilladel, šimpansitel) sageli surmaga lõppevat rasket haigust. Inimene levitab viirust vere ning bioloogiliste vedelikega (lümf, uriin, higi jt). Spetsiaalset ravi ja vaktsiini Ebola viirusele ei ole veel leitud.

Ebola on väga ohtlik viirus, mis kuulub kõrgeimasse neljandasse ohuklassi.

Välisministeerium soovitab vältimatu vajaduseta Guineasse mitte reisida.