Suhtekorraldaja hinnangul on Reformierakonna olukord tõesti keeruline, sest nad on skandaalides valinud kaitsmise ja õigustamise tee, mis pole suhtekorralduses kunagi edu toonud. „Erakonna päästmiseks tuleks ohverdada,“ selgitas Kalev Delfile. „See on nagu kabe- või malemäng - kui sa ei tee petteohverdust, ei saa ka hiljem võimalust suuremalt võita.“

Kalev leiab, et keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus peaks kuni Autorollo kaasuse selgumiseni, kasvõi aastaks-kaheks, tagasi astuma.

Teiseks peaks Reformierakond Kalevi sõnul võtma selge seisukoha VEB fondi sahkerduste osas ja mitte säästma ka oma enda partei rajajat. „Selge tõe väljatoomise soovi etendamine aitaks positiivsusega tagasi pildile,“ sõnas Kalev.

Kalevi hinnangul ei anna tulumaksu miinimumid ja muu säärane jutt mingit suurt tulemust, sest see on kõigi jõudude ühine propaganda. Võimalus oleks pakkuda midagi uut, näiteks teatud maksusoodustust väljaspool Harjumaad töötavatele inimestele ja firmadele, mis võiks inimesi maale tagasi tuua.

Elukauge peasekretär

Kalev lisas, et tema hinnangul on Reformierakonna peaskretär Martin Kukk liiga elukauge ja mitte diplomaat. „Seega ei sobi ta erakonna avalikuks sõnumisaatjaks,“ lausus Kalev. „Vaja oleks kedagi tasukaalukamat, kes oskaks oma sõnades inimeste vastu lugupidamist üles näidata.“

Kalevi sõnul on hämmastav, et Reformierakond ei laskunud Silvergate'i ajal ka Keskerakonna ja IRLi rahastustel skandaaliks kujuneda, millega nad oleks saanud teraviku endilt minema juhtida, kuigi see oleks andnud kogu Eesti poliitkultuurile suurema tagasilöögi. „Ma ei tea, miks nad seda ei teinud, äkki tõesti ohverdasid endid teadlikult,“ pakkus Kalev.

„Analüüsides Silvergate'i skandaali, olen jõudnud järeldusele, et Silver Meikari löök tuli neile ikkagi väga valus ja solvav,“ tõdes Kalev. „Endine parteid toel riigokokku heale palgale pääsenud noormees otsustas pärast sellelt palgalt lahkumist rünnata läbi meedia kätt, mis teda aastaid toitis, mitte läbi sisemise disskussiooni. Erakond tundiski, et neil on õigus olla solvunud ja ennast kaitsta.“

„Mulle on alati meeldinud Reformierakonna kaine mõtlemine rahaasjades, kuid vaja on ka dialoogi rahvaga kasvõi etendada,“ tunnistas Kalev. „Kui seda ei osata, tuleks õppima minna Edgari (Savisaare-toim.) juurde.“

Rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud TNS Emori ligi 900 vastajaga üle-eestilisest küsitlusest selgub, et Reformierakonna toetus langes jaanuaris 20 protsendini.