"Prokuratuuril endal puudub võimalus alustada põhiseaduslikkuse järelevalve menetlust või seda lahendada, mistõttu tähendab õiguskantsleri tänane otsus viivitust kriminaalasja edasises menetluses. Enne tõstatatud küsimuse lõplikku lahendamist ei saa prokuratuur ka otsustada, kas ja millises mahus on alus teha uus taotlus riigikogu liikmetelt saadikupuutumatuse äravõtmiseks," teatas Aas Delfile.

Peaprokuröri sõnul peaks õiguskantsler riigikogu liikme immuniteedi küsimuse viima nüüd riigikohtusse, kelle ainupädevuses on tunnistada seadusesätteid põhiseadusevastaseks.

Õiguskantsler Indrek Teder teatas täna, et läbiotsimistega ilma riigikogu nõusolekuta on kriminaalasjas kahtlustatavate riigikogu liikmete Priit Toobali ja Lauri Laasi saadikupuutumatust põhiseadusvastaselt rikutud.

Juhtumit puudutavate kriminaalmenetluseaduste vastavate punktide põhiseaduspäraseks analüüsiks kaalub õiguskantsler ka riigikohtu poole pöördumist.

Õiguskantsler leidis tänases avalduses, et riigikogu liikmete juures läbiotsimisteks andis loa prokuratuur, nagu nõuab kehtiv seadus. Õiguskantsleri hinnangul on aga seadus põhiseadusega vastuolus, kuna lubab riigikogu liikmete juures läbi otsida ilma riigikogu eelneva nõusolekuta.

Riigikogu liikmete saadikupuutumatuse põhiseadusvastase rikkumise tõttu ei pea õiguskantsler põhjendatuks esitada riigikogule ettepanekut anda nõusolek Toobali ja Laasi suhtes süüdistusakti koostamiseks. Õiguskantsler tagastas täna taotlused riigiprokuratuurile.

Riigiprokuratuur soovib Toobalile ja Laasile esitada kriminaalsüüdistuse eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises, kuna nad kallutasid Ivor Onksioni ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi meilikontole ja edastama neile seal olevad e-kirjad.

Samuti soovib riigiprokuratuur esitada Priit Toobalile süüdistuse dokumendi võltsimises ning erakonna majandustegevusele või varale kehtestatud piirangute rikkumises seoses Keskerakonna peasekretärina sularahaannetuste vastuvõtmisega.