Veebimajutus – kuidas leida parim teenus sinu veebile?

Veebimajutuse teenusepakkuja valimine on üks olulisemaid otsuseid, mis teil tuleb teha veebisaidi käivitamisel või uuendamisel. Õige veebimajutusteenuse pakkuja valimine võib positiivselt mõjutada teie kodulehe jõudlust, turvalisust ja klientide kogemust. Selle artikli eesmärk on aidata teil mõista, mis on veebimajutus ja kuidas leida kõige parem ja sobivam teenus just teie vajadustest lähtuvalt.

Mis on veebimajutus?

Veebimajutus on teenus, mis võimaldab teil oma kodulehte internetis avalikult kättesaadavaks teha. See hõlmab teie veebilehe failide hoidmist serveris, mis on pidevalt ühendatud internetiga. Kui keegi sisestab brauseris veebiaadressi lahtrisse teie saidi nime ehk domeeninime, saab nende arvuti juurdepääsu serverisse ja neile kuvatakse vastav veebileht.

Domeeninime valimine

Enne veebimajutuse teenusepakkuja valimist tuleb välja mõelda enda saidile unikaalne ja sobiv domeeninimi. See peaks olema võimalikult asjakohane, lihtne ja meeldejääv. Mõned head näited on eesti.ee, nurme.eu ja apple.com. Professionaalsuse huvides pole aga näiteks koduteenused.wordpress.com eriti hea, sest see ei vihja ainult sellele, millele sait võiks pühendatud olla, vaid ka asjaolule, et sait põhineb populaarsel WordPressi platvormil. Domeeninimes konkureerivad seega lugeja tähelepanu pärast kaks erinevat ettevõtet. Lisaks on antud näite puhul domeeninimi üsna pikk, mis raskendab selle õigesti ja kiirelt välja kirjutamist. Hea on nime valimisel tutvuda ka domeenireeglitega, mis on heaks kiidetud Eesti Interneti SA nõukogu poolt.

Nime valimisel on oluline mõelda ka domeenilaiendile ehk tähekombinatsioonile või sõnale, mis asub nimes punkti järel. Tippdomeenid (näiteks .com, .eu) on kallid, kuid samas turunduslikus mõttes ainuõige valik suurele firmale või ettevõttele, millel on rahvusvahelise mastaabiga kasvuplaanid.

Enne domeeninime lõplikku valimist tuleks uurida, kas konkreetne domeeninimi on juba võetud või mitte. Selleks võib sisestada brauseris domeeninime veebiaadressi lahtrisse ja vaadata, kas mõni sellenimeline sait juba eksisteerib.

Domeeni registreerimine ja veebimajutus

Kui sobiv domeeninimi on valitud, on järgmine samm domeeni registreerimine. Üks võimalus oma domeeninime registreerimiseks on kasutada registripidaja teenust. Neid on mitmeid, näiteks Host.ee ja paljud teised.

Host.ee on Eesti üks tuntumaid ja usaldusväärsemaid registripidajaid. Neil on mitmekülgne valik erinevaid domeenilaiendeid ning lisaks pakuvad ka veebimajutusteenust – see muudab veebisaidi loomise ja haldamise lihtsaks. Kui teil on lihtne koduleht, millele pole suuri nõudmisi, võib saada kodulehe majutusteenuse juba alates hinnaga 3,98 eurot kuus. Küll aga ei sobi odavaim variant alati kõigile, seega tutvustame järgnevalt veebimajutuse eri tüüpe ja nende iseärasusi.

Erinevad veebimajutuse tüübid

Veebimajutusteenused jagunevad laias laastus kolmeks tüübiks. Sobiva tüübi valimine sõltub ettevõtte suurusest ja veebilehele seatud eesmärkidest.

Jagatud veebimajutus

Jagatud veebimajutus on kõige levinum ja taskukohasem veebimajutuse tüüp. Nagu nimigi viitab, siis tähendab jagatud veebimajutus, et teie veebileht jagab serverit teiste lehtedega.

Jagatud veebimajutus on üldjuhul kõige odavam, sest serveri kulusid katavad üheskoos mitu erinevat kasutajat – teisisõnu, kulude jagamine teebki teenuse odavaks. Teisalt on sellisel juhul veebisait mõjutatav ülejäänud saitide poolt, mis paiknevad samas serveris. Näiteks kui serveris on üks veebileht ülekoormatud, võib see aeglustada ka teisi selles serveris paiknevaid veebilehti. Sama kehtib ka turvalisuse korral – kui serveri ühel saidil on turvaprobleem, võib see ohustada ka serveri teisi saite. Ka on jagatud veebimajutuse korral serveri seadistusvõimalused üsna piiratud, seega pole võimalik saavutada täielikku kontrolli serveri sätete üle.

Toome järgnevalt näiteid, kellele sobib jagatud veebimajutus.

Blogijad ja hobiprojektide viljelejad

Jagatud veebimajutus on parim valik väikese või isikliku ettevõtmise jaoks – kui on näiteks soov blogida enda igapäeva tegevustest, teha oma tööde jaoks portfoolio, jagada kirjutisi või reisimuljeid.

Väikeettevõtted

Väikesed ettevõtted, kel pole palju rahalist ressurssi, aga kelle jaoks veebis nähtavus on oluline, kasutavad tihtipeale jagatud veebimajutust. Restoranid, väikeste poodide omanikud ja erinevate teenuste – näiteks iluteenuste ja konsultatsioonide – pakkujad kasutavad enamasti jagatud majutust.

Pilvepõhine veebimajutus (VPS) – ideaalne valik keskmise suurusega ettevõttele

Pilvepõhine veebimajutus kasutab mitut virtuaalset serverit (VPS), mis tagab parema jõudluse ja skaleeritavuse.

VPS-i puhul on server jagatud eraldiseisvateks virtuaalseteks serveriteks, mis jäljendavad füüsilisi servereid. VPS on justkui virtuaalne masin, mis kasutab osa füüsilise serveri ressurssidest. Host.ee VPS-id põhinevad Intel® Xeon® Gold protsessoritel ning hinnad alates 5 eurot kuus teevad sellest atraktiivse valiku keskmise suurusega ettevõtetele, kellel on mõningad eelarvepiirangud.

Pilvepõhine kodulehe majutus pakub rohkem kohandamis- ja seadistamisvõimalusi kui jagatud veebimajutus. Lisaks on ka jõudlus ning turvalisus paremad, sest iga VPS on eraldiseisev ja isoleeritud osa – see vähendab turvariske ning jõudlusprobleeme. Kuna VPS-i puhul on võimalik kasutada eraldi ressursse, võivad hinnad olla kõrgemad kui jagatud veebimajutuse korral. Toome näiteid, mis valdkondade ettevõtted sageli otsustavad VPS-ide kasuks.

Startupid

Paljud startupid ja ettevõtted, kes peavad aeg-ajalt uute oludega kohanema, eelistavad VPS-e, kuna need võimaldavad neil kiiresti ümber kujundada oma kodulehte vastavalt muutuvatele vajadustele.

Veebiagentuurid

Ettevõtted, mis pakuvad veebiarendusteenuseid, kasutavad tihti VPS-e, et majutada mitmete erinevate klientide kodulehti ja rakendusi. See annab vajaliku kontrolli ja piisavalt eraldatud keskkonna igale kliendile.

E-kaubandusettevõtted

VPS-e kasutavad ka paljud e-kaubandusettevõtted, sest need võimaldavad tõhusalt majutada oma e-poode, kuid ühtlasi tagada ka kiire ja turvalise ostukogemuse klientidele. Üheks näiteks Shopify – e-kaubandusplatvorm, mis võimaldab ettevõtetel ja üksikisikutel luua, haldada ja käivitada veebipoode.

Pühendatud server – tipptasemel veebimajutus suurtele ettevõtetele

Pühendatud server tähendab, et teie kasutuses on füüsiline server, mis on pühendatud vaid ühele veebisaidile. See on kõige sobivam valik suurte ettevõtete kodulehtedele ja mahukatele veebiprojektidele, mis vajavad rohkelt ressursse ja suurt jõudlust, et toimida tõrgeteta. Pühendatud server tagab kodulehele ülimalt suurepärase turvalisuse. Ühtlasi on see aga kolme veebimajutuse tüübi võrdluses ka kõige kallim. Toome näiteid, millised ettevõtted kasutavad pühendatud servereid.

Globaalsed e-kaubandusettevõtted

Suured e-kaubandusettevõtted, näiteks Amazon, eBay ja Alibaba, kasutavad pühendatud servereid, et majutada oma kolossaalse mahuga veebipoode. Samal ajal on neil aga vaja pakkuda kiiret ning tõrgeteta ostukogemuse miljonitele klientidele. Pühendatud server just seda võimaldabki.

Pangad ja finantsteenuste osutajad

Ka pangad, kindlustusfirmad ja finantsteenuste pakkujad kasutavad pühendatud servereid, sest nende jaoks on kriitiliselt oluline tagada klientide finantsandmete kõrge turvalisus. Lisaks peab teenindus olema kiire – seega on pühendatud server ainuõige valik.

Tervishoiuasutused

Haiglad ja tervishoiuasutused kasutavad pühendatud servereid, et parimal võimalikul moel kaitsta ja hoida oma patsientide konfidentsiaalseid andmeid ning tundlikku meditsiinilist infot.

Teadusasutused

Teadustööle suunatud organisatsioonid kasutavad pühendatud servereid suurte andmemahtude haldamiseks ja andmete analüüsimiseks.

Mida arvestada kodulehe majutuse valikul?

Kui olete oma ettevõtmise iseärasustest lähtuvalt mõelnud, millist tüüpi veebimajutus teie vajadustele võiks sobida, on aeg minna natuke rohkem süvitsi. Kirjeldame järgnevalt, mis nüansse on vaja arvestada veebimajutuse valimisel.

Jõudlus kui kodulehe kvaliteeti kujundav oluline faktor

Hea kodulehe majutuse teenusepakkuja üheks tunnuseks on, et tema serverites majutatud saidid laevad kiiresti ära. Veebilehe kiirus on oluline lehe külastajate jaoks. Kui sait on aeglane, siis külastajad lahkuvad kiiresti ja otsivad reeglina mõne alternatiivi. See omakorda suurendab tõenäosust, et nad võivad sattuda näiteks mõne teie konkurendi kodulehele.

Ka Google ja teised otsingumootorid hindavad kiireid saite kõrgelt, tõstes need otsingutulemustes ettepoole – seeläbi suurendades teie kodulehe nähtavust ja mõjudes hästi SEO-le. SEO ehk search engine optimization on tehniline turunduse valdkond, kus läbi erinevate praktikate kohandatakse veebilehe sisu ja muid omadusi nii, et leht oleks Google’is tulemuste seas kõrgel kohal. Seega võib öelda, et õige veebimajutusteenuse valimine mõjub soodsalt ettevõtte turundusstrateegia toimimisele. Järelikult on äärmiselt oluline valida veebimajutusteenus, kus server või serverid tagavad veebilehtede kiire laadimisaja.

Turvalisus – kaitse oma veebilehte ohtude eest

On väga oluline, et koduleht oleks turvaline ja pakuks parimat kaitset häkkerite rünnakute eest. Veenduge, et valitud veebimajutus pakub põhjalikku kaitset, sealhulgas tulemüüri, SSL-sertifikaate, DDoS-rünnakute tõrjumise võimalusi ja regulaarseid varundusi. Vajalik on tähelepanu pöörata ka andmetele – veenduge, et veebimajutusteenuse pakkuja kasutab turvalisi andmekeskuseid. Lisaks peaks teenusepakkuja omama mehhanisme andmelekete ennetamiseks ja avastamiseks. Erinevaid turvalisuse aspekte arvestades saab olla kindel, et veebileht on kaitstud ja võimalikke turvariske ennetatakse tõhusalt.

Skaleeritavus ja ettevõtte kasvuplaanid

Skaleeritavust ja ettevõtte kasvuplaane on äärmiselt oluline arvesse võtta kodulehe majutusteenuse valimisel. Kui tegu on kasvava ettevõttega või ettevõttega, kel võib suure tõenäosusega tekkida tulevikus kasvuplaane, on vahel mõistlik vaadata näiteks jagatud majutuse asemel hoopis VPS-i poole. Sellisel juhul on lihtsam vajalikke muudatusi ellu viia ja kodulehte vastavalt kohandada. Tulevikuplaanide kindlaks tegemine aitab teha käesolevas hetkes parima valiku.

Klienditugi probleemide korral

Kui tekib probleeme, kulub ära kiire ja asjatundlik nõu. Uurige, millist kliendituge pakub konkreetne veebimajutusettevõte. Kiire ja pädev abi võib olla kriitilise tähtsusega, kui on vaja ootamatuid olukordi ruttu lahendada. Pöörake tähelepanu, mis aegadel on klienditugi telefoni teel kättesaadav ja kas teenusepakkuja pakub enda kodulehel reaalajas vestluse võimalust. Hea mõte on ka uurida teiste inimeste käest nende kogemusi või teha veidi uurimistööd internetis, et leida täiendavat tagasisidet.

Hind – leia tasakaal maksumuse ja kvaliteedi vahel

Hind on alati oluline tegur, kuid ärge valige tingimata kõige odavamat varianti. Madal hind võib tähendada madalamat jõudlust ja turvalisust ning minna kokkuvõttes kallimaks, kui ilmneb mõni probleem, mille lahendamine võib nõuda spetsialisti sekkumist. Mõnikord tuleb investeerida veidi rohkem, et saada kvaliteetsem teenus veebisaidi sujuvaks toimimiseks.

Firma või klientide geograafiline asukoht

Serveri füüsiline asukoht võib mõjutada veebilehe laadimise kiirust ja jõudlust. Kui teie firma asub näiteks Eestis ja ise viibite valdavalt samuti Eestis, on mõistlik valida mõni kohalik veebimajutusteenus, et oleks võimalik nautida lähedalasuva serveri eeliseid. Tasub aga mõelda ka sellele, kus paikneb sihtgrupp, kes teie kodulehte kõige enam külastab. Kui server asub geograafiliselt lähemal teie peamisele sihtgrupile või külastajatele, aitab see kindel olla, et veebilehed laevad neil seadmetes kiiresti.

Kas vajate ka webmaili teenust?

Paljud veebimajutuse ettevõtted pakuvad ka webmaili teenust. See tähendab, et kui teie domeen on majutatud konkreetse teenusepakkuja serverites, saate sageli kasutada ka nende pakutavat webmail teenust oma domeeniga seotud e-posti aadresside jaoks. Suurel enamikul ettevõtetest on olemas üldine e-posti aadress info@domeeninimi.ee kujul, kuid sõltuvalt vajadusest saab domeeninimega e-posti aadressi luua näiteks ettevõtte igale töötajatele. Seega – kui vajate enda domeeninimega seotud e-posti aadressi või mitut, tuleks uurida, kas valitud veebimajutuse ettevõte pakub ka webmaili teenust. See võimaldab integreerida oma kodulehe majutuse ja e-posti teenused samasse ettevõttesse, hõlbustades nii domeeni haldamist kui ka e-posti kasutamist.

Kuidas leida parim kodulehe majutuse teenus?

Eelnevat kokku võttes võib öelda, et kodulehe majutusteenuse valimine on protsess, mis nõuab mitmete asjade läbi mõtlemist. Järgnevalt kirjeldame protsessi samm-sammult.

Samm 1: määrake kindlaks oma vajadused

Esimene samm parima veebimajutusteenuse leidmisel on täpselt kindlaks määrata oma vajadused. Mõelge hoolikalt läbi, millist tüüpi veebilehte vajate ja millised on teie ettevõtte või projekti eripärad. Kui oluline on piisav kettaruum kiire andmeedastuse võimaldamiseks? Või on kõige olulisem väga hea turvalisus? Mõelge põhjalikult läbi, milliseid nõudmisi seate jõudluse, turvalisuse ja skaleeritavuse osas. Sel viisil saate teha teadliku valiku, mis sobib teie eesmärkidega.

Samm 2: uurige erinevaid teenusepakkujaid

Järgmine oluline samm on teha põhjalik uurimistöö erinevate veebimajutusteenuste pakkujate osas. Vaadake üle nende pakutavad funktsioonid, hinnad ning klientide tagasiside ja arvustused. Uurige, milliseid lisateenuseid nad pakuvad, näiteks kliendituge, varundusi ja turvakaitset. See aitab teil saada hea ülevaate erinevate teenusepakkujate võimaluste kohta ning näha, kui hästi need lähevad kokku teie vajadustega.

Samm 3: valige sobiv tüüp

Kolmandaks peate valima veebimajutuse tüübi. Jagatud serverid on taskukohased, kuid võivad olla piiratud ressurssidega ja mitte piisavalt turvalised. Pilvepõhine majutus pakub suuremat paindlikkust ja skaleeritavust. Pühendatud serverid on kõige võimsamad ja turvalisemad, kuid ka kõige kulukamad. Valik tuleb teha sõltuvalt projekti suurusest ja eelarvest.

Samm 4: kontrollige üleviimisvõimalusi

Kui teil on juba olemasolev koduleht, peate veenduma, et uus veebimajutusteenus võimaldaks lihtsat ja sujuvat üleviimist. Kontrollige, kas veebimajutusettevõte pakub üleviimisel tuge ja kas see toetab teie platvormi ning sisu. See aitab vältida tõrkeid veebilehe üleviimisel ühelt platvormilt teisele.

Samm 5: testige teenust

Enne lõpliku otsuse langetamist on soovitatav proovida valitud teenust. Paljud veebimajutusettevõtted pakuvad tasuta prooviperioode, mis võimaldavad teil tutvuda nende teenusega ja hinnata, kas see vastab teie ootustele. Sel perioodil saate testida jõudlust, kasutusmugavust ja kliendituge.

Samm 6: tehke otsus

Pärast põhjalikku uurimistööd, testimist ja kaalutlemist on hea langetada lõplik otsus ja alustada kodulehe majutamist valitud pakkuja juures. Oluline on valida teenus, mis sobib projekti või ettevõtte vajadustega nii praegu kui ka tulevikus.

Kõige levinumad vead kodulehe majutuse valimisel

Eelnevalt kirjeldasime olulisi nüansse, mida kodulehe majutuse teenusepakkuja valimisel tuleb arvestada. Sellest lähtuvalt saab välja tuua järgmised levinuimad vead teenusepakkuja valimisel:

Puudulik uurimistöö

Kui pole võrreldud erinevaid teenusepakkujaid ja klientide tagasisidet, on suurem tõenäosus, et valitakse mõni veebimajutuse teenus, mille juurest soovitakse hiljem edasi liikuda mõne muu lahenduse juurde.

Ei mõelda läbi oma ettevõtte ja kodulehe vajadused

Kui ei ole kindlaks määratud, kellele või mille jaoks on veebileht mõeldud ning mis on selle eesmärk, on ka suurem tõenäosus, et valitakse mitte just kõige sobivam veebimajutuse teenus.

Ainult hinna alusel otsustamine

Kuigi kõige odavama variandi valimine võib olla ahvatlev mõte, ei ole hind sugugi ainus faktor, mida arvestada. Laias pildis on hinnast isegi veidi olulisemad jõudlus ja turvalisus.

Prooviperioodide võimaluse mitte kasutamine

Enne lõpliku otsuse tegemist on hea mõte katsetada konkreetset teenust prooviperioodi käigus. Testimine on kindel viis teada saamiseks, kas on valitud sobiv lahendus või mitte.

Ei mõelda tulevikule

Hetkeolukorras valitud veebimajutus võib mõnda aega sobida hästi, ent kui ettevõttel on kasvuplaanid, siis varem või hiljem avastatakse, et on vaja mõnda muud veebimajutusteenust, mille pakutav jõudlus kindlustab saidi kiire ja sujuva toimimise.

Veebimajutuse teenusepakkuja valimine on määrava tähtsusega otsus

Kokkuvõtlikult võib öelda, et õigesti valitud veebimajutuse teenus sobiva pakkuja juures on veebilehe eduka toimimise alus. Õige veebimajutusteenuse valimine on kriitilise tähtsusega samm, mis mõjutab teie veebisaidi kiirust, turvalisust ja kättesaadavust. Hästi toimiv veebileht omakorda mõjub hästi ka ettevõtte nähtavusele internetis ning see omakorda mõjutab positiivselt müügitulemusi. Ärge kiirustage veebimajutuse valimisel otsustamisega ja järgige etteantud nõuandeid, et leida oma vajadustest lähtuvalt parim teenus.

Host.ee – Domeeni registreerimine, VPS ja veebimajutus

Jaga
Kommentaarid