Lugeja: kui õpilasel pea ei võta, siis pole mõtet teda õppima sundida ja klassi kordama jätta

 (43)
Noorte Hääle fotolavastused
Foto on illustratiivneFoto: Tiit Blaat

Haridusminister Jevgeni Ossinovski ütleb, et üheksa klassi haridust pole piisav, aga tegelikult õpib iga inimene just nii palju kui ta peab võtab. Mõni eakas inimene käis oma noorusajal koolis ehk vaid kaks-kolm klassi, aga on elus tubli olnud. Nagu öeldakse: elu ise õpetab. Elu jooksul tulevad tarkused ja kogemused.

Mida annab õpilasele see, kui ta jäetakse mitu aastat järjest istuma ühte ja samasse klassi?

Mõni inimene käis vanasti koolis vaid paar talve ning sellega asi piirdus. Vaatamata oma vähesele haridusele on ta olnud eluaeg tubli ja töökas ning saanud omadega normaalselt hakkama. Elu ise õpetab inimest ning õpitakse terve elu jooksul.

Mina koolis istuma ei jäänud, aga nii mõnigi jäeti klassi kordama mitu aastat järjest. Mis sellest tolku oli? Kui õpilase pea ei võta, siis korduv tuupimine ei aita.

Õppimine on iga inimese individuaalne asi. Ühel on pea hea ja teisel mitte. Targad suudavad rohkem õppida kui vähem targad ning nende võimeid ei saa võtta ühtemoodi.

Kui on ikka näha, et õpilane ei suuda mõnest klassist edasi minna, siis pole mõtet teda korduvalt istuma jätta. Kehvast õppurist on mõne lihtsama töö peal rohkem kasu kui koolis.

Kui kehv õppur vahepeal töötab ja pea paremini jagama hakkab, siis võiks ta uuesti kooli minna ja jätkata õpinguid sealt, kus ta need pooleli jättis.