* Toetame ja propageerime keskkonna- ja energiasäästlikke lahenduste arendamist kõigis eluvaldkondades. Üha olulisemaks muutub keskkonnasõbralikku tootmistehnoloogiasse investeerimine ning taastuvate ja taaskasutatavate materjalide osakaalu suurendamine.
* Pooldame ühtset energiapoliitikat, et tagada Euroopa Liidu ja kõigi selle liikmesmaade energiajulgeolek. Eestis on oluline mitmekesistada energiaallikaid, suurendada taastuvenergia osakaalu ning innovatiivselt tõhustada põlevkivienergeetika kasutamist.
* Toetame Eesti elektrisüsteemi tugevamat ühendamist Euroopaga, et tagada Eesti elanikele võimalikult madal elektrihind ning suurendada energiajulgeolekut.
* Toetame Läänemere strateegia täitmist ja tegevuskava järjepidevat täiendamist, et tagada Läänemere elu- ja merekeskkonna tõhus kaitse ning piirkonnas elavate inimeste heaolu.
* Pooldame teadusuuringuid, eriprogramme ning innovaatilisi lahendusi kliimamuutuste tagajärgede leevendamiseks ning kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamiseks.
* Suurendame Euroopa Liidu, selle liikmesmaade ning keskkonna valdkonnas tegutsevate kodanikuühenduste ja rahvusvaheliste organisatsioonide koostööd.
* Väärtustame Euroopa Rohelise Pealinna algatust ning toetame Tallinna eesmärki võita 2018. aasta Rohelise Pealinna tiitel.
VIII Kohalikud omavalitsused
Oleme kindlal seisukohal, et Eesti jätkusuutlikkuse aluseks on elujõuline kohalik omavalitsus. Keskerakonna eesmärk on tõsta elukvaliteeti kõigis Eesti linnades ja valdades. Eestil tuleb aktiivselt kasutada kõiki Euroopa Liidu vahendeid, et ületada rahvastikukriis ning vähendada regionaalset ebavõrdsust.
* Toetame Euroopa kohalike omavalitsuste harta põhimõtteid ning kohalike omavalitsuste otsustusõiguse suurendamist ühiskonnaelu korraldamisel.
* Peame vajalikuks kohalikele omavalitsustele tulumaksust laekuva tuluosa tõusu ning kohalike omavalitsuste finantsautonoomia tagamist ja suurendamist.
* Nõuame riigilt kohalikule omavalitsusele üleantavate kohustuste rahastamist täies ulatuses.
* Tagame riigimaade palju kiiremat üleandmist kohalikele omavalitsustele, mis vajavad seda arenguprotsesside tõhustamiseks.
* Oleme jätkuvalt seisukohal, et omavalitsusreformi on võimalik ellu viia ainult riigi ja omavalitsuste koostöös - üksteise seisukohti ning huvisid austades ja arvestades. Iga Euroopa Liidus läbiviidava reformi põhieesmärk peab olema inimeste heaolu tõstmine.
* Igale Eesti elanikule tuleb tagada tasuta kvaliteetne ühistranspordiühendus kohaliku omavalitsuse ja maakonnakeskusega ning luua toimiv koolibussi süsteem. Ühtlasi taotleme Euroopa Liidus ühtse ühistranspordi piletisüsteemi rakendamist.
* Toetame euroopaliku lähimusprintsiibi järgimist hariduselu korraldamisel. Igas Eesti linnas ja vallas peab tegutsema vähemalt lasteaed ja põhikool ning soovitatavalt ka gümnaasium.
IX Põhiõigused, vabadus, turvalisus
Eesti kui Euroopa Liidu liikmesriik peab tagama euroopaliku turvatunde ja julgeoleku kõikidele riigis viibivatele inimestele. Nad peavad teadma ja tundma, et nende põhiõigusi ja -vabadusi kaitstakse riigi poolt tõhusalt. Eesti peab tugevdama probleemidesse sattunud isikute ja perede igakülgset nõustamist ning reaalset abistamist.
* Peame vajalikuks Euroopa Liidu kodanike võrdväärset kohtlemist ja tõhusate õiguskaitsevahendite tagamist koos tasakaalustatud andmekaitsega. Üha aktuaalsem on ka internetikasutajate teadlikkuse tõstmine.
* Vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajaneva vabaliikumise ala tugevdamiseks toetame andmevahetuse tõhustamist, sh Schengeni infosüsteemi teise põlvkonna (SIS II) tõhusat käivitamist ning arendamist.
* Toetame EL sisejulgeolekufondi viisa- ja välispiiride rahastu jätkuvat suurendamist, sh tõhusamate IT-turvasüsteemide arendamiseks. Samuti toetame varjupaiga- ja rändefondi vahendite kasvu tasakaalustatud rändepoliitika toetamiseks ning liikmesriikide paremaks toimetulekuks dünaamilise rändesurvega.
* Toetame Euroopa Liidu välispiiride seiresüsteemi EUROSUR edasiarendamist, andmaks tõhusama EL välispiiride kaitsemeetme ja paremad vahendid võitluseks piiriülese organiseeritud kuritegevuse ning ebaseadusliku rändega.
* Ausa kauplemisõiguse ja tarbijaõiguste paremaks tagamiseks toetame piiriülese finantskontrolli ja arestimise määruse ning piiriülese maksejõuetuse menetluse kehtestamist.
* Peame oluliseks Euroopa Liidu ühismeetmete arendamist isikute põhiõiguste ja turvalisuse tagamiseks interneti- jm andmevahetuse keskkondades.
* Toetame üle-euroopalise sisenemis- ja väljumisregistri ning registreeritud reisija programmi käivitamist, mis aitab sujuvamalt korraldada piiriületust ning võtta meetmeid piiriülese kuritegevuse ja ebaseadusliku migratsiooni ohjamiseks.
* Arvestame naiste ja meeste erivajadustega ning edendame soolist võrdõiguslikkust kõikides elu valdkondades.
* Seisame võrguneutraalsuse eest, parandame juurdepääsu kiiremale internetile, edendame digitaalset majandust ja toetame ülepiiriliste e-teenuste välja töötamist.
X Kodanikuühiskond
Euroopa Liidu elanikud on saanud elada rahulikumas ja turvalisemas keskkonnas kui inimesed üheski teises maailmajaos. Üle poole sajandi kestnud pingutuste eest leppimise, demokraatia ja inimõiguste edendamisel pälvis Euroopa Liit 2012. aastal Nobeli rahupreemia. Kodanikuühiskonna arendamine on aga pidev töö ning jätkuvalt jagub väljakutseid kõigis Euroopa Liidu liikmesmaades, sealhulgas Eestis. Senisest aktiivsemalt tuleb kaasata oma elanikke riigijuhtimisse ja otsustusprotsessidesse. Tugevad ning tegusad inimesed ja kodanikuorganisatsioonid tugevdavad iga riiki ja seeläbi kogu Euroopat.
* Toetame Eesti ja Euroopa Liidu elanike põhjalikumat informeerimist ühiskonnas toimuvate protsesside ning oma arvamuse avaldamise võimaluste kohta.
* Taotleme tugeva kodanikuühiskonna kujunemist ja elanike aktiivsemat kaasamist otsuste tegemisse Eestis ja kõikjal Euroopas. Niimoodi suurendame inimeste ühtekuuluvustunnet ning arendame sisulist debatti kodanikkonna ja riigijuhtide vahel.
* Peame vajalikuks rahvaalgatuse seadustamist Eestis. Positiivseks eeskujuks on meile Euroopa Liidus Lissaboni lepinguga kehtestatud kodanikualgatuse võimalus.
* Oleme seisukohal, et ulatuslikke reforme ja uuendusi tohib läbi viia ainult koostöös asjassepuutuvate inimeste ja kodanikuühendustega.
* Peame kohustuslikuks turvatunde ja põhiõiguste ning -vabaduste tagamist kõigile Euroopa Liidu elanikele. Seejuures ei tohi ühegi inimese vabadused rikkuda teise inimese vabadusi.
* Toetame euroopalikult mitmekesise ja salliva Eesti riigi arendamist. Erinevad rahvused, kultuurilised tavad ning religioonid ainult rikastavad meie ühiskonda.
XI Välis- ja kaitsepoliitika
Soovime arendada ühistel väärtustel põhinevat järjekindlalt aktiivset välispoliitikat Euroopa Liidus. Paraku on aktiivsuse ja konstruktiivsete ideede ebapiisavust viimastel aastatel kritiseeritud nii üksikul kui ka üldisel tasandil. Eriti torkab see silma kriisiolukordades, kus toimivaid lahendusi pakuvad sageli Euroopa Liitu mitte kuuluvad riigid ja poliitikud.
Olukorra muutmiseks on võimalusi ka saadikutel, kes esindavad Eesti poliitilisi erakondi Euroopa Parlamendis. Jätkuvalt olulised ja sageli otsustavad on transatlantilised suhted.
* Euroopa Liidus peame oluliseks senisest tõhusamat naabruspoliitikat, eriti idapartnerluse eri aspektide osas. Eestil on seejuures oma kogemusi ja autoriteeti kasutades kindlasti kasutamata võimalusi tänasest edukamaks tegutsemiseks.
* Soovime saavutada meie rahutu naabruskonna stabiliseerimist. Selleks on vajalik poliitiline solidaarsus, konkreetne koostöö ja vajadusel abi osutamine.
* Toetame EL välisteenistuse (EEAS) tugevdamist, sh. konsulaarfunktsioonide täiendamist Liidu kodanike huvide paremaks kaitsmiseks kolmandates riikides.
* Kaitsepoliitikas rõhutame ühise tegevuskava olulisust sõjaliste ja tsiviilkriiside ohjeldamiseks, tõhusat relvastuskontrolli ja desarmeerimisprogrammide jätkumist. Samuti energiavarude ja rahvusvahelise kaubanduse tagamist, võitlust terrorismi ja organiseeritud kuritegevuse vastu, sh küberkuritegevuse vastu.
* Pooldame Euroopa Liidu - NATO tihedamat koostööd ja regulaarse tipptasemel kaitsedebati alustamist dubleerimiste vältimiseks. Ühiselt saavutame parema kaitsevajaduste ja -kulutuste juhtimise. Toetame ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika (ÜJKP) tsiviilmõõtme tugevdamist Euroopa Liidu naabrus- ja partnerlusriikides.
* Majanduskasvu elavdamiseks toetame vabakaubanduslepingu läbirääkimisi USA-ga ning vabakaubanduse sisseseadmist Jaapaniga. Peame oluliseks, et kõik Euroopa Liidu kaubanduspartnerid täidaks Maailma kaubandusorganisatsiooni WTO nõudeid.
* Toetame Euroopa Liidu solidaarsusklausli ja ühtse kriisihaldusmehhanismi rakendamist hättasattunud liikmesriikide kiireks ja koordineeritud abistamiseks.
XII Eesti Euroopa Liidu eesistujariigina 2018. aastal
Eesti Vabariik tähistab 2018. aastal oma sajandat juubelit ning aasta esimeses pooles on meie riik ühtlasi Euroopa Liidu eesistujamaa. Euroopa Liidu eesistujariigina on meil vastutusrikas kohustus tagada Euroopa Nõukogu sujuv töökorraldus, aga ka võimalus tõstatada Eesti ja kogu Euroopa Liidu jaoks olulisi teemasid.
Eestil tuleb eesistumiseks põhjalikult valmistuda ning siseriiklikult läbi arutada põhilised küsimused, millele soovime tähelepanu juhtida.
* Toetame Läänemere strateegia järgimist ning tegevuskava täiendamist. Läänemere kaitse, piirkonna ühendamine ning inimeste heaolu suurendamine on jätkuvalt kogu Euroopa jaoks olulised eesmärgid.
* Tõstatame Euroopa Liidu põllumajanduslike toetuste võrdsustamise küsimuse järgmisel Euroopa Liidu finantsperioodil. Euroopalikku solidaarsusprintsiipi tuleb järgida ka põllumajanduspoliitikas.
* Arendame edasi Euroopa Liidu idapartnerlust. Toetame Euroopa Liidu partnerriikide lõimumist ja koostööd Euroopa Liiduga.
* Toetame Eesti kui tunnustatud IT-riigi initsiatiivi Euroopa üleste e-lahenduste väljatöötamisel ja laiendamisel. Samas peame õigeks e-valimiste lõpetamist kuni kõigi turvariskide eemaldamiseni.
* Seame erakondadeüleseks eesmärgiks Tallinna valimise 2018. aasta Euroopa Roheliseks Pealinnaks.
* Peame vajalikuks kõigis Eesti jaoks olulistes valdkondades reaalsete tulemusteni jõudmiseks konkreetsete arutelude algatamist ning esialgse tegevuskava väljatöötamist juba käesoleval aastal.
Kokkuvõte
Käesoleva aasta 25. mail otsustavad Eesti kodanikud, keda nad valivad järgmiseks viieks aastaks Euroopa Parlamenti Eestit esindama. Eesti Keskerakond on kindlal seisukohal, et Euroopa Liidu kõrged institutsioonid ei ole kohaks, kus mugavat äraolemist nautida. Meie esindajad peavad soovima ja suutma kõigi Eesti ning Euroopa Liidu inimeste heaolu nimel tööd teha. Euroopas saadud kogemusi tuleb omakorda kodumaale naastes kasutada Eesti riigielu paremaks korraldamiseks.
Eesti riigijuhtidel on palju õppida Euroopa Liidu edukamate riikide kogemustest, näiteks regionaalpoliitika ja sotsiaalvaldkonna korraldamisel. Samuti inimkeskse majandus- ja maksupoliitika väljatöötamisel. Ainult niimoodi on meil võimalik Eesti eeskujuks olevate Põhjamaade tasemele jõuda. Peagi valitavas Euroopa Parlamendis kuulub Eestile kuus kohta seitsmesaja viiekümne ühest. See tähendab, et igal meie saadikul lasub märkimisväärne vastutus ning kohustus oma kodumaad parimal viisil esindada. Europarlamendi liige peab olema sillaks Eesti ja muu Euroopa vahel ning tõstatama ja edasi arendama meie jaoks olulisi teemasid.
Euroopa Parlamendi valimised on väga olulised nii meie riigi kui ka kogu Euroopa Liidu seisukohalt. Eesti ei tohi piirduda Euroopa Liidus kaasreisija rolliga, vaid peab senisest selgemalt oma seisukohti välja ütlema ja nende eest seisma. Eesti Keskerakond kutsub kõiki inimesi kindlasti valima!