Riigiprokuratuur soovib esitada riigikogu liikmetele Priit Toobalile ja Lauri Laasile süüdistuse eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises. Nimelt kallutasid Laasi ja Toobal süüdistuse kohaselt Ivor Onksioni ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi meilikontole ja edastama neile seal olevad e-kirjad.

Lisaks soovib riigiprokuratuur esitada süüdistuse Priit Toobalile dokumendi võltsimises karistusseadustiku paragrahvi järgi selles, et ta võltsis viite Eesti Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte asetleidnud sularahaannetusi kokku summas 11 030,28 eurot.

Seoses Priit Toobali kui erakonna juhtivtöötaja ja pädeva esindaja tegevusega on kahtlustatav ka juriidiline isik MTÜ Eesti Keskerakond. Lisaks on antud kriminaalasjas kahtlustatav seoses ebaseadusliku sisenemisega Hannes Rummi meilikontole ning seal olevate e-kirjadega tutvumise ja edastamisega ka Ivar Onksion.

Tegemist on sisuliselt sarnaste taotlusega, millega riigi peaprokurör pöördus õiguskantsleri poole juba tunamullu septembris. Eelmised taotlused tagastas õiguskantsler aga ligi kuu hiljem, leides, et KrMS § 377 lõiked 1, 3, 5 ja 6 on vastolus põhiseaduse §-dega 76 ja 139, ja märkides, et kaalub põhiseadusega vastolu tuvastamiseks pöörduda riigikohtusse. Nimetatud pöördumise riigikohtule tegi õiguskantsler mullu oktoobris.

17. veebruaril jättis riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium aga õiguskantsleri taotluse tunnistada KrMS § 377 lõiked 1, 3, 5 ja 6 osaliselt põhiseadusvastaseks ja kehtetuks, rahuldamata.

Toobalit enam musta raha vastuvõtmises süüdistada ei saa

Erinevalt eelmistest taotlustest ei taotle riigiprokuratuur enam luba Priit Toobalile süüdistuse esitamiseks erakonna majandustegevusele või varale kehtestatud piirangute rikkumises selles, et ta võttis võltsitud kassa sissetuleku orderite alusel erakonnale vastu teadmata päritolu sularaha summas 11 030,28 eurot. 

Riigiprokuratuur lõpetas nimetatud kahtlustuses 26.02.2014 kriminaalmenetluse, kuna 22.01.2014 võttis riigikogu vastu erakonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse, millega karistusseadustiku muudeti selliselt, et kuriteona on karistatav erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmise alates suurest ulatusest, st keelatud annetus peab olema vähemalt 35 000 eurot. Tulenevalt karistusseadustiku vastavast paragrahvist on seadusel, mis välistab teo karistatavuse, kergendab karistust või muul viisil leevendab isiku olukorda, tagasiulatuv jõud.

21. veebruaril esitas riigi peaprokurör õiguskantslerile taotluse teha riigikogule ettepanek anda nõusolek ka riigikogu liikmelt Urbo Vaarmannilt saadikupuutumatuse äravõtmiseks kohtumenetluse jätkamiseks. Mullu veebruaris koostas Lõuna ringkonnaprokuratuur süüdistusakti, millega esitati Urbo Vaarmannile süüdistus KarS §-de 210 lg 2 ja 297 lg 2 järgi ehk PRIA-lt hiigeltoetuse väljapetmises ja ametnikule pistise andmises.

Vastavalt põhiseadusele on riigikogu liige puutumatu ning teda saab kriminaalvastutusele võtta ainult õiguskantsleri ettepanekul riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul.

Peaprokuröri esitatud taotlusele peaks nüüd reageerima õiguskantsler, kes saab teha riigikogule ettepaneku saadikutelt puutumatus ära võtta. See peab toimuma riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul.

Kriminaalmenetluse seadustiku alusel esitab õiguskantsler riigikogule ettepaneku või tagastab taotluse riigi peaprokurörile ühe kuu jooksul alates taotluse saamisest.