Esimesel katsel RK Hariduse MTÜ (avalikkuses tuntud kui Reaali erakool või Kesklinna reaalkool) koolitusloa taotlust ei rahuldatud.

Ministeeriumist öeldi, et kooli loojad on kõik seadusest tulenevad formaalsed tingimused täitnud ja õiguslik alus koolitusloa andmata jätmiseks puudub.

Koolitusloa allkirjastanud minister Jaak Aaviksoo sõnul näitab nii avalik debatt kui ka partnerite pöördumised, et teema on tunduvalt laiem ning olulisem ühest koolitusloast.

„Küsimus on selles, millises sunnas soovime oma põhiharidust arendada,“ ütles minister. „Eesti tugeva põhihariduse vundament on olnud ühtluskooli põhimõte ja tasuta põhiharidus. Ülemaailmses võrdluses paistame silma oma põhikooli ühtlase tugevuse poolest, mis ei sõltu lapsevanemate rahakotist.“

"Seetõttu pole mõistlik, et riigi otsustuspädevus koolitusloa andmisel piirdub ainult dokumentide formaalse kontrollimisega, mistõttu seame eesmärgiks, et sügisel arutab Riigikogu erakooliseaduse muutmisel ka seda küsimust," lisas minister Jaak Aaviksoo.

Koolipidaja Alar Tamkivi sõnul on töö laste vastuvõtmiseks ja kooli avamiseks 1. septembril alanud. "Meid toetav aktiivne kogukond on viimasel ajal tuntavalt kasvanud ning oleme rõõmsad, et meie ühine ettevõtmine on leidnud suurel hulgal toetust," sõnas Tamkivi.

Koolituslubade komisjon tundis maikuus muret, et kuigi Tallinna lapsevanematel on huvi reaalhariduse vastu, pole Tallinna linnavalitsus tulnud vastu Reaalkooli korduvatele soovidele avada täiendavaid klasse. Ministrile saadetud märgukirjas osutati, et Tallinna koolivõrk ei arvesta demograafilisi muutusi ja rännet linnaosade vahel – koolid ei asu seal, kus on õpilased ning õpilasi ei ole seal, kus on koolid. Samuti näitavad eelmistel aastatel Tallinnas korraldatud koolikatsed, et lapsevanematel puudub usaldus paljude koolide õppekvaliteedi vastu.

Kuna riik ja omavalitsus katavad tegutsevate erakoolide kulud samalaadselt munitsipaalkoolidega, kuid erakoolidel on võimalus lisaks ka õppemaksu võtta, annab munitsipaalkooli sümboolse ja inimkapitali toel erakoolide loomine neile ka suurema ressursibaasi, mida saab kasutada muuhulgas heade õpetajate nii öelda üles ostmiseks. Koolituslubade komisjon tõi esile ministeeriumisse jõudnud info, et huvi tuntakse ka teiste samalaadsete erakoolide tegemise vastu munitsipaalkoolide „juurde“.

1. septembril alustab Tallinna kesklinna põhikoolis kooliaastat neli klassitäit lapsi.