2000. aastal vastu võetud kaitseväeteenistuse seadus sätestab, et alates selle aasta septembrist peab kõigil kaitseväes ja kaitseliidus tegevteenistuses olevatel ohvitseridel olema kõrgharidus ning allohvitseridel keskharidus, teatas kaitsevägi.

Kaitseväe peastaabi personaliosakonna ülema kolonel Peeter Länsi sõnul puudutab erakorraline atesteerimine kaheksat allohvitseri ja 49 ohvitseri, kellest kuus on vanemohvitserid. Atesteerimise käigus kontrollivad ülemad, kas atesteeritavatel ohvitseridel on kõrgharidust ja allohvitseridel keskharidust tõendav diplom. Need, kes haridusnõuetele ei vasta, tunnistatakse ametikohale mittevastavaks ja peavad sõjalise juhi ametikohalt lahkuma.

Kaitseväe juhataja brigaadikindral Riho Terrase sõnul tuleb kaitseväeteenistuse seadust tingimusteta täita, ent kaitsevägi proovib leida võimaluse, et riigikaitsele ei läheks kaduma sõjalise juhi ametikohal teeninud kaitseväelaste aastatepikkused teenistuskogemused.

Atesteerimise käigus pakutakse haridusnõuetele mittevastavatele nooremohvitseridele võimalust jätkata teenistust vanemallohvitseri ametikohal. Ohvitserile jääb õigus kanda ohvitseri auastmetunnuseid ning säilib vastav auastmetasu. Ta määratakse allohvitseri ametikohale, ta täidab allohvitseri ülesandeid ning talle makstakse allohvitseri ametikoha järgset teenistustasu.

Kuus vanemohvitseri, kes ei vasta haridusnõuetele, peavad kaitseväeteenistusest lahkuma ning saavad võimaluse kandideerida vabadele ametnike ametikohtadele, nendega sõlmitakse käsundusleping.

Allohvitseridele, kel ei ole keskharidust, on atesteerival ülemal võimalus pakkuda sõduri ametikohta. Allohvitser määratakse sõduri ametikohale, ta täidab sõduri ülesandeid ning talle makstakse sõduri teenistustasu, kuid tal on õigus kanda talle antud allohvitseri auastmetunnuseid ning säilib vastav auastmetasu.

2000. aastal kehtima hakanud kaitseväeteenistuse seadus ajatas haridusnõude 2004. aastani. Hiljem pikendati haridusnõude täitmist veel kaks korda: 2008. aastani ja 2012. aastani.

2008. aastal koostati kaitseväes individuaalne õppekava kõigile ohvitseridele, kel ei olnud kõrgharidust, eelmise aasta augustis räägiti nende kõigiga uuesti. Sel suvel vestles personaliosakonna ülem kolonel Peeter Läns isiklikult kõikide ohvitseridega, kel oli oht, et nad ei omanda kõrgharidust 1. septembriks.

Kaitseväelased, kes atesteeritakse ametikohale mittevastavaks ja peavad seetõttu kaitseväeteenistusest lahkuma, saavad kompensatsiooniks ühe kuu ametipalga.