„Laine Jänes võib ju olla hea kultuuriminister, aga siis ta on vales riigis,“ rääkis Rannap eile ETV2 saates "Jüri Üdi klubi". „Ta võib olla koorijuhina emotsionaalne, kui ta on minister, siis peab ta üle saama isiklikust solvumisest. Samuti ei tohi ta pikalt solvunud olla, et ta üldse ei suhtle inimestega.“

„Mina arvan, et tal on võim pähe hakanud. Ta leiab, et nii, nagu ministeeriumides otsustatakse ja käskkirjad antakse, nii peavad kõik sõnakuulelikult tegema,“ rääkis Rannap. „Võib-olla see tuleb tema tagapõhjast koorijuhina, sest kui koorijuht tõstab käe, siis lauljad peavad suu lahti tegema.“

Ministrina ei saa Rannapi hinnangul sarnaselt käituda, sest tegemist on väga erinevate isiksustega, kellest mõni ei hakka laulma või räägib oma juttu. „Minister peaks muretsema oma valdkonna pärast, mitte käskima ja käratama ja karistama,“ lausus helilooja.

Eelarve oli vallandamise ettekääne

ERSO direktori Andres Siitanit vallandamine eelarve puudujäägi pärast oli Rannapi hinnangul ainult ettekääne, et ERSOle kätte maksta allumatuse pärast. Tema hinnangul tegi Siitan pool aastat kulutusi teadmisega, et lubatud neli miljonit krooni lisaraha leitakse, kuid lõpuks anti see raha Eesti Kontserdile.

„Kui selgus, et seda raha ei tule, siis oli muidugi tehtud ülekulusid,“ tõdes Rannap. „Ega Siitan ei varastanud seda raha.“ Rannapi arvates oli vale karistada ERSOt ja tõrjuda Järvi minema Eestist mingisuguse mõne miljoni pärast. Nüüd kui ka Siitan on minema löödud, on see raha leitud, lisas ta.

Õõvastust tekitas Rannapi sõnul ka ka peaministri esinemine, kes selle asemel, et helistada Neeme Järvile ja vabandada, hakkas parteikaaslase käitumist demagoogiliste väidetega õigustama.

„Ma saan aru, et seal võib olla tegemist parteiga või sõprusega, aga siiski - kui minister on ise tunnistanud oma eksimusi ja niivõrd ämbrisse astunud, oleks tulnud loobuda sellest sõprusest ja loobuda sellest ministrist, mitte sõita demagoogia teerulliga üle ja rahvale rääkida alatult musta valgeks,“ rääkis Rannap.

„Inimesed, kes vähegi viitsivad lugeda artikleid, saavad ju aru, mis tegelikult toimub,“ sõnas helilooja.

Konflikti tagamaad

Konflikti tagamaid selgitades rääkis Rannap, et Neeme Järvi tahtis parandada ERSO olukorda, et orkestril oleks oma saal abiruumidega ja tahtis kasutada naiskoori. „Ministeerium hakkas ka seda ellu viima, kuid kui tekkisid esimesed takistused, siis tekkis ka salatsemine,“ kirjeldas Rannap sündmusi, millele järgnes kollektiivide liitmine kabinetihämaruses.

„Märtsis minister solvus ERSO peale ja ülejäänud ongi selle solvumise tagajärg,“ ütles Rannap. „Selle asemel, et suhelda Järviga ja ERSOga, vallandati orkestri direktor. Järvi muidugi võttis selle kaitseks sõna.“

„Järvi on ju kunstnik, tema töötabki emotsioonidega,“ lausus helilooja. „Tema asi ei olegi valida väljendeid, sisu oli tal ju õige. Võib vaielda vormi üle, aga mind ei häiri see vorm ka. Nii nagu ta tundis, nii ütles välja ka.“

Neeme Järvile etteheidete tegemine on Rannapi sõnul väga piinlik, sest kogu pahanduse põhjuseks ei olnud midagi dirigendist tulenevat, samuti mitte tema palk. „Palk oli ministeeriumis kinnitatud ammu enne ja see ei ole suurem kui enne Eestis töötanud välisdirigentide palk, pealegi ei ole ta seda palka veel kätte saanud.“