Zatlers tahab Moskva visiidil "uut suhet" alustada

 (29)
May 9, 2010. From left: Russian President Dmitry Medvedev meeting with President of Latvia Valdis Zatlers. The latter will take part in the celebrations of the 65th anniversary of Victory in the Great Patriotic War of 1941-1945. The Kremlin.
RIANovosti

Läti president Valdis Zatlers kavatseb peatse riigivisiidi käigus Moskvasse arutada ajalooga seotud küsimusi. Lisaks talle kavatseb peatselt kasutada Dmitri Medvedevi küllakutset ka Leedu president Dalia Grybauskaitė.

Zatlers ütles intervjuus programmile „Uus Nädal", et probleemid ajalooküsimustes tuleb lahendada enne „uut tüüpi suhete" arendamist. Ja seda saab teha vaid täielikult avatuna.

Juulikuus Medvedevilt küllakutse saanud Läti riigipea sõnul on hädavajalik tagada täielik juurdepääs arhiividele ja lõpetada ajaloofaktide varjamine.

„Meie ajalugu on märksa enam tragöödiaid täis kui jääb mulje publikatsioonidest ja kirjutistest. Meie ülesanne on uus suhete tüüp. On hädavajalik vaadata tulevikku, kuid seda saab teha vaid juhul kui oleme teineteisele avatud," rõhutas Zatlers.

Läti president kutsuti Moskvasse juulis, kuid täpset külastusaega pole veel kindalaks määratud.

Leedu iseseisvumise taastamise 20. aastapäeval saadetud õnnitlustelegrammis kutsus Medvedev ka Dalia Grybauskaitėt külla.

Päevaleht Lietuvos Žinios kirjutab, et Leedu diplomaadid on juba asunud riigivisiidi kava ja allkirjastatavaid lepinguid ette valmistama.

Diplomaatide sõnul võib "soodsate asjaolude" puhul selline visiit aset leida juba sellel sügisel.