Xinhua: Hiinast ei saa Euroopa päästjat

 (27)
Xinhua: Hiinast ei saa Euroopa päästjat
Reuters/Scanpix

Hiina riigimeedia hoiatas täna seoses president Hu Jintao reisiga G20 tippkohtumisele Prantsusmaal, et Hiinast ei saa Euroopa võlakriisist päästjat.

Hu visiit on äratanud Euroopas lootuse, et Hiina annab ehk lubaduse investeerida eurotsooni päästefondi, kuid riikliku uudisteagentuuri Xinhua kommentaarid seda ei toeta - neis öeldakse otsesõnu, et eurooplased peavad oma finantsprobleemid ise lahendama, vahendab BNS AFP uudist.

"Hiina ei saa võtta endale eurooplaste päästja rolli ega Euroopa hädade vastu rohtu anda," ütles Xinhua, lisades lohutavalt, et Hiina võib üksnes "sõbrana oma võimaluste piires aidata".

Suurte majandusriikide ühenduse G20 juhid kohtuvad neljapäeval ja reedel Prantsusmaal Cannes'is. Kohtumine toimub nädal aega pärast seda, kui Euroopa Liidu liidrid jõudsid võlakriisi lahendusteedes kokkuleppele ja otsustasid suurendada Euroopa Finantsstabiilsuse Fondi (EFSF) triljoni euroni, milleks loodetakse muu hulgas Hiina abi.

Maailma suurima välisvaluutareserviga Hiina ütles aga reedel, et soovib asjasse suuremat selgust tuua, enne kui EFSF-i investeerima hakkab.

Päästefondi juht Klaus Regling sõitis reedel Pekingisse, et pidada läbirääkimisi Hiina võimaliku abi üle.

Hiina ametnikud on aga öelnud, et G20 kohtumisel päästefondi asjus kokkulepete sõlmimine on vähetõenäoline. Aserahandusministri Zhu Guangyao sõnul ei ole EFSF-i investeerimist kohtumise päevakorras.