WikiLeaks: USA on mures Läänemere laevaliikluse turvalisuse pärast

 (21)
WikiLeaks: USA on mures Läänemere laevaliikluse turvalisuse pärast
Foto: Ester Vaitmaa

USA on juhtinud tähelepanu Soome laevaliikluse turvariskidele. WikiLeaksi kaudu avaldatud diplomaatilistes telegrammides nenditakse, et laevareisijaid ja USA-sse minevaid konteinereid kontrollitakse harva. Soomest Rootsi ja Eestisse sõitvatel laevadel liigub iga päev tuhandeid inimesi ja mitmesugust kaupa. USA saatkonnas on mõeldud selle üle, milliseid terrorismiga seotud riske laevaliikluses leidub.

2005. aasta aprillis saadetud diplomaatilises telegrammis tõdetakse, et parvlaevade reisijaid ja nende pagasit kontrollitakse väga harva või ei tehta seda üldse. Soome merejulgeoleku juhile Tuomas Routale on ameeriklaste mure tuttav, teatab YLE Uutiset.

"See ameeriklaste avaldus oli aastast 2005 ja nüüd elame aastas 2011 ja sellel kuueaastasel ajaperioodil on tulnud uut tehnikat ja uusi süsteeme," ütles Routa. "Kuigi iga reisijat iga kord ei kontrollita, tuleb neid kontrollimisi ikkagi ette, aga neid tehakse pisteliselt ja teatud ajaperioodidel ja võibolla siis sellistes olukordades, kus arvatakse, et riskid on tõenäoliselt suuremad."

Sadamate julgeolekut on parandatud näiteks teatud alade ümber tarade ehitamisega.

Diplomaatilistes telegrammides loodetakse ka, et Soome sadamate kaudu USA-sse minevaid merekonteinereid hakataks rohkem kontrollima.