WikiLeaks: Läti presidendi nõunik lekitas USA-le salainfot

 (5)
Läti lipp
Foto: Andres Putting

WikiLeaksi materjalidest selgub, et Läti presidendi Valdis Zatlersi välispoliitikanõunik Andris Pelšs andis USA saatkonnale informatsiooni Läti riikliku julgeoleku nõukogu istungite kohta.

USA suursaadik Lätis Charles Larson teatas WikiLeaksi andmetel 2008. aastal Washingtoni, mida arutati Läti riikliku julgeoleku nõukogu istungil seoses Vene-Gruusia konfliktiga. Larsoni sõnul edastas Pelšs talle istungi protokolli dešifreeringu. Kõik julgeolekunõukogu istungid on aga salajased ja nendest on lubatud rääkida vaid riigipeale, teatab Läti Delfi.

Julgeolekunõukogu endine esimees Dzintars Jaundžeikars ütles, et presidendi nõuniku tegevus on nördimapanev. „See pole uudis, et USA saatkond kogub informatsiooni. Läti põhiseaduse kaitse büroo ei kaitse samuti mitte meie riigi julgeolekut, vaid töötab Ameerika eriteenistuste filiaalina,” ütles Jaundžeikars.

Mitte vähem pole nördinud endine Läti kaitseminister Vinets Veldre. „Istungit ei ole ma kommenteerinud, ei kommenteeri ega kavatse seda kunagi teha. Ütlen ühemõtteliselt: selliste teadete levitamine on halb... Me oleme ju suveräänne riik ja meie ametnikel ei sobi alandlikult välisriikide saatkondadesse joosta,” ütles Veldre.