WHO: valitsustel tuleb teavitada elanikkonda rakendatud meetmete kestvusest

 (22)
Tedros Adhanom Ghebreyesus
Tedros Adhanom GhebreyesusFoto: Chen Junxia, ZUMAPRESS.com

Valitsused üle maailma peaksid määrama erakorraliste meetmete tingimused ja tagama nende lõppemise pärast koroonaviiruse epideemiat, ütles reedel WHO peadirektor Tedros Adan Gebreyesus.

"Valitsused peaksid oma inimeste suhtes olema läbipaistvad, teavitama regulaarselt rakendatavatest meetmetest ja nende eeldatavast kestusest. On hädavajalik, et valitsused kinnitaksid elanikkonnale, et kui see kriis on möödas, saab elu normaliseeruda," ütles Gebreyesus erakorralisel veebifoorumil.

Organisatsiooni juht juhtis tähelepanu asjaolule, et paljudes riikides kehtestati inimeste distantseerimiseks väga ranged piiravad meetmed: piiride sulgemine, eriolukorra kehtestamine, linnade ja tervete riikide äralõikamine, koolide ja ettevõtete sulgemine.

“Selliseid enneolematuid kriisimeetmeid dikteerib soov kaitsta elanikkonda viiruse leviku vähendamise kaudu, et haiguskõverat sujuvamaks muuta. Nende meetmete rakendamisel on vaja austada inimõigusi ja inimeste väärikust, nagu on ette nähtud rahvusvahelistes tervishoiueeskirjades, piirkondlikes inimõigusi käsitlevates dokumentides, sh Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsioonis, samuti Inimõiguste ülddeklaratsioonis," rõhutas tervishoiuorganisatsiooni peadirektor.

WHO valmistab ette ka seadusandlike meetmete ülevaadet, mida erinevad riigid on koroonaviiruse vastu võitlemiseks tarvitusele võtnud, lisas Gebreyesus. "WHO teeb koostööd ekspertide ja teiste rahvusvaheliste organisatsioonidega rahvatervise valdkonna seaduste kohaldamise ülevaatamiseks. Covid-19 hävitab meie ühiskonda, kuid see pandeemia ei tohi ega tohiks meie aluseid raputada," ütles ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!