WHO juht: karjaimmuunsusel põhinev lähenemine koroonaviirusele on ebamoraalne

 (24)
WHO juht: karjaimmuunsusel põhinev lähenemine koroonaviirusele on ebamoraalne
Tedros Adhanom GhebreyesusFoto: CHRISTOPHER BLACK, AFP

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juht Tedros Adhanom Ghebreyesus taunis „karjaimmuunsusel” põhinevat lähenemist koroonaviiruse pandeemiale ning nimetas seda teaduslikult ja eetiliselt problemaatiliseks.

Karjaimmuunsus tekib, kui suur osa kogukonnast muutub haigusele immuunseks vaktsineerimise või haiguse massilise leviku tõttu. Mõned väidavad, et koroonaviirusel tuleks lasta vaktsiini puudumisel loomulikult levida, vahendab BBC News.

Ghebreyesus ütles eile pressikonverentsil, et koroonaviiruse pikaajalised mõjud ning igasuguse immuunsuse tugevus ja kestvus on seni teadmata.

„Karjaimmuunsus saavutatakse inimesi viiruse eest kaitstes, mitte lastes neil sellega kokku puutuda,” ütles Ghebreyesus. „Mitte kunagi tervishoiu ajaloos ei ole karjaimmuunsust kasutatud haiguspuhangule reageerimiseks, pandeemiast rääkimata.”

Ghebreyesus lisas, et antikehade testidega on kindlaks tehtud, et enamikes riikides on koroonaviirusega kokku puutunud vaid 10% inimestest.

„Covid-19-l vabalt ringelda laskmine tähendab seetõttu asjatute nakatumiste, kannatuste ja surma lubamist,” ütles Ghebreyesus.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!