Vīķe-Freiberga: Balti ühtsust lammutas Adamkus

 (12)
Vīķe-Freiberga: Balti ühtsust lammutas Adamkus
Foto: Ilmar Saabas

Läti eelmine president Vaira Vīķe-Freiberga ei nõustu väitega, et tema otsus sõita 2005. aastal Moskvasse Teise maailmasõja lõpu 60. aastapäeva tähistamisele lõhkus Balti riikide ühtsust, ehkki ta talitas Eesti ja Läti riigipeast erinevalt.

Kommenteerides WikiLeaksi avaldatud dokumenti, mis räägib Leedu pahameelest, ütles Vīķe-Freiberga, et tema soovis Balti riikide asumist ühtsele seisukohale, teatab BNS.

"Ma püüdsin tõesti saavutada kõigi kolme riigi presidentide ühtset seisukohta. Kuid kui rääkida Balti ühtsuse lammutamisest, siis siin ei lasu vastutus minul. Tolles olukorras tegi seda Leedu president," ütles Vīķe-Freiberga BNS-ile.

Tema sõnul keeldus Valdas Adamkus viimasel hetkel 2005. aasta 9. mai ühisdekleratsiooniga liitumast, mistõttu see avaldati ainult Läti presidendi nimel.

Leedu endine riigipea Adamkus ütles kolmapäeval BNS-ile, et ta pidas Vīķe-Freiberga otsust Moskva võidupühaüritustel osaleda kahetsusväärseks, kuid Lätile selle pärast mingit survet ei avaldatud.

Samuti ütles Adamkus BNS-ile, et WikiLeaksis avaldatud info sellest, et Läti suhtumises Venemaasse pettunud Leedu kutsus USA presidendi George W. Bushiga kohtumist Riiast Tallinnasse üle viima, on ebatäpne.

„Mitte mingit kampaaniat ei korraldatud, kedagi ei õhutatud ega tehtud üleskutseid,“ kinnitas eksriigipea.

Kolme Balti riigi presidendi ja Bushi kohtumine toimus Riias 7. mail 2005. aastal. Paar päeva hiljem leidis Moskvas aset Teise maailmasõja lõpu 60. aastapäeva tähistamine, millel osales Läti toonane president Vaira Vīķe-Freiberga, ent Leedu ja Eesti president lükkasid kutse tagasi.

"Ma kahetsen seda, et me ei demonstreerinud toona ühtset seisukohta. Ent seda küsimust ei tõstatatud kunagi. Toona oli see ilmselt ebameeldiv, sest me ei suutnud selles küsimuses kokku leppida ja ühtsust ilmutada, ent see ei kajastunud meie edasises koostöös,“ märkis ekspresident.

Vene nädalakiri Russki Reportjor avaldas kolmapäeval väidetava WikiLeaksi dokumendi, milles öeldakse, et „Leedu alustas 2005. aastal kampaaniat tippkohtumise toimumispaiga üleviimiseks Riiast Tallinna vältimaks muljet, nagu oleksid Ühendriigid toetanud Läti suhtumist Venemaasse.“

Adamkus olevat „kurtnud nördinult ühes eravestluses, et Moskvasse sõites lõhestas president Vaira Vīķe-Freiberga Balti ühtsuse ning üritas näidata Lätit Balti riikide liidrina“.