Vīķe-Freiberga: 9. mail tuleb Moskvasse sõita

 (88)
Vīķe-Freiberga: 9. mail tuleb Moskvasse sõita
Scanpix

Läti eelmine president Vaira Vīķe-Freiberga on veendunud, et praegune riigipea Valdis Zatlers peab tingimata osalema Moskvas toimuvatel nn Suure Isamaasõja lõpu aastapäeva pidustustel.

Kanadas üleskasvanud Vīķe-Freiberga leiab, et Venemaa pealinnas Teise maailmasõja Euroopa lahingute ja natsionaalsotsialismi purustamise 65. aastapäeva üritused on piisavalt tähtsad, et sealt mitte puududa, vahendab Läti portaal Apollo.

Läti endise riigipea sõnul pole tema viie aasta tagusest 9. maile pühendatud Moskva-visiidist saadik olukord ega tema arvamus ega ka motivatsioon muutunud.

Vīķe-Freiberga oli ainus kolme Balti riigi liider, kes sõitis 2005. aastal Moskvasse Suure Isamaasõja lõpu 60. aastapäeva pidustustele.

Lisaks saatis ta seks puhuks teistele riigipeadele deklaratsiooni, milles kirjeldas aastatel 1944-1945 Lätis toimunud sündmusi.

Ta rõhutas, et Läti jaoks ei tähistanud Teise maailmasõja Euroopa lahingute lõpp mitte ainult natsionaalsotsialismi purustamist, vaid ka Nõukogude okupatsiooni taastamist.