VIDEO: "Maailma ajaloo pöördepunkt"? Ajalooline kokkulepe sai teoks - Pariisi kliimalepe kiideti heaks

 (85)

Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius teatas, et ÜRO kliimakonverentsil Pariisis osalenud 195 riiki andsid heakskiidu päeval sündinud kliimaleppe lõpptekstile, nimetades seda "ajalooliseks pöördepunktiks".

13 päeva kestnud kliimakonverentsi eesmärk oli leppida kokku kasvuhoonegaaside vähendamises sellises mahus, et globaalne temperatuur ei kerkiks enam kui 2 kraadi võrra, millel oleks teadlaste hinnangul kohutavad tagajärjed. Lepingu tekst püüdleb isegi selle poole, et temperatuur ei tõuseks rohkem kui 1,5 kraadi.

Enne hääletamist oli Fabius utsitanud delegaate mitte vältima samme, mis päästaks planeedi keskkondlikust katastroofist.

"Maailma elanikud - meie enda inimesed - ja meie lapsed ei mõistaks seda. Samuti usun, et nad ei andestaks meile," kõneles ta pärast 48 tundi peaaegu katkematult kestnud kõnelusi ja leppeteksti valmimist.

Maailma üks võimsamaid ajalehti New York Times nimetas lepet "globaalse diplomaatia erakordseks saavutuseks". Lepingust teatamise järel puhkesid konverentsisaalis katkematud ovatsioonid.

"See on parim võimalus meie planeet päästa. Usun, et see lepe võib olla maailma jaoks pöördepunkt," teatas USA president Barack Obama lepingut kommenteerides.