VIDEO ja FOTOD | Egiptuses avati 4400 aastat puutumatuna püsinud vaarao ülempreestri hauakamber

 (9)

Saqqara püramiidikompleksis avasid arheoloogid eelmise nädala lõpus hauakambri, mis kuulus Vana-Egiptuse V dünastia ajal elanud ülempreestri Wahye ehk Wah-ti perele.

Värviliste hieroglüüfidega ja 24 skupltuuriga kaunistatud haud on puutumatuna püsinud umbes 4400 aastat. Egiptuse muististeameti teatel on Kairo lähedal asuv hauakamber viimaste aastakümnete tähelepanuväärseim leid.

„Tekst jutustab skulptuuridel kujutatud inimeste igapäevaelust ning hauakambri omaniku eluloost,” ütleb Reutersi videos muinsusameti juht Mostafa Waziri. „Samuti näeme flöödikontserti ja tagaaetavat kurjategijat. Graveeringud kujutavad keraamikatöökoda ja ohverdamist.”

Egiptuse antiiginõukogu teadusosakonna juht Mohammed al-Saidi märkis, et Vana-Egiptuse hauakambrite puhul on kõige olulisem tunnus ohvriandide suurust kujutavad graveeringud, mis näitavad, kui olulise kadunukesega on tegu. „Ohvripanuseks pandud härg oli uskumatult suur,” märkis al-Saidi. „Lisaks on hauakambrile graveeritud selle omaniku nimi. Selliseid skulptuure pole me avastanud väga pikka aega.”