VIDEO: Hispaania kuningas Juan Carlos loobub troonist

 (21)

Hispaania peaminister Mariano Rajoy teatas, et kuningas Juan Carlos I loobub troonist ja teatab sellest rahvale lähemate tundide jooksul.

Kuningas kannatab juba pikemat aega kehva tervise käes ja on juba mõnda aega uurinud võimalust loobuda troonist kroonprints Felipe kasuks, vahendab El Pais.

„Tema Majesteet kuningas Juan Carlos on just teatanud oma otsusest abdikeeruda,“ teatas Rajoy. „Ma loodan, et Hispaania parlament nimetab lühikese aja jooksul kuningaks prints Felipe,“ lisas ta.

Peaminister Rajoy kiitis Juan Carlost kui „väsimatut Hispaania huvide eest seisjat“. Samuti kinnitas valitsusjuht, et troonist loobumise protsess kujundati „institutsionaalset stabiilsust“ silmas pidades ja see näitab riigi demokraatia küpsust.

Juan Carlos sai Hispaania kuningaks 1975. aastal, peale riiki kaua valitsenud diktaatori Francisco Franco surma. Saades ise üsna laialdaste volitustega riigijuhiks võttis vastne kuningas hoopis suuna demokraatiale. Selleks võeti vastu uus põhiseadus ja korraldati ka vabad valimised. Monarhiast sai põhiseadusega piiratud institutsioon.

Kuninga tipphetk oli aga 1981. aastal, mil grupp mundrimehi üritas teostada riigipööret vastse demokraatliku korra vastu. Kuigi neil läks korda parlamendi liikmed ja valitsus lühikeseks ajaks pantvangi võtta, kukkus nende üritus kokku, sest Juan Carlos pöördus otse rahva poole ja nõudis seadusliku korra tagamist. See röövis riigipöörajatelt viimasegi toetuse ja eneseusu ning nende katse kukkus läbi.

Seotud lood:

Seejärel väga populaarseks muutunud kuninga renomee hakkas murenema alles viimastel aastatel. 2012 aastal teatati, et kuningas murdis puusa, selgus, et juhtum leidis aset luksuslikult elevandijahil Aafrikas, mis tekitas suure pahameeletormi. Samal ajal teatavasti kärpis Hispaania valitsus eelarve päästmiseks, kuninga luksusreis selle taustal oli täiesti kohatu.

Korra juba kaotatud renomeed oli raske uuesti üles ehitada, meedias lisandusid kuninga kohta vürtsikad lood tema abielu seisukorrast kuninganna Sofiaga.

Kuningliku perekonna toetusele avalikkuse silmis ei aidanud kaasa ka tema teise lapse printsess Cristina kohtutee. Viimast kahtlustatakse ametlikult osaluses oma abikaasa pettuseskeemis, mis toimus väidetavalt nende juhitud heategevusliku fondi kaudu.