VIDEO | Hetk, mil Iraan hõivas Pärsia lahel vägedega brittide lipu all sõitva naftatankeri

 (94)

Täna hommikul avaldati video, millelt on näha, kuidas Iraani revolutsiooniline kaardivägi tormas reedel Pärsia lahel Briti lipu all sõitvasse tankerisse, pidades kinni selle 23 meeskonnaliiget.

Tanker, mille pardal oli 23 meeskonnaliiget, sh vähemalt üks Läti kodanik, hõivati strateegiliselt ülioluliseks transporditeeks peetavas Hormuzi väinas, mis eraldab Araabia poolsaart Iraanist.

Eile väljastas Briti välisministeerium avalduse, soovitades Briti laevadel ajutiselt vältida Hormuzi väina ja avaldades muret „rahvusvahelise navigeerimisvabaduse selgelt küsimärgi alla seadmise pärast“.

Tanker, mis kuulub Rootsi ettevõttele Stena Bulki, hõivati revolutsioonilise kaardiväe teatel seetõttu, et see hoidis kõrvale merendusreeglite järgimisest. Ühendust ei ole ettevõttel alusega olnud võimalik saada alates selle hõivamisest reede õhtul.

Eile hommikul põhjendas Iraan tankeri kinnipidamist ka väidetava eelneva vahejuhtumiga, milles kõnealune naftatanker põrkas kokku Iraani kalalaevaga, ignoreerides sealsete võimude korraldusi.

Operatsiooni käigus peeti ajakirjanduse teatel kinni ka Libeeria lipu all seilav tanker MV Mesdar, mis oli teel Hiinast Saudi Araabiasse ja mille omanikuks on Briti firma Norbulk Shipping UK.

Juhtumi asjus on algatatud Iraanis uurimine.

Hõivamine leidis aset ajal, mil Briti ülemereterritooriumi Gibraltari kohus otsustas pikendada 30 päeva võrra Iraani tankeri aresti, mis peeti kahe nädala eest kinni seoses süüdistustega Euroopa Liidu sanktsioonide rikkumises. Tanker oli brittide arvates teel Süüriasse, et sealsetele võimudele naftat viia.

Seotud lood:

Suurbritannia välisminister Jeremy Hunt ütles öise erakorralise valitsuse kriisinõupidamise järel, et islamiriigi revolutsioonilise kaardiväe „ebaseaduslik ja destabiliseeriv käitumine“ tankeri hõivamisel võib olla „muretekitav märk ohtlikust kursist“.

Ta hoiatas, et brittide reaktsioon saab olema „läbimõeldud, ent robustne“, kui rahvusvahelisele ettevõttele Stena Bulk kuuluvat naftatankerit ja selle 23 meeskonnaliiget viivitamatult ei vabastata. „Olgem täiesti otsekohesed: juhul, kui [Iraan] seda olukorda kiiresti ei lahenda, on sel tõsised tagajärjed.”

Hunti sõnul soovitakse siiski vältida sõjalist konflikti.