Venemaa tühistas Arctic Sunrise'i meeskonna piraatlussüüdistused

 (7)
Arctic Sunrise
Foto: Stringer, REUTERS

Venemaa tühistas kolmapäeval keskkonnakaitseorganisatsiooni Greenpeace jäälõhkuja Arctic Sunrise meeskonna vastu esitatud süüdistused piraatluses, kvalifitseerides need ümber huligaansuseks, mis näeb ettte väiksema karistuse.

Vene võimud pidasid Arctic Sunrise'i kinni septembris pärast seda, kui nood üritasid tungida Gazpromi naftaplatvormile Petšora meres ja korraldada seal protestiaktsiooni naftapuurimise vastu Arktikas. Seejärel transporditi aktivistid Murmanskisse ja võeti vahi alla, vahendab BNS.

Vene föderaalne juurdluskomitee oli esitanud Arctic Sunrise'i kõigile 30 meeskonnaliikmele süüdistuse piraatluses, mis näeb ette kuni 15-aastase vanglakaristuse.

Vene välisministeerium teatas varem kolmapäeval otsusest boikoteerida rahvusvahelise merekohtu istungeid Greenpeace'i vahistatud aktivistide kaasuses.

"Venemaa on teavitanud Hollandit ja rahvusvahelist merekohut otsusest mitte osaleda kohtu istungitel," vahendas uudisteagentuur RIA Novosti anonüümsust palunud välisministeeriumi ametnikku. "Samal ajal on Venemaa avatud olukorra lahendamisele."

Ministeerium teatas ka, et Venemaa keeldus 1997. aastal ÜRO mereõiguse konventsiooni allkirjastades tunnistamast merekohtu lahendeid tüliküsimustes, mis puutuvad riikide suveräänseid õigusi ja jurisdiktsiooni.

"Arctic Sunrise juhtumi puhul rakendame just säärast jurisdiktsiooni. Greenpeace'i aktivistid rikkusid 18. septembril oma tegevusega Prirazlomnaja naftaplatvormil Vene majandustsooni ja mandrilava puudutavaid seadusi. Selle juhtumi puhul kriminaaluurimine kestab."

Holland kaebas esmaspäeval Moskva merekohtusse, et saavutada keskkonnaaktivistide vabastamine.