Venemaa opositsioonijuht Navalnõi mõisteti vangi

 (47)
Oluliselt täiendatud: 18.57!
Venemaa opositsioonijuht Navalnõi mõisteti vangi
Foto: SERGEI KARPUKHIN, Reuters/Scanpix

Venemaa opositsiooniliider ja Moskva linnapeakandidaat Aleksei Navalnõi mõisteti neljapäeva hommikupoolikul Kirovi linna Lenini kohtus vara kelmuse teel omastamises süüdi, teatas uudisteagentuur Ria Novosti.

Kohtunik Sergei Blinov teatas, et opositsionäär on kahtlusteta süüdi ja karistas värsket linnapeakandidaati viieaastase vabadusekaotusega. Mees võeti kohtusaalis vahi alla.

Navalnõi advokaat Sergei Kobelev teatas, et kaebab süüdimõistva otsuse edasi. "Esitame kaebuse ette nähtud aja ehk siis kümne päeva jooksul, esialgu lühida," ütles Kobelev.

Moskva linnavalimiskomisjoni esimees Valentin Gorbunov kinnitas, et Navalnõi jääb hoolimata süüdimõistvast kohtuotsusest pealinna ametlikuks linnapeakandidaadiks. Mõni aeg hiljem teatas aga Navalnõi isiklikult, et loobub vabatahtlikult olemast linnapeakandidaat.

Navalnõi süüdistati 16 miljoni rubla kõrvaldamises riiklikust metsandusettevõttest KirovLes. Juurdluse andmetel pani Navalnõi kuriteo toime 2009. aastal, kui oli Kirovi oblasti kuberneri nõunik. Süüdistuse järgi veenis Navalnõi riikliku ettevõtte juhti Vjatšeslav Opalevit sõlmima väidetavalt kahjuliku lepingu ettevõttega, mida kontrollis Navalnõi.

Navalnõi eitas kohtus kõiki süüdistusi, kinnitades, et uurijatel ei ole tema süü kohta konkreetseid tõendeid. Navalnõi sõnul oli süüdistus üles ehitatud Opalevi ütlustele, kuid viimane oli protsessi ajal juba süüdi mõistetud ja valmis andma tema vastu igasuguseid muidki tunnistusi.