„Inimesed ostavad küünlaid, öeldes, et maailmalõpp on tulemas,“ kirjutas Kadõrov eelmisel nädalal oma ametlikul veebilehel, vahendab The Guardian. „Kas keegi ei saa aru, et kui maailmalõpp saabub, ei aita neid küünlad?“

Enam kui kuu aega on venemaalased üle kogu riigi ostnud kokku küünlaid ja tikke, soola ja tõrvikuid, et olla valmis maailmalõpuks, mis mõnede arvates saabub, kui maiade kalender reedel lõpeb.

Söekaevanduslinnas Novokuznetskis osteti eelmisel kuul poeriiulid peaaegu tühjaks soolast. „Ühe nädalaga osteti 60 tonni,“ ütles linnaametnik Jelena Zujeva.

Internetifoorumites käib vilgas nõuannetejagamine, mida süüa, kui kogu inimkond reedel minema pühitakse. „Kui ma ei eksi, toodab Venemaa igasuguseid dehüdreeritud toiduaineid, milles leidub igasuguseid vitamiine,“ kirjutas kasutaja nimega Jelena Portnenkova foorumis „Kuidas elada? Mida süüa?“ sotsiaalvõrgustikus VKontakte. „Garaaži täitmine toiduvarudega ei ole ainult mõttetu, vaid ka ohtlik. Kui apokalüpsis saabub, ründavad teie garaaži näljaste, vihaste ja hirmu täis inimeste jõugud, sest nad arvavad, et võivad leida midagi söödavat.“

Valitsusametnikud on üles kutsunud rahunema. Venemaa eriolukordade minister Vladimir Putškov kutsus inimesi üles helistama ministeeriumi abitelefonile, kui neil on hirme. Ministri asetäitja Sergei Anikejev lisas: „Me ei usu maailmalõpu muinasjuttu, aga me oleme valmis inimesi hädaolukorras aitama.“

Kui maailmalõpuni on jäänud vaid mõni päev, on venemaalased varude soetamiselt üle läinud pingsale mõtlemisele, kus tuleks viibida, kui tuled kustutatakse. Teise maailmasõja ajal Jossif Stalini jaoks ehitatud punker Moskvas pakub oma teenuseid: „Me kutsume teid 21. detsembril maailmalõppu üle elama Punker-42 Tagankal 65 meetrit maa all!“

Venemaa sõltumatute psühhiaatrite liidu asejuht Aleksandr Kolomejets kurjustas maailmalõpumaania peale, mis on haaranud kogu riiki. "On inimesi, kes on vaimsetele epideemiatele vastuvõtlikud ja ma arvan, et suurem osa neist on meie riigis,“ ütles Kolomejets. „Meie riigis toimuv võib olla palju hirmsam kui maailmalõpp, nii et igasugune negatiivne informatsioon jääb külge. Mida primitiivsem ühiskond, seda rohkem on ta avatud psühholoogilistele epideemiatele. Ma arvan, et praegusel juhul ei ole meie riik väga tsiviliseeritud.“