Venemaa kurjustab punaarmee tänumemoriaali mahavõtmise pärast Poolas

 (43)
Venemaa kurjustab punaarmee tänumemoriaali mahavõtmise pärast Poolas
Foto: Wikimedia Commons/Kroton

Venemaa välisministeerium avaldas tugevat protesti Poola suursaadikule Moskvas Katarzyna Pełczyńska-Nałęczile punaarmee tänumemoriaali demonteerimise pärast Kagu-Poola linnas Mielecis.

Venemaa välisministeeriumi avalduses nimetatakse seda tegu „võitluses fašismivaba Euroopa eest hukkunud Nõukogude sõdurite mälestuse kõige küünilisemaks solvamiseks“, vahendab Poola Raadio.

Välisministeerium lisab, et Poola võimud ei tee midagi, et vandaale peatada. Memoriaali demonteerimisega on Poola taaskord tõsiselt rikkunud kahepoolsete dokumentide, sealhulgas 1994. aasta haudade ja mälestuspaikade valistustevahelise leppe sätteid, teatab Venemaa välisministeerium.

Venemaa välisministeerium on Poola uuelt valitsuselt nõudnud, et viimane peataks nõukogude memoriaalide hävitamise, tagaks nende hooldamise, parandaks kahjustused ja võtaks vastutusele need, kes on memoriaale kahjustanud.

1963. aastal valminud punaarmee tänumemoriaal Mielecis demonteeriti laupäeval ja viidi Ruda Śląskas asuvasse kommunismiperioodi muuseumisse. Tegemist oli 1950. aastatel Ida-Berliini püstitatud monumendi koopiaga.