Vene veteranidelt nõutakse sõdurilaulude autoritasu

 (18)
veteranid
AP/Scanpix

Venemaa Suure Isamaasõja veteranidelt võidakse hakata sõjaaegsete sõdurilaulude avaliku esitamise eest autoritasu nõudma. Venemaa autorite ühing tuletab veteranidele meelde, et tegemist ei ole rahvalauludega ja autoritele tuleb esitamise eest tasu maksta.

Veteranid on sõjaaegseid laule aastakümneid vabalt esitanud ja paljusid neist peetakse suure populaarsuse tõttu rahvalauludeks, vahendab RIA Novosti.

Vähem kui kaks kuud enne võidu 65. aastapäevale pühendatud pidustusi 9. mail Moskvas esitas Venemaa autorite ühing nõude Samaras toimunud kontserdi korraldajate vastu.

Veteranid väidavad, et laulud aitavad sõjamälestusi lastelastele edasi anda. Nad küsivad, kas see pole mitte kuritegu, kui neid sunnitakse selle eest maksma.

„Kohalik omavalitsus oleks pidanud saama nõusoleku, kirjutades Venemaa autorite ühinguga alla litsentsilepingule, mis oleks muutnud nende laulude esitamise seaduslikuks. Seda aga ei tehtud,” ütles autorite ühingu asejuht Oleg Patrin.

„Me esineme tasuta ja ma peaksin laulu laulmiseks ka veel luba küsima?” imestas kodurinde töötajate ja tööveteranide organisatsiooni juht Pjotr Gorškov. „Ma arvan, et minu jaoks, kes ma kasvasin üles sõja ajal, on see vale.”

Populaarsete sõdurilaulude autor Oskar Feltsman mõistis autorite ühingu nõuded hukka.

Venemaa riigiduuma kultuurikomitee peab vaidluse lahendamiseks erakorralise istungi.