Vene ülemkoda kinnitas Krimmi baasileppe lennult

 (6)
möll3_ap
AP/Scanpix

Venemaa parlamendi ülemkoda kinnitas nn Harkivi lepingu vaid päev pärast alamkoja ratifitseerimist. Pakt lubab Vene Musta mere laevastikul jääda veel 25+5 aastaks Krimmi.

Föderatsiooni nõukogu ratifitseeris 28. aprillil presidentide Dmitri Medvedevi ja Viktor Janukovitši kokkuleppe, mis lubab venelastel jääda Ukraina territooriumile aastani 2042 ja annab Kiievile mitmeid gaasisoodustusi, teatab RIA Novosti.

Teisipäeval kinnitas baasilepingu Ukraina ülemraada, mille istungi ajal toimus tuhandete osalistega massimeeleavaldus.

Saalis loobiti suitsupomme ja poliitilised vastased klaarisid rusikatega omavahel arveid. Spiiker Volodõmõr Lõtvõni loobiti aga munadega.

Ukraina möllu refräänina kinnitas pakti ka Vene riigiduuma. Ratifitseerimine toimus ühehäälselt. Osalemast loobus Vladimir Žirinovski ja tema fraktsioon, kelle arvates polevat Ukraina „sellist kingitust ära teeninud".

Dokumendi vastuvõtmise järel teatas presidendivalimised kaotanud endine peaminister Julija Tõmošenko kavatsusest sõita regioonidesse ja ärgitada rahvast vastuhakule. Lisaks kavatseb ta Kiievi kesklinna Maidan Nezaležnostile (Vabaduse väljak) massimiitingu kokku kutsuda.