Vene saadik Rogozin: NATO on sisemises kriisis

 (37)
Vene saadik Rogozin: NATO on sisemises kriisis
Reuters/Scanpix

Venemaa alalise esindaja NATO juures Dmitri Rogozini arvates on alliansi laienemisprotsessi pidurdumise põhjus seotud Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni praeguse sisemise olukorraga.

Detsembris 2008 toimunud NATO ministrite kohtumisel võeti vastu otsus mitterahuldada Ukraina ja Gruusia palve ning anda neile liikmelisuse tegevuskava (MAP). Kuid selle asemel loodi iga-aastased sihtprogrammid Ukraina-NATO ja Gruusia-NATO.

„Laienemise protsesse peatamisel on objektiivsed põhjused, mis on seotud alliansi sees valitseva kliimaga,“ selgitas Rogozin infoagentuurile RIA Novosti.

Venemaa saadik kommenteeris ka Prantsusmaa kaitseministri Hervé Morini avaldust, et NATO laienemisel tuleb võtta arvesse suhteid Venemaaga ja samuti kõrge komisjoni poolt USA presidendile tehtud soovitusi Gruusia ja Ukraina mittevalmidusest alliansiga liituda.

Rogozini sõnul pole NATO laienemine peatunud selle tõttu, et „natolased“ oleks järsult muutunud oma suhtumist Moskvasse, vaid selle on tinginud „vanade“ eurooplased, kes ei pea võimalikuks, et „sama rahasumma eest tuleks ära toita rohkem suid“.